Bez Pługa / Archiwum

Spis treści numeru 5/2018

Agroekologia po francusku | 4
Michał Wołosowicz

Frédéric Thomas to rolnik znany z wyznaczania nowych standardów i sposobów uprawy roślin w zgodzie z naturą. Jest agronomem i doradcą, a swoje założenia wciela w praktykę we własnym gospodarstwie. Jednak nie poprzestaje na tym i propaguje swoje metody pracy poprzez organizowanie szkoleń, wykładów i sympozjów. Trzeba dodać, że robi to z bardzo dobrym skutkiem, gdyż coraz więcej rolników zaczyna gospodarować inaczej. O popularności metod bohatera niniejszego reportażu niech świadczy fakt, że terminarz spotkań i wykładów ma wypełniony do końca roku 2020.

Trzeba szukać dobrych rozwiązań | 10
Michał Wołosowicz

Bohater kolejnej odsłony akcji „Rolnik konstruktor” pochodzi z Lubelszczyzny. Pan Paweł ciągle poszukuje najlepszych rozwiązań dla swojego gospodarstwa. Nie boi się wyzwań i nowości, potrafi analizować i wyciągać wnioski.

Od pługa po strip-till z Unią | 13
dr inż. Małgorzata Powałka

Historia największego polskiego producenta maszyn rolniczych zaczęła się w 1882 roku w Grudziądzu, kiedy inżynier August Ventzki skonstruował i wprowadził na rynek dwuskibowy pług. Od tego czasu, mimo wielu zawirowań, a nawet postawienia fabryki w stan likwidacji, firma systematycznie się rozwija, zaopatrując rolnictwo w nowoczesne rozwiązania technologiczne. Oferta przedsiębiorstwa obejmuje 700 maszyn produkowanych w czterech fabrykach. O historii firmy, planach i wyzwaniach na przyszłość rozmawiam z Piotrem Stankiem, dyrektorem marketingu Grupy Kapitałowej Unia.

Pozostałości chemicznych środków ochrony roślin w glebie | 16
dr inż. Małgorzata Powałka

Użycie środków ochrony roślin w produkcji roślinnej pozwala uzyskać większą wydajność. Jednak ich nieprawidłowe zastosowanie może prowadzić do zachwiania równowagi biologicznej w środowisku glebowym. Przedostawanie się pozostałości ŚOR do gleby przyczynia się do ilościowych i jakościowych zmian w składzie mikroflory oraz w ważnych procesach mikrobiologicznych.

Słoma w uproszczonych płodozmianach zbożowych | 22
dr hab. Janusz Smagacz, prof. nadzw.

W Polsce w ostatnich latach nastąpiły spore zmiany w produkcji rolniczej. Bardzo często w wielu gospodarstwach, a nawet całych rejonach kraju dominuje system produkcji roślinnej oparty jedynie na uprawie zbóż. Dodatkowo niekorzystne jest saldo bilansu materii organicznej gleby (-200 kg/ha GO), wynikające ze struktury zasiewów oraz stosowania nawozów naturalnych. Stwarza to określone problemy agrotechniczne, przyrodnicze i środowiskowe. 

Fosfor w glebie – trudny makroskładnik | 26
Radosław Pogłodziński

Potrzeby pokarmowe względem fosforu są wysokie, a bieżące nawożenie pokrywa tylko część składnika pobieranego przez rośliny. Budowanie magazynu dostępnego pierwiastka to proces długotrwały, w przypadku fosforu utrudniony, ponieważ jego pobieranie ogranicza odczyn gleby.

Jesienne zwalczanie chwastów w oziminach | 29
dr inż. Renata Kieloch

Jesień to najlepszy czas, aby zadbać o ochronę plantacji ozimin przed chwastami. Dzięki ich eliminacji z upraw już od samego początku zapewniamy roślinie uprawnej dogodne warunki do wzrostu. Wschodzące rośliny nie muszą wtedy współzawodniczyć z chwastami o wodę, światło, składniki pokarmowe i życiową przestrzeń, w związku z czym nie tracą energii potrzebnej do wzrostu.

Wyczyniec polny – wróg uproszczeń | 33
Julia Śmigielska

Uproszczenia zarówno w zmianowaniu roślin na polu, zmianowaniu substancji czynnych herbicydów, jak i uproszczenia uprawy roli, przyczyniają się do coraz większego zagrożenia ze strony bardzo uciążliwych i trudnych do zwalczenia chwastów, takich jak stokłosy czy bohater tego artykułu – wyczyniec polny. Alarmujące są ostatnie doniesienia o zwiększającej się liczbie biotypów wyczyńca odpornych na substancje czynne herbicydów. Czy rolnicy są skazani na porażkę w walce z Alopecurus myosuroides?

Substancje aktywne w ochronie nalistnej i w zaprawach nasiennych | 37
dr hab. Ewa Matyjaszczyk, prof. IOR-PIB

W ochronie roślin panuje dość ugruntowane przekonanie, że zaprawianie nasion jest bardziej przyjazną dla środowiska metodą aplikacji środków ochrony roślin niż zabiegi wykonywane w formie oprysku. Takie sformułowanie jest jednak tylko po części prawdziwe.

Verdesil – nowa technologia dla lepszych oprysków | 40
Julia Śmigielska

W ostatnich latach nowoczesne rozwiązania w rolnictwie stały się domeną nie tylko producentów dużych maszyn, lecz także twórców bardzo precyzyjnych agroakcesoriów. Nawet najbardziej zaawansowany technologicznie opryskiwacz nie uchroni przed spadkiem wydajności rozpylacza i nierównomiernością wykonywanego oprysku, jeżeli nie zadbamy o odpowiednią jakość elementów uszczelniających. Jednym z ostatnich rozwiązań w tej dziedzinie jest nowy rodzaj materiału uszczelniającego o nazwie Verdesil firmy Agroplast.

Obalamy mity na temat badań glebowych | 42
Piotr Mazur

Próby glebowe dostarczają rolnikom informacje o zasobności gleby w dostępne dla roślin składniki pokarmowe. Przez lata naszej działalności napotykamy na wiele pytań i wątpliwości związanych z pozyskiwaniem najważniejszych informacji, mających kolosalny wpływ na decyzje agronomiczne w gospodarstwie. Zebraliśmy te najczęściej powtarzane i budzące kontrowersje.

Dżdżownica – pomocnik rolnika | 44
Konrad Malec

O trafności powiedzenia „od myszy do cesarza, każdy żyje z gospodarza” nie muszę przekonywać czytelników „Bez Pługa”. Obecnie z roli coraz trudniej utrzymać siebie i rodzinę, więc rolnicy szukają mniej kosztownych sposobów uprawy. Metoda bezpłużna przynosi liczne korzyści nie tylko rolnikom, ale też dżdżownicom.

Jak satelity pomagają rolnikom? | 47
Joanna Mączyńska

Lustracja plantacji stanowi podstawę w podejmowaniu decyzji agronomicznych – pozwala uzyskać informacje na temat stanu roślin, określić ich fazę rozwojową, ocenić zagrożenia. Jednak nie wszystko widać gołym okiem, a w przypadku wielohektarowych gospodarstw lub znacznie oddalonych od siebie pól częste wizyty w terenie są utrudnione. Wychodząc naprzeciw tym problemom, stworzono aplikację internetową SatAgro, umożliwiającą bieżący monitoring pól uprawnych przy wykorzystaniu automatycznie przetwarzanych danych satelitarnych. 

Horsch dla praktyków | 49
Michał Wołosowicz

Jak co roku na przełomie czerwca i lipca firma Horsch zorganizowała w swojej siedzibie w Sitzenhof Dni Praktyczne. W tym roku była to już 11 edycja tej imprezy cieszącej się dużym uznaniem wśród rolników.

Kompaktowy strip-till | 51
Michał Wołosowicz

Z roku na rok popularność uprawy pasowej w Polsce rośnie. Rolnicy, oprócz szerokiej gamy maszyn oferowanych na naszym rynku przez zagraniczne firmy, mają także coraz większy wybór wśród rodzimych producentów tego typu agregatów.

Dobra jakość | 54
Michał Wołosowicz

Kiedy kilkadziesiąt lat temu kompaktowe brony talerzowe zostały wprowadzone na rynek, od razu zrewolucjonizowały sposób uprawy gleby. Początkowo były to dość drogie urządzenia, przeznaczone raczej dla większych gospodarstw. Z czasem pojawiły się jednak wersje produkowane z myślą o rolnikach dysponujących mniejszymi areałami.

Strip-till z firmą Czajkowski | 57
dr inż. Małgorzata Powałka

Technologie bezorkowej uprawy roli zdobywają coraz więcej zwolenników. Mogli się o tym przekonać rolnicy, którzy licznie przybyli do Sokołowa na zorganizowany przez pana Macieja Czajkowskiego Ogólnopolski Dzień Uprawy Pasowej. Wydarzenie było doskonałą okazją do poznania technologii strip-till oraz obejrzenia wyników doświadczeń polowych realizowanych w gospodarstwie w Sokołowie.

Gleba – dbajmy o nią cały czas | 59
dr inż. Małgorzata Powałka

Gleba jest podstawowym warsztatem pracy rolnika. W istotny sposób wpływa na kształtowanie wielkości i jakości plonu. Jak o nią dbać, aby zmniejszając koszty uprawy, a jednocześnie utrzymać jej żyzność? Na to pytanie starali się odpowiedzieć uczestnicy warsztatów zorganizowanych na początku lipca w Tarnawie w gospodarstwie rolnym rodziny Ożgów.

Wystawa w Kamieniu Śląskim po raz 15. | 61
dr inż. Małgorzata Powałka

Opolagra to największa w południowej Polsce wystawa maszyn i urządzeń rolniczych. W tym roku podczas trzech dni (15–17.06.) swoją ofertę zaprezentowało 402 wystawców, a stoiska w Kamieniu Śląskim odwiedziło 46 tys. osób.