Bez Pługa / Archiwum

Spis treści numeru 1/2018

Wiedza jest niezbędna | 4

Bohater naszego reportażu nazywany jest przez niektórych „królem kukurydzy”, jednak on sam uważa, że jest to tytuł nadany nieco na wyrost. Pan Tadeusz Szymańczak, bo o nim mowa, 30 lat temu postawił na kukurydzę i przyznaje, że wciąż uczy się jej uprawy.

Jest potencjał | 9

Panowie Łoboccy rozpoczęli przygodę z uprawą bezorkową już sześć lat temu, ale pług odstawili dopiero po trzech latach nabierania doświadczeń i przekonywania się do tej metody uprawy. Początkowo byli zdecydowani na zakup gotowej maszyny do uprawy pasowej, jednak w końcu postanowili zbudować ją własnymi rękoma. Efekty ich pracy są zdumiewające.

Specjaliści w nawożeniu potasowo-magnezowym | 12

Zrównoważone nawożenie to jeden z głównych czynników mających decydujący wpływ na osiągnięcie plonów o najwyższej jakości. Jednak zaopatrując rośliny w podstawowe składniki pokarmowe, nie możemy zapominać o makroskładnikach drugorzędnych, takich jak magnez i siarka. O racjonalnej strategii nawożenia rozmawiam z panem Radosławem Pogłodzińskim, marketing menedżerem w firmie K+S Polska Sp. z o.o.

Jak oderwać się od pługa? | 15

Teoretycznie jest to bardzo proste, gdyż wystarczy sprzedać pług, by móc zaliczyć się do grona rolników uprawiających rolę bezorkowo. W praktyce tak łatwo już to nie wygląda – zaprzestanie orki zmusza nas do zmiany myślenia, a to jest najtrudniejsze.

Glifosat – za czy przeciw? | 17

Glifosat to aktywny składnik wielu nieselektywnych herbicydów, wchodzący m.in. w skład jednego z flagowych produktów koncernu Monsanto – Roundupu, który jest dostępny na rynku od ponad 40 lat. Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC) uznała środek za „prawdopodobnie rakotwórczy”, a wiele organizacji ekologicznych nawołuje do całkowitego zakazu wykorzystywania preparatów z zawartością glifosatu. 

Precyzyjne rolnictwo – technologie przyszłości | 19

Określenie dokładnej pozycji agregatu na polu za pomocą sygnału satelitarnego umożliwiło wdrożenie rozwiązań technicznych, rewolucjonizujących rolnictwo. Najnowsze i najciekawsze z nich opisujemy poniżej.

Nawożenie (bez)względnie precyzyjne | 23

Nawożenie pól uprawnych przeprowadzamy w celu dostarczenia pierwiastków i związków chemicznych do optymalnego wzrostu uprawianych roślin. Wymagania pokarmowe hodowanej rośliny determinują wielkość dawki nawozu, a także jego skład. Jak wiadomo, gleba nie jest środowiskiem jałowym. Najważniejszym krokiem w ustalaniu dawki i proporcji poszczególnych makro- i mikroelementów są badania gleby określające jej zasobność. Następnie należy wyliczyć ilość konkretnych pierwiastków, których brakuje glebie, i przystąpić do nawożenia. 

Dobre plony roślin wymagają siarki | 26

Siarka, jeden z podstawowych składników pokarmowych roślin, jeszcze do niedawna występowała w polskich glebach w nadmiarze. Opadające na powierzchnię gleby związki siarki nie tylko w pełni zaspokajały potrzeby roślin względem tego pierwiastka, ale w uprzemysłowionych regionach kraju działały wręcz fitotoksycznie, uszkadzając tkanki roślin. Pierwiastek ten nie był także na liście zaleceń nawozowych. Obecnie problemem światowego rolnictwa jest niedożywienie roślin siarką.

Ochrona od samego początku | 29

Zaprawianie materiału siewnego jest sposobem na zwalczanie wielu chorób odnasiennych i odglebowych. Oddziałując na nasiona, substancja aktywna trzyma w szachu patogeny rozprzestrzeniające się przez glebę i materiał siewny. Zaprawa chroniąca ziarno przyczynia się zatem do uniknięcia strat, zapewniając wysokie i wartościowe plony.

Reklamacje działania środków ochrony roślin | 34

Czasem zastosowanie środka ochrony roślin nie przynosi oczekiwanego efektu. Użytkownicy nie zawsze są pewni, w jakich przypadkach można złożyć reklamację. W artykule przedstawiono informacje dotyczące wymagań przepisów co do reklamacji, opisano kwestie praktyczne związane ze składaniem reklamacji oraz zaprezentowano punkt widzenia jednego z producentów środków ochrony roślin.

Ożywić glebę mikroorganizmami | 37

W czasach, kiedy ograniczenia w nawożeniu stają się coraz większe, na znaczeniu zyskuje efektywność wykorzystania substancji pokarmowych przez rośliny. Dlatego trzeba ponownie zwrócić uwagę na organizmy bytujące w glebie. Grzyby i drobnoustroje mobilizują bowiem nowe rezerwy składników pokarmowych.

Dronem w omacnicę | 40

Omacnica prosowianka to najgroźniejszy szkodnik w uprawie kukurydzy, który spędza sen z powiek plantatorom tej rośliny. Można ją zwalczać biopreparatami aplikowanymi z powietrza za pomocą helikopterów, wiatrakowców, a także dronów. 

Flint czy dent – oto jest pytanie! | 42

Areał uprawy kukurydzy w Polsce obejmuje ok. 1,2 mln ha. Pod względem zasiewów plasuje się na drugim miejscu po pszenicy, ale ze względu na wyższą wydajność zbiera się około 30% ziarna więcej. Wybrana odmiana kukurydzy musi pasować do siedliska i koncepcji gospodarowania, dlatego też rolnik nie powinien pochopnie podejmować decyzji o jej zakupie. 

Koszty i energochłonność w uprawie buraka | 44

Porównując systemy uprawy roli, nie sposób pominąć wyników finansowych, jakie można uzyskać przy wprowadzaniu danej metody obróbki gleby. Jedną z upraw, która pozwala na dość precyzyjne określenie wysokości kosztów i przychodów rolnika, jest burak cukrowy. W artykule przedstawiono wyniki badań ankietowych, którymi objęto wszystkich plantatorów buraka cukrowego w Polsce.

Uwaga na superchwasty! | 48

W wielu częściach świata chwasty odporne na herbicydy stanowią bardzo poważny problem. Szczególnie dotknięte są nim uprawy roślin modyfikowanych genetycznie. Zjawisko to może się nasilać, gdyż w wyniku dalszych mutacji roślin istnieje niebezpieczeństwo dalszego obniżania się skuteczności działania wielu substancji aktywnych.

Prosta jazda | 52

Pierwsze systemy jazdy równoległej do zastosowań rolniczych powstały ponad 20 lat temu, kosztowały około miliona dolarów i były w stanie prowadzić ciągnik tylko po linii prostej z dokładnością kilkudziesięciu centymetrów. Te oferowane obecnie potrafią dużo więcej i są w zasięgu cenowym większych gospodarstw. 

Maszyna Roku 2018 | 54

W tym roku odbyła się kolejna edycja targów rolniczych Agritechnica. Podczas tego wydarzenia prezentowane są najnowsze konstrukcje producentów branży maszyn rolniczych, a najlepsze z nich zostają nagrodzone. Tytuł Maszyny Roku jest przyznawany przez Niemieckie Stowarzyszenie Wydawców Branży Rolniczej oraz przedstawicieli europejskich pism branżowych. Polskę reprezentowała redakcja „Bez Pługa”. 

Nowe maszyny i rozwiązania firmy Kuhn | 57

Firma Kuhn stale zaskakuje nowymi rozwiązaniami, które poszerzają gamę produktową, a jednocześnie przyczyniają się do wzrostu wydajności i komfortu pracy oraz efektywności ekonomicznej sprzętu rolniczego. Poniżej przedstawiamy kilka nowości maszynowych francuskiego producenta, które w ostatnim czasie pojawiły się i niebawem będą dostępne na polskim rynku.

W grupie siła | 60

Dzielenie się wiedzą nie jest najlepszą stroną polskich rolników. Nie można się temu do końca dziwić, gdyż takie zachowanie wynika po części z obawy przed ośmieszeniem, a po części z niechęci do zdradzenia zbyt wielu własnych tajemnic. 

Spotkanie nauki z praktyką | 62

Nieustannie zmieniające się warunki atmosferyczne skłaniają rolników do poszukiwania technologii uprawy, które pozwolą uzyskać oczekiwany plon, a zarazem ograniczyć koszty produkcji. Tym zagadnieniem interesuje się także koncern Väderstad, który od trzech lat prowadzi w Polsce doświadczenia polowe. Celem badań jest ocena wpływu uprawy roli i sposobu siewu na rozwój rzepaku ozimego, pszenicy ozimej oraz buraka cukrowego. Wyniki pierwszych doświadczeń zostały omówione na konferencji dla rolników, zorganizowanej przez szwedzkiego producenta.