Bez Pługa / 40 lat z maszynami Krukowiak
1 grudnia br. odbył się jubileusz 40-lecia działalności firmy Kujawska Fabryka Maszyn Rolniczych Krukowiak. Uroczysta gala, która odbyła się w siedzibie firmy w Brześciu Kujawskim została połączona z otwarciem nowej hali produkcyjnej, w której znalazły się: malarnia proszkowa, magazyn stali, magazyn wysokiego składowania, biura konstrukcyjne i sklep rolniczy.Historia firmy zaczęła się w latach 70. ubiegłego wieku w gospodarstwie w Redczu Krukowym, w którym pan Janusz Borkowski konstruował pierwsze maszyny. Obecnie firma zajmuje powierzchnię 4 ha, z czego przeszło 20 tys. m2 jest zadaszone. W przedsiębiorstwie pracuje ponad 300 osób. Do produkcji wykorzystywane są włoskie komponenty – jedne z najlepszych na świecie, ale konstrukcja czy dizajn opracowywane są w Brześciu Kujawskim W nowoczesnych halach mieści się cała linia produkcyjna maszyn, od przygotowania stali po końcowy montaż.
Początkowo Krukowiak sprzedawał swoje maszyny na polski rynek. Wyposażenie ich w nowoczesne, zaawansowane elektroniczne systemy sterowania czy w rękawy powietrzne z pomocniczym strumieniem powietrza przyczyniło się do objęcia przez Krukowiaka pozycji niekwestionowanego lidera w produkcji opryskiwaczy. Obecnie firma ma w swojej ofercie maszyny zawieszane, zaczepiane i samojezdne o pojemnościach od 200 do 8000 l, które eksportuje do ok. 40 krajów.

 Właściciele przedsiębiorstwa cały czas inwestują w swoje maszyny, modernizują je i dbają o dobre wyposażenie hal produkcyjnych. Ich powodem do dumy jest nowoczesna trzystanowiskowa hala do testowania opryskiwaczy z hamownią i recyrkulacją wody do testowania oraz zautomatyzowana malarnia proszkowa. W czerwcu 2016 roku w skład firmy weszła Pom-Brodnica, uznany producent maszyn uprawowych. Dzięki temu powiększył się asortyment i możliwości produkcyjne przedsiębiorstwa.


– Z perspektywy czasu uznawani jesteśmy za markę premium (…). Możemy patrzeć z optymizmem w przyszłość. Inwestycja, którą państwo dzisiaj widzą, pozwoli nam zwiększyć produkcję i sprzedaż, przyczyni się również do przyspieszenia czasu realizacji zamówień – mówił podczas uroczystej gali Radosław Borkowski, wiceprezes zarządu.

Podczas gali prezes zarządu Seweryn Borkowski mówił: – 
Przyszłość należy do tych, którzy wierzą w piękno swoich marzeń. A my, wierząc w nasze marzenia dajemy przyszłość naszej rodzinnej firmie.


 

Tekst i zdjęcia: dr Małgorzata Powałka.