Bez Pługa / Archiwum

Spis treści numeru 3/2017

Nie całkiem bez pługa | 4

Z reguły w naszych reportażach przedstawiamy rolników, którzy zupełnie zrezygnowali z pługa i przestawili się na system uprawy bezorkowej. Staramy się także przekazywać ich doświadczenia w taki sposób, by nasi czytelnicy mogli czerpać z nich informacje i łatwiej wdrażali zmiany w swoich gospodarstwach. Jednak – jak to w życiu bywa – czasem trzeba nagiąć ustalone wcześniej zasady i pójść na pewne ustępstwa. Tak jest tym razem. Bohater niniejszego reportażu, pomimo tego że używa od czasu do czasu pługa, wydał się nam na tyle interesujący, że postanowiliśmy przybliżyć jego sposób gospodarowania. 

Konstrukcja na miarę potrzeb | 10

Maszyna opisywana przez nas tym razem jest dobrze znana, zwłaszcza tym, którzy polubili nasz profil na Facebooku, gdyż jej konstruktor regularnie podsyłał nam zdjęcia z postępu prac. Wszyscy mogli więc prześledzić kolejne etapy budowy maszyny: od momentu wycięcia poszczególnych elementów i połączenia ich w większe części składowe, poprzez malowanie i składanie wszystkiego w całość. Pracę zwieńczył film pokazujący, jak maszyna radzi sobie podczas siewu kukurydzy.

Maszyny z przyszłością | 13

Jednym z czołowych czeskich producentów sprzętu do uprawy i siewu głównie w technologii bezorkowej jest, obecna również w Polsce, firma Bednar. O początkach jej 
powstania, uprawie bezorkowej i kierunku rozwoju, w którym podąża rolnictwo, rozmawiam z właścicielem przedsiębiorstwa – Ladislavem Bednarem.

Jak lepiej rozdrobnić i rozrzucić słomę? | 16

Kombajny zbożowe mają do wykonania coraz więcej zadań. Dziś dużą wagę przywiązuje się nie tylko do jakości koszenia i młócenia, lecz również do jakości rozdrabniania i rozrzucania słomy. Swoimi doświadczeniami w tym zakresie dzieli się nasza niemiecka korespondentka.

Ściernisko wymieszać, a nie zagrzebać | 19

Pierwszy krok po zbiorze zbóż i rzepaku to płytka uprawa ścierniska. Jaki sprzęt jest tu najodpowiedniejszy? Na co należy zwrócić uwagę, aby resztki pożniwne były należycie wymieszane z podłożem, a nie przysypane warstwą gleby? Piszemy o tym poniżej.

Precyzyjnie wysiane nasiona rzepaku | 22

Silne pojedyncze rośliny w łanie rzepaku wykształcają głęboko sięgający system korzeniowy, który intensywnie penetruje glebę. Jednak czy można stosować mniejszą gęstość siewu, kiedy jest sucho? Kwestia ta była przedmiotem doświadczeń przeprowadzanych w Niemczech.

Mzuri Pro-Til w służbie uprawy rzepaku | 25

Rzepak ozimy wymaga do siewu starannie przygotowanej gleby i, jak mówią doświadczeni rolnicy, nie wybacza błędów w tym zakresie. Co jednak oznacza starannie przygotowana gleba? Zwolennicy uprawy płużnej za taką uważają rolę zaoraną z dokładnie przykrytymi resztkami pożniwnymi i dobrze rozkruszoną oraz wyrównaną wierzchnią warstwą. Uprawa w ten sposób zapewne ułatwia precyzyjny siew, ale niesie ze sobą wiele zagrożeń. 

W walce ze znoszeniem cieczy | 27

O tym, czy zabiegi ochronne przyniosą zamierzony efekt, decyduje kilka czynników. Jednym z nich jest bez wątpienia kwestia znoszenia cieczy opryskowej podczas zabiegu. Zaniedbanie tego elementu może skutkować znacznym zaniżeniem skuteczności.

Jak poprawić efektywność fungicydów zbożowych? | 30

Blisko 70-procentowy udział zbóż w strukturze zasiewów w Polsce sprawia, że w większości gospodarstw przypadają one w zmianowaniu po sobie co najmniej jeden raz. Połączenie słabych polskich gleb z nieodpowiednim przyrodniczo następstwem roślin powoduje, że konkurencyjność naszego rolnictwa w porównaniu z krajami Europy Zachodniej jest znacznie niższa. Dlatego należy podjąć wszelkie możliwe działania zmierzające do redukcji ponoszonych kosztów przez gospodarstwa rolne, ale bez strat w jakości i wysokości plonów. Jedną z takich możliwości jest racjonalne i zgodne z ich przeznaczeniem stosowanie środków ochrony roślin.

Co robić z opakowaniami po środkach ochrony roślin? | 34

To pytanie często zadają sobie rolnicy. Sposób postępowania z opakowaniami po środkach ochrony roślin budzi zainteresowanie przede wszystkim z powodu stosunkowo dużej ich liczby oraz potencjalnie toksycznej zawartości, której resztki mogą znajdować się wewnątrz. 

Zadrzewienia chronią glebę | 37

Wprowadzając uprawę bezorkową w sposób przemyślany, można istotnie ograniczyć negatywny wpływ rolnictwa na środowisko. Dzieje się to w dużej mierze przez redukcję zużycia oleju napędowego, nawozów oraz w sprzyjających warunkach – także środków ochrony roślin. Troska o glebę powinna być podstawą działalności rolnika. Jednak zmiana systemu uprawy nie może być jedyną praktyką podejmowaną w celu ochrony gleby. 

Starzec jakubek – tolerować, kontrolować czy zwalczać? | 42

Starzec jakubek to gatunek rośliny z rodziny astrowatych, występujący w całej Europie, na dużej części Azji oraz w Afryce Północnej. Jest nie tylko uciążliwym chwastem, lecz także rośliną trującą dla niektórych zwierząt. Starzec jakubek powinien być zatem zwalczany na pastwiskach i powierzchniach, z których pozyskuje się zielonki i siano. Podpowiadamy, jak rozpoznać ten chwast i w jaki sposób tłumić jego rozwój.

Elektromagnetyczne skanowanie gleby | 44

Znajomość zmienności struktury gleby w obrębie pola jest bardzo istotna zarówno w uprawie bezorkowej, jak i w systemie precyzyjnego rolnictwa. Nieinwazyjne badania właściwości gleby za pomocą zmiennego pola elektromagnetycznego umożliwia urządzenie o nazwie Topsoil Mapper austriackiej firmy Geoprospectors. 

Siew w trudnych warunkach | 47

Rolnictwo to branża gospodarki, która jest w szczególny sposób uzależniona od warunków atmosferycznych oraz otaczającego środowiska. Mając jeszcze świeżo w pamięci zimny i mokry początek wiosny, wielu rolników przekonało się, jak duże znaczenie ma również sprzęt do uprawy i siewu.

Rzepak prosto w ściernisko | 50

Jeszcze kilkanaście, a może nawet kilka lat temu wszelkie opracowania dotyczące uprawy rzepaku ozimego zalecały, aby jego siew był przeprowadzany tylko w dobrze doprawioną i pozbawioną resztek pożniwnych glebę. Duńska firma HE-VA postanowiła nie sugerować się żadnymi rozprawami i skonstruowała maszynę, dzięki której można wysiewać rzepak i inne rośliny poplonowe prosto w ściernisko. 

O problemach i wyzwaniach rolnictwa w Krzyżowej | 53

W dniach 28–29 marca br. odbyła się II Konferencja Naukowa „Rolnictwo XXI wieku – problemy i wyzwania”, adresowana do pracowników naukowych, doktorantów, studentów oraz firm branżowych. Celem spotkania była wymiana doświadczeń i poglądów, a także prezentacja wyników badań, mających wpływ na rozwój współczesnego rolnictwa. Magazyn technologii bezorkowych „Bez Pługa” objął patronat medialny nad tym wydarzeniem.

Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu | 54

20 kwietnia br. na terenie Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie odbył się finał IX Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Ergonomii i Bezpieczeństwie Pracy w Rolnictwie. Konkurs jest dobrym przykładem promocji pozytywnych zachowań, pozwala szerzyć ideę bezpiecznej pracy wśród przyszłych młodych rolników.