Bez Pługa / Archiwum

Spis treści numeru 4/2017

Prosto w ściernisko | 4

Siew bezpośredni nie jest zbyt popularny wśród polskich rolników. Ci, którzy interesują się tą technologią, łączą ją z wielkimi przestrzeniami USA, Kanady czy Australii. Siew bezpośredni jest również obecny w europejskim rolnictwie, chociaż stanowi znikomy odsetek wśród rolników nieużywających pługa. Tym bardziej cieszy fakt, że także w Polsce istnieją gospodarstwa, które nie dość, że zrezygnowały z pługa, to zaprzestały głębokiej uprawy i zaczęły stosować technologię siewu bezpośredniego. 

Liczy się pomysł | 10

Tym razem przenosimy się na Mazowsze, gdzie gospodaruje kolejny uczestnik naszej akcji „Rolnik konstruktor”. Pan Marcin Ołdakowski uprawą bezpłużną zainteresował się przypadkowo. Postanowił wprowadzić ją na swoje pola, jednak pierwsze próby z wykorzystaniem własnoręcznie zbudowanej maszyny nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Mimo początkowego niepowodzenia, przed kolejnym sezonem rolnikowi udało się wyeliminować błędy konstrukcyjne i od trzech lat z sukcesem uprawia rolę pod kukurydzę swoją maszyną. 

Nowoczesna hodowla roślin z firmą DANKO | 14

Firma DANKO Hodowla Roślin Sp. z o.o., której siedziba znajduje się w Choryni 
k. Kościana, jest czołowym hodowcą i producentem materiału siewnego w Polsce. Działalność przedsiębiorstwa koncentruje się wokół hodowli nowych odmian roślin uprawnych, produkcji nasion elitarnych oraz zarodowej hodowli bydła mlecznego. O ofercie firmy, programach hodowlanych i kierunkach badań rozmawiam z dyrektorem ds. sprzedaży i marketingu dr. Dariuszem Majchrzyckim.

Jak ograniczyć negatywne skutki podeszwy płużnej? | 18

Zjawisko zagęszczenia gleby staje się coraz powszechniejszym problemem w ostatnich dziesięcioleciach. Sprzyja temu intensyfikacja upraw, m.in. zwiększanie masy maszyn rolniczych oraz wzrost liczby przejazdów w procesie uprawy. Jak szacuje Horn (2011), obecnie ponad 32 mln ha gleb w Europie i 68 mln na świecie jest trwale zdegradowanych w wyniku zagęszczenia. 

Poniżej podeszwy płużnej | 24

Podeszwa płużna to problem, z którym zmagają się zwolennicy tradycyjnej uprawy orkowej i nie tylko. Także uprawa bezorkowa wykonywana w nieodpowiedni sposób prowadzi do tworzenia się ubitej, nieprzenikalnej warstwy gleby, która ogranicza prawidłowy wzrost roślin.

Łoże siewne | 28

Jednym z kluczowych elementów determinujących sukces w uprawie bezorkowej jest zapewnienie warunków do szybkich i wyrównanych wschodów. Aby to osiągnąć, należy prawidłowo przygotować łoże siewne, czyli wierzchnią warstwę roli, w którą wysiewane będą rośliny uprawne.

Czyste ściernisko | 32

Okres pomiędzy zbiorem rośliny uprawnej a siewem następczej jest dobry do walki z uciążliwymi chwastami. Nie musimy w tym czasie dbać o roślinę uprawną, więc możemy pozwolić sobie na radykalne metody.

Zadbać o żyzność gleby | 34

Rolnicy wciąż borykają się z niskimi cenami plonów, toteż próbują redukować koszty produkcji. Nie można jednak zapominać o wapnowaniu gleby. Stosowanie nawozów wapniowych pozwala na odkwaszenie gleby oraz poprawia jej właściwości fizyczne, chemiczne i biologiczne, co z kolei wpływa pozytywnie na jej urodzajność.

Pola zazielenione międzyplonem | 38

Chyba jeszcze nigdy nasze pola po okresie żniw nie wyglądały tak malowniczo i barwnie. Duża bioróżnorodność, wszechobecna zieleń i kwitnące rośliny – tak prezentują się międzyplony, które w nowej odsłonie zajmują coraz większe areały polskich pól. 

Z grzybami z rodzaju Fusarium nie ma żartów | 42

Grzyby z rodzaju Fusarium to obecnie jedne z najgroźniejszych sprawców chorób kukurydzy notowanych w Polsce. Przypisuje się im rolę fitopatogenów porażających rośliny uprawne, co skutkuje zmniejszeniem plonów. Pod względem gospodarczym do największych strat prowadzi fuzarioza kolb, zgnilizna korzeni oraz zgorzel podstawy łodygi. Zmniejszenie w plonie ziarna wynosi średnio 10%, ale w niektórych latach może dochodzić nawet do 35%.

Pionierzy uprawy uproszczonej | 44

Dziesięć lat temu miałem przyjemność uczestniczyć w spotkaniu, na którym były przedstawiane techniki uprawy uproszczonej. Kładziono wówczas nacisk na uprawę pasową oraz siew rzutowy. Prezentacja wywarła na słuchaczach tak wielkie wrażenie, że jeszcze przed jej zakończeniem rozpoczęła się dyskusja. Większość rolników była zdania, że technologia wywodząca się z Francji nie sprawdzi się w Polsce, gdyż tutaj panują gorsze warunki klimatyczne i glebowe. 

Rzepak głęboszem | 46

W poprzednim wydaniu „Bez Pługa” opisywaliśmy maszynę HE-VA Sub-Tiller do siewu rzepaku prosto w ściernisko. Tym razem chcemy przybliżyć pierwsze próby polowe wykonane tą maszyną w Polsce w okolicach Bolesławca w województwie dolnośląskim. 

Siewnik bez ograniczeń | 48

Przeważająca większość dostępnych na rynku agregatów uprawowo-siewnych jest oparta na ramie, która, mimo swoich zalet, uniemożliwia wymianę przednich narzędzi doprawiających. Rolnik musi więc już przy kupnie maszyny zdecydować się na konkretną wersję wyposażenia, a gdy nie spełnia ona jego oczekiwań, często jedynym wyjściem jest nabycie kolejnej maszyny. 

Zarządzanie resztkami pożniwnymi z firmą Bednar | 50

Wydajna technologia rolnicza zapewnia wysoki plon roślin uprawnych, który również wiąże się z generowaniem znacznych ilości resztek pożniwnych. W takich warunkach, aby zwiększyć lub utrzymać wydajność kombajnu zbożowego, zostawia się wysoko skoszone ściernisko, które zawiera sporo węgla oraz niewiele azotu i siarki. 

Minimalna uprawa | 52

Od lat firmy produkujące maszyny rolnicze poszukują rozwiązań, które opierałyby się na zasadzie „uprawiaj tak dużo jak to jest konieczne i tak mało jak to jest możliwe”. Wydaje się, że firma Pöttinger, wprowadzając do oferty nową sekcję uprawową Wave Disc, znalazła metodę, by z jednej strony uprawiać tam, gdzie potrzeba, 
a z drugiej czynić to w sposób wyjątkowo mało ingerujący w glebę.

Razem łatwiej | 54

Popularne tytułowe stwierdzenie doskonale oddaje ideę zorganizowanego przez firmy Horsch i Claas wspólnego pokazu, który odbył się na początku czerwca w Niepruszewie pod Poznaniem. Celem tego wydarzenia było zaprezentowanie nowoczesnych rozwiązań w sterowaniu i obsłudze maszyn. Wspólnym mianownikiem stały się terminale 
S10 i S7, które przejęły funkcję nadrzędną nad elektroniką maszyn i ciągników. 

Pokazy z firmą Agro-Masz | 56

Lato to czas, kiedy wiele firm organizuje pokazy polowe, w trakcie których można bliżej przyjrzeć się maszynom oraz efektom ich pracy. Ze względu na swój praktyczny wymiar takie inicjatywy cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród rolników. W sierpniu cykl spotkań na terenie całej Polski rozpoczyna przedsiębiorstwo Agro-Masz. 

Myśleć inaczej | 57

Kiedyś Albert Einstein wypowiedział takie zdanie: „Nie możemy rozwiązywać problemów, używając takiego samego schematu myślowego, jakim posługiwaliśmy się w trakcie ich pojawienia się”. Z pewnością może być ono mottem spotkania zorganizowanego dla rolników przez firmę FCA Fertilisants w gospodarstwie Huberta Bricouta w Rzeczynie.

Dni Pola z firmą Osadkowski-Cebulski | 58

Prezentacja bogatej gamy odmian zbóż i rzepaku, efektów zastosowanej ochrony herbicydowej i fungicydowej oraz maszyn rolniczych była celem tegorocznych Dni Pola zorganizowanych przez firmę Osadkowski-Cebulski Sp. z o.o. w Łukaszowie pod Złotoryją. 

XIV edycja Opolagry za nami | 60

W dniach 9–11 czerwca 2017 r. na lotnisku w Kamieniu Śląskim odbyła się największa regionalna wystawa rolnicza w południowo-zachodniej Polsce – Opolagra. Tegoroczna edycja wydarzenia zgromadziła 427 wystawców, którzy prezentowali swoje produkty i usługi na blisko 40 ha powierzchni. Pomimo niesprzyjającej pogody targi odwiedziło 45 tys. osób. 

Konsorcjum ConResi do badań nad odpornością | 62

Chwasty odporne na herbicydy stanowią bardzo poważny problem. Mniej więcej od połowy lat 70. XX wieku na całym świecie wzrasta liczba chwastów, na które nie działają substancje czynne herbicydów. Od 1978 r. corocznie przybywa dziewięć nowych odpornych gatunków określanych jako „superchwasty”.