Bez Pługa / Archiwum

Spis treści numeru 5/2017

Technologia jednego przejazdu | 4

Pan Dariusz Kuberski prowadzi wraz z rodzicami 50-hektarowe gospodarstwo znajdujące się we wsi Mlewo w województwie kujawsko-pomorskim. W 2010 roku zamienił pług na kultywator podorywkowy i stopniowo zaczął wdrażać zmiany w technologii uprawy. Od kliku lat prowadzi firmę usługową, która oferuje rolnikom siew rzepaku i zbóż w technologii siewu pasowego, a dzięki temu, że pracuje na różnych glebach i u różnych rolników, ma dużo spostrzeżeń dotyczących technologii strip-till.

Błysk w oku | 9

Wśród rolników panuje opinia, że uprawa bezorkowa jest przeznaczona dla wielkoobszarowych gospodarstw. Trudno się temu dziwić, biorąc pod uwagę ceny nowych maszyn do uprawy bezpłużnej, do której z reguły konieczne są także ciągniki dużej mocy, aby głęboko spulchnić glebę. Powyższe twierdzenie obala bohater kolejnej edycji konkursu „Rolnik konstruktor”, udowadniając, że przy odrobinie pomysłowości i żyłce majsterkowicza, nawet na niewielkim areale można uprawiać bez pługa.

Francuz na polskiej ziemi | 12

W ostatnich latach w naszym kraju obserwuje się wyraźny wzrost zainteresowania uprawą uproszczoną. Doskonale zdaje sobie z tego sprawę Thibault Perrier – rolnik pochodzący z Francji, który zaczął pracować w systemie pasowym, zanim stał się on „modny”. Korzystając z okazji, postanowiłem zapytać go, jakie są różnice między polskim i francuskim rolnictwem, oraz co sądzi o uprawie zbóż w systemie strip-till.

Jak zbudować właściwą strukturę gleby? | 15

Trwała struktura gruzełkowata jest jednym z najważniejszych wskaźników jakości gleby. Zapewnia łatwość rozrastania się korzeni oraz odpowiednie stosunki wodno-powietrzne, tym samym stwarzając najkorzystniejsze warunki do wzrostu i rozwoju roślin.

Biologiczna aktywność gleby a uprawa roli | 19

Jednym z ważniejszych elementów środowiska przyrodniczego jest gleba. To obszar, w którym panujące czynniki (abiotyczne i biotyczne) mają decydujący wpływ na zmianę jej składu i właściwości oraz na aktywność enzymatyczną znajdujących się w niej mikroorganizmów. Prawidłowe użytkowanie gruntów, a przede wszystkim odpowiednie zagospodarowanie rolnicze musi uwzględniać mikrobiologiczny i fizykochemiczny stan gleb.

Zdrowa gleba a międzyplony | 23

Rośliny wysiewane w międzyplonie znacznie się między sobą różnią: wielkością, ilością wytwarzanej masy roślinnej czy intensywnością rozrastania się korzeni. Międzyplony wnikają swoimi korzeniami na znaczną głębokość, przeciwdziałają erozji i stwarzają optymalne warunki do siewu kukurydzy.

Gęstość siewu rzutowego pszenicy ozimej | 28

Siew rzutowy, trochę zapomniany w ostatnich latach, przeżywa swój renesans głównie ze względu na wydajność i możliwość uzyskiwania plonów porównywalnych z tradycyjnymi technologiami. Wiele zagadnień, wśród których można wymienić gęstość wysiewu, wymaga głębszego poznania. Czy można siać rzutowo i zbierać wysokie plony przy zmniejszonej ilości wysiewu?

Odporność na herbicydy w praktyce | 31

Brak odwracania gleby to podstawowy element uprawy bezorkowej. Wiele zalet takiego systemu sprawia, że coraz więcej rolników decyduje się na rezygnację z pługa. Wymaga to często zmiany podejścia do niektórych problemów. Przykład stanowi chociażby stosowanie herbicydów, gdyż ryzyko powstania chwastów odpornych jest dużo większe niż 
w klasycznym orkowym systemie uprawy. 

Skrzyp polny – uciążliwy intruz na polu | 36

Skrzyp polny jest jednym z najczęściej występujących chwastów w naszej strefie klimatycznej. Uchodzi za roślinę uporczywą, dość odporną na różne metody zwalczania. Stanowi zagrożenie dla roślin uprawnych, ponieważ konkuruje z nimi o wodę i składniki mineralne. Ponadto dorosłe rośliny mogą osiągać nawet 50 cm wysokości i wpływać na zacienienie upraw.

Wirus TuYV | 39

Ciepła jesień i masowe naloty mszyc mogą się przyczynić do znacznych strat w plonach rzepaku. Najczęściej występującym i jednocześnie najgroźniejszym wirusem tej rośliny jest wirus żółtaczki rzepy (Turnip Yellows Virus – TuYV). To patogen trudny do zidentyfikowania, a zagrożenie nim wzrasta w rejonach, w których oprócz rzepaku intensywnie uprawiane są buraki cukrowe, ziemniaki i warzywa. Porażone rośliny gorzej zimują i plonują. 

Sposób uprawy może chronić glebę | 42

Uprawa roli wymaga dużych nakładów finansowych i czasowych. Odpowiedź na pytanie, czy właściwsza jest intensywna uprawa odwracająca, czy uprawa konserwująca z siewem w mulcz lub siewem bezpośrednim, zależy zarówno od warunków danego gospodarstwa, jak i od czynników glebowych, a nawet osobowych. W coraz większym stopniu muszą być też uwzględniane aspekty związane z ochroną gleby i roślin.

Bez pługa i ludzi | 45

Od kilku lat firmy produkujące ciągniki rolnicze przedstawiają projekty pojazdów autonomicznych, które do pracy nie będą potrzebowały człowieka. Na filmach reklamujących te urządzenia wszystko wygląda pięknie, ale tak naprawdę jeszcze żaden rolnik na świecie nie używa w swoim gospodarstwie maszyn autonomicznych.

Pierwszy Agro-Tour firmy Agro-Masz | 46

Polska firma Agro-Masz Paweł Nowak jest stosunkowo młodym producentem techniki rolniczej, który debiutuje w segmencie maszyn do uprawy bezpłużnej. W sierpniu wytwórca ze Strzelców Małych zorganizował pierwszy Agro-Tour. Pokazy praktyczne czterech nowych maszyn do uprawy i siewu w technologii uproszczonej odbyły się w 10 różnych lokalizacjach Polski. 

Maszyna uniwersalna | 48

Gleba to podstawowy i nieodnawialny element środowiska przyrodniczego. Proces jej powstawania jest bardzo powolny i zajmuje tysiące lat, natomiast zjawiska degradacji gleby zachodzą bardzo dynamicznie. W związku z tym główni użytkownicy gleby, czyli rolnicy, powinni dbać o jej stan ze szczególną troską.

Angielska brona palcowa | 50

Brytyjska firma Sumo specjalizuje się w technologii uprawy i siewu pasowego strip-till. Maszyny tego producenta są dostępne w Polsce za pośrednictwem firmy Osadkowski-Cebulski Sp. z o.o. Po promocji na polskim rynku siewnika zbożowego Sumo DTS kolejnym narzędziem, jakie proponuje polskim rolnikom dystrybutor z Legnicy, jest brona palcowa mulczująca Sumo Strake. Narzędzie cechuje wysoka wydajność, uzyskiwana dzięki dużej prędkości roboczej dochodzącej do 25 km/h. 

Rostselmash w ofercie Korbanka | 52

Największy w Rosji producent kombajnów zbożowych, Rostselmash z Rostowa nad Donem, ma nowego przedstawiciela na Polskę. Została nim firma Korbanek Sp. z o.o. z Tarnowa Podgórnego k. Poznania. Oficjalne zawarcie umowy obie strony ogłosiły podczas spotkania z zaproszonymi dziennikarzami, które odbyło się 4 sierpnia 2017 r. w siedzibie spółki.

BGR po raz 15. | 54

W trakcie międzynarodowych targów Agro Show w Bednarach odbyła się uroczysta gala podsumowująca XV edycję konkursu „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”, podczas której laureatom wręczono cenne nagrody. W tym roku zwycięzcami zostali państwo Beata i Piotr Kondraccy z Górnego w województwie lubelskim. 

Bednary w deszczu | 56

Dziewiętnasta edycja Międzynarodowej Wystawy Rolniczej Agro Show za nami. Mimo trudnej sytuacji na rynku i niesprzyjającej pogody, wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem. W dniach 22–25 września 2017 roku w Bednarach na powierzchni 136 tys. m2 zaprezentowało się niemal 800 wystawców z kraju i zagranicy, a na terenie dawnego lotniska pojawiło się prawie 112 tys. zwiedzających. 

Aktualności | 58

Omega OO 8000 L to już czwarty siewnik w ofercie firmy Bednar. | W ofercie firmy Pöttinger znalazł się nowy zestaw koszący Novacat A9. | Firma Kuhn zaprezentowała nowy, składany model siewnika Espro 6000 RC. | Rolnik sięga po Internet.