Bez Pługa / Nowości od Horscha
Firma HORSCH poszerza swoją ofertę o nowy trzykomorowy zbiornik dla siewnika do siewu bezpośredniego HORSCH Avatar o szerokości roboczej wynoszącej 3 i 4 metry. Nowy system zbiorników nazywa się "Tripletank". Nadal jednak można nabyć HORSCH Awatar z pojedynczym lub podwójnym zbiornikiem.Tripletank umożliwia jednoczesne wysiewanie dwóch kultur z równoczesnym podawaniem nawozu lub wysiew kultur w różnych mieszankach wraz z równoczesnym umieszczaniem ich na różnych głębokościach. Taka mieszanka roślin szybciej pokrywa glebę, stymuluje rozwój życia w niej, zwiększa przenikanie korzeni w ziemię oraz zwiększa koncentrację składników pokarmowych w glebie.
Nowo opracowany i zaprojektowany zbiornik Tripletank składa się z trzech oddzielnych komór umieszczonych jedna za drugą. Całkowita objętość zbiornika wynosi 3800 litrów. Zbiornik został podzielony na trzy części w stosunku 60/10/30, co zaspakaja różne potrzeby w ramach jednego zbiornika. W przypadku siewnika Avatar SD o szerokościach roboczych 6 i 8 metrów HORSCH oferuje jednostkę do wysiewu mikrogranulatu jako nawożenie startowe, granulat przeciwko ślimakom lub innych komponentów. Ponadto trzeci zbiornik jest zintegrowany z głównym. Opcjonalnie może go rozszerzyć o specjalny mikrogranulator lub standardowy zespół dozowania nasion i nawozów.Tripletank posiada dwie głowice rozdzielcze. Klient sam decyduje o tym, czy chce mieć wszystkie węże jednej głowicy umieszczone w dwóch rzędach po jednej stronie maszyny czy też woli, by węże prowadzące z jednej głowicy doprowadzały materiał siewny do wszystkich redlic siewnych jednego rzędu. Pierwszy wariant umożliwia użytkownikowi mechaniczne lub elektroniczne wyłączenie połowy szerokości roboczej, co zwłaszcza w przypadku nieregularnych granic pola (ostre kąty) pozwala zminimalizować nakładanie się wysiewu.
Jeśli klient decyduje się na selektywne prowadzenie węży, to wówczas węże wychodzące z lewej głowicy zasilają redlice siewne z przodu, a węże wychodzące z prawej głowicy z tyłu. Pozwala to na wysiew różnych kultur, które trzeba np. wysiać precyzyjnie na różnej głębokości. Atutem zbiornika Tripletank jest również niska wysokość napełniania, dzięki czemu jest ono znacznie ułatwione.
Jeśli chodzi o kultywatory, to HORSCH wprowadził również pewne nowości dla Tigera. O ile do Terrano już od jakiegoś czasu dostępny jest podwójny wał RollPack, tak w przypadku Tigera do tej pory taki wał dostępny był tylko na rynek rosyjski i ukraiński. Na dzisiaj podwójny wał RollPack dla serii HORSCH Tiger jest do nabycia także na rynku europejskim.
Podwójny wał RollPack nadaje się szczególnie do gleb ciężkich, ponieważ pierścienie wałuumożliwiają intensywną rekonsolidację gleby i pozostawiają jednolitą strukturę powierzchni. Podwójny wał RollPack jest mniej podatny na ścieranie i zapewnia wysokie bezpieczeństwo pracy kultywatora. Ponadto przenikające się pierścienie wału o średnicy 62 cm zapewniają dobre samooczyszczanie. Nowa wersja wału dla HORSCH TIGER jest dostępna dla szerokości roboczych od 3 do 7,5 metra. W przeciwieństwie do wału oponowego, w którym opony spełniają również funkcję jezdną na drodze, podwójny wał RollPack w Tigerze pracuje jedynie na polu. Jego podwozie jezdne ma własne opony transportowe. Podczas jazdy po drodze wał pozostaje w spoczynku złożony z tyłu maszyny. Zwiększa to nie tylko komfort jazdy po drogach publicznych, ale także sprawia, że skręt na uwrociach jest lżejszy. W zależności od potrzeb rynkowych opcjonalnie dostępny jest też pneumatyczny lub hydrauliczny układ hamulcowy.

Źródło: Informacja prasowa Horsch.