Bez Pługa / Precyzyjny rozsiewacz Unii Grudziądz
Podczas ostatnich targów Agro Show firma Unia Grudziądz zaprezentowała rozsiewacz MXL 3000 Premium, który umożliwia zmienne dawkowanie nawozów w systemie precyzyjnego rolnictwa. Ponadto pozwala na płynną zmianę szerokości roboczej wysiewu i może być sterowany w technologii ISOBUS.

Seria rozsiewaczy MXL Premium obejmuje cztery zawieszane oraz dwa przyczepiane modele oparte na podwoziu jednoosiowym. Pojemność zbiornika w maszynach zawieszanych wynosi 1200, 1600, 2100 i 3000 l. Modele przyczepiane dysponują zbiornikiem o pojemności 5500 i 8200 l. Zaprezentowany na targach w Bednarach model MXL 3000 Premium jest największą maszyną z gamy rozsiewaczy zawieszanych serii MXL. Opcjonalnie producent proponuje montaż rozsiewacza na jednoosiowym podwoziu.

Ze ślimaka na tarcze
Rozsiewacze MXL wyposażono w unikalny system dozowania nawozów o nazwie SDS. Jego sercem jest podajnik ślimakowy, który podaje nawóz na rynienkę znajdującą się nad tarczami wysiewającymi. Każda z tarcz ma oddzielny podajnik ślimakowy. Zaletą systemu SDS, jak podkreśla producent, jest precyzyjne dawkowanie nawozu. Proces ten kontroluje komputer pokładowy. Przenośniki mogą być napędzane centralnie jednym silnikiem hydraulicznym. Opcjonalnie producent oferuje oddzielny napęd ślimaków za pomocą niezależnie pracujących silników hydraulicznych. Taka wersja daje możliwość niezależnego sterowania pracą lewego i prawego aparatu dozującego nawozy na tarcze. Płynną (bezstopniową) regulację obrotów silnika (silników), a tym samym płynną zmianę wysiewu dawki nawozu, zapewnia hydrauliczny regulator sterowany przez komputer.


Rozsiewacz MXL Premium w zaawansowanej wersji może pracować na podstawie map aplikacji nawozów.

Elektroniczne sterowanie rozsiewaczem
Producent oferuje jeden z czterech komputerów pokładowych. Pierwszy z nich, komputer Pilot Joy, umożliwia utrzymanie dawki niezależnie od prędkości jazdy. Jednocześnie urządzenie pozwala na szybką zmianę dawki wysiewu. Funkcje informacyjne Pilot Joy to sygnalizacja minimalnego poziomu nawozu w skrzyni, pomiar uzyskanej wydajności (ha/h), prędkości jazdy i czasu pracy. Bardziej rozbudowanym urządzeniem są komputery Superior i UTS, które oferują podobne funkcje jak Pilot Joy, z tym że dane statystyczne mogą być przenoszone za pomocą nośnika USB. Największe możliwości oferuje pracujący w standardzie ISOBUS komputer Touch 800 produkowany przez firmę Müller Elektronik. To urządzenie oprócz funkcji pomiarowych pozwala na zmienne dawkowanie nawozów na podstawie map aplikacyjnych w technologii rolnictwa precyzyjnego.


Sercem precyzyjnego systemu SDS jest napędzany hydraulicznie przenośnik ślimakowy.

System Vario Spread
Rozsiewacze MXL Premium można zamówić z systemem zmiennej szerokości rozsiewu nawozów Unia Vario Spread pracującym w standardzie ISOBUS. Szerokość wysiewu jest podzielona na 12 sekcji (po sześć sekcji na każdą stronę). Zarówno prawa, jak i lewa tarcza mają możliwość niezależnej pracy. Skoki szerokości wysiewu zależą od założonej szerokości roboczej. Szerokość rozsiewu 36 m, jaką oferują maszyny MXL Premium, jest podzielona na trzymetrowe odcinki. System odpowiednio zmniejsza dozowanie nawozu na tarcze, aby utrzymać stałą dawkę wysiewu. Regulacja szerokości wysiewu odbywa się z kabiny ciągnika. Może zmieniać ją sam operator, a gdy pole jest zmapowane, procedura przebiega automatycznie na podstawie sygnału GPS.

Rozsiewacz może być sterowany za pomocą różnych komputerów. Najbardziej zaawansowany jest terminal ISOBUS Touch 800.

Tekst i zdjęcia: dr inż. Jacek Skudlarski