Bez Pługa / Archiwum

Spis treści numeru 6/2017

Radość z rolnictwa | 4

Bohater niniejszego reportażu kocha to, co robi. Jest oczywiście rolnikiem, który w swoim gospodarstwie stara się do minimum ograniczyć koszty związane z uprawą gleby, nawożeniem czy ochroną roślin. Skupia się na poprawianiu żyzności gleby i optymalnym rozwoju jej życia biologicznego. Uważa, że to właśnie ono jest jednym z najbardziej niedocenianych czynników we współczesnym rolnictwie.

Niższe koszty | 9

Kiedy rozpoczynaliśmy naszą akcję „Rolnik konstruktor”, wydawało nam się, że nie ma zbyt wielu rolników, którzy w zaciszu swoich garaży czy warsztatów tworzą maszyny do pracy w polu. Jednak liczba konstruktorów zgłaszających się do redakcji „Bez Pługa” przerosła nasze oczekiwania i już dziś możemy potwierdzić, że konkurs będzie kontynuowany w przyszłym roku. 

Gleba pachnie bakteriami | 12

Od kilku lat na Uniwersytecie Warszawskim prowadzone są badania szczepów bakterii, które mogą przyczynić się do znacznego ograniczenia środków ochrony roślin i nawożenia mineralnego roślin uprawnych. Według prof. Magdaleny Popowskiej, przewodniczącej zespołu naukowców, opracowywana metoda może zrewolucjonizować stosowane od wielu lat kosztowne, degradujące środowisko glebowe i wpływające negatywnie na jakość plonów systemy uprawy roli.

Nowy rok bez orki | 16

Koniec roku to nowy początek i czas na zmiany, wyzwania i postanowienia. Jeśli krąży wam po głowie myśl o rezygnacji z pługa, to może jest to dobry moment, żeby przestawić swoje gospodarstwo z uprawy tradycyjnej na system uproszczony. 

Badanie gleby to podstawa | 19

W czasach kontrolowanego nawożenia proekologicznego, które ma odpowiadać potrzebom roślin, coraz większe znacznie zyskują próby glebowe. Za ich pomocą jesteśmy w stanie przeanalizować zawartość składników pokarmowych oraz odczyn pH gleby. Trzeba je jednak pobierać w prawidłowy sposób i we właściwym czasie, aby pozyskane dane miały oczekiwaną wartość.

Nawozowe rewolucje | 23

Pierwsze praktyczne próby zastosowania czujników optycznych do optymalizacji nawożenia zbóż azotem przeprowadzono prawie 20 lat temu. Dziś z urządzeń tych korzystają tysiące gospodarstw na całym świecie, a grono użytkowników sukcesywnie się powiększa, również w Polsce. Mimo to rzeczywiste korzyści ekonomiczne wynikające z wdrożenia systemu zmiennego dawkowania azotu wciąż pozostają dyskusyjne.

Ocena różnych systemów uprawy roli pod kukurydzę | 28

W ostatnich latach w ramach koncepcji rozwoju rolnictwa zrównoważonego upowszechnia się tzw. konserwującą (zachowawczą) uprawę roli. Jej celem jest ochrona środowiska przyrodniczego, wzrost żyzności gleby oraz racjonalne zmniejszenie nakładów bez wyraźnego ujemnego wpływu na plonowanie roślin. 

Kukurydziane nowości na rynku | 31

Polski rynek nasion kukurydzy jest atrakcyjny dla firm oferujących takie produkty. Wystarczy wspomnieć, że w naszym kraju corocznie uprawia się tę roślinę na powierzchni 1,2 mln ha, z czego połowa to kukurydza z przeznaczeniem na ziarno. 

Zanieczyszczenie ze źródeł rolniczych | 34

W przeciągu 13 lat w Unii Europejskiej polska wieś przeszła ogromną transformację. Strumień funduszy diametralnie odmienił park maszynowy gospodarstw oraz pozytywnie wpłynął na infrastrukturę. Głosy sprzeciwu wobec jednoczenia się z UE są dziś wyjątkiem i najczęściej można je usłyszeć w kontekście coraz większej biurokracji i obostrzeń. Nowym wyzwaniem, jakie stoi przed polskimi rolnikami, jest objęcie całego kraju Obszarem Szczególnie Narażonym, czyli tzw. OSN.

ŚOR bez tajemnic | 39

Każdy rolnik, wykonujący opryski w swoim gospodarstwie, powinien wiedzieć, jak prawidłowo przeprowadzać zabiegi z wykorzystaniem środków ochrony roślin. Niestety, zazwyczaj ta wiedza ogranicza się do znajomości tylko tych preparatów, które są stosowane na własnym polu. Jednak czasem warto mieć szersze spojrzenie na ten temat.

Zmiana przepisów dotyczących zabiegów ochrony roślin | 40

W związku z wprowadzaniem przed kilku laty nowych przepisów Unii Europejskiej dotyczących ochrony roślin zmieniły się niektóre wymagania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa ludziom, zwierzętom i środowisku naturalnemu. Dotyczy to także przepisów odnoszących się do wykonywania zabiegów środkami chemicznymi oraz kontroli opryskiwaczy. 

Udoskonalona technika z firmą Kuhn | 45

Na tegorocznych targach w Bednarach odwiedzający stoisko firmy Kuhn, poza znanymi i sprawdzonymi konstrukcjami, mogli obejrzeć także nowe produkty oferowane przez francuskiego producenta. Nowości obejmują technikę uprawy pasowej, siew oraz ochronę 
chemiczną. 

Rosyjskie maszyny do uprawy bezorkowej | 48

Technologie bezorkowe zdobywają zwolenników także wśród rolników w Rosji. Z myślą o nich tamtejsi producenci podjęli prace nad konstrukcjami specjalistycznych maszyn, które będą tańszą alternatywą w stosunku do agregatów produkowanych w krajach zachodnich. Mowa o agregacie uprawowo-siewnym SKSS-2,5, który wyróżnia się nowoczesną konstrukcją sekcji uprawowej. 

Uprawowe nowości od Pöttingera | 50

Pöttinger w swojej szerokiej ofercie ma wiele maszyn uprawowych, w tym także narzędzia przeznaczone do uprawy bezorkowej. Jako jedna z głównych marek nieustannie pracuje nad nowymi rozwiązaniami w tej dziedzinie. 

KoneAgria | 52

Te największe targi rolnicze w Finlandii odbyły się w mieście Tampere oddalonym o około 150 km na północ od Helsinek. W wydarzeniu wzięło udział ponad 250 wystawców i 15 tys. zwiedzających, co stanowi imponującą frekwencję, biorąc pod uwagę to, że wszystkich gospodarstw w kraju Świętego Mikołaja jest jedynie około 50 tys.

Maszynowy zawrót głowy w Hanowerze | 54

Agritechnica w Hanowerze to największe europejskie targi rolnicze, będące głównym źródłem informacji o nowościach i trendach w branży maszyn. Co dwa lata ściągają tu producenci związani z techniką rolniczą, aby podzielić się swoimi doświadczeniami, pomysłami oraz nowatorskimi rozwiązaniami.

Aktualności | 57

Siewniki Avatar 3 i 4 SD |
Kultywatory ciągnione Crusier 5/6 XL |
Siewniki Pronto NT |
Siewniki Serto |
Kultywatory Terrano GX |
Siewnik Express KR |
Opryskiwacz Horsch Leeb GS/LT