Bez Pługa / 50 lat kosiarek dyskowych firmy Kuhn
Opracowanie konstrukcji dyskowych kosiarek do zbioru zielonek stanowiło przełom w technologii zbioru pasz objętościowych. Ponad 50-letnim doświadczeniem w produkcji tych maszyn dysponuje francuska firma Kuhn.
 

Historia firmy Kuhn sięga 1828 r., kiedy to Joseph Kuhn otworzył skromną, wiejską kuźnię. Początkowo przedsiębiorstwo specjalizowało się w produkcji wag. W 1864 r. Josef Kuhn przeniósł się do Saverne i założył fabrykę maszyn rolniczych. Do 1918 r. działalność zakładu koncentrowała się na produkcji maszyn dla rolnictwa w regionie Alzacji. W 1921 r. w Saverne uruchomiono seryjną produkcję młocarni, które przyniosły firmie duże uznanie. Z biegiem czasu gama produktów została rozszerzona o kosiarki, przetrząsacze oraz zgrabiarki, które ugruntowały pozycję producenta. Zdobywając rynek francuski, firma Kuhn rozpoczęła działania na całym świecie. Od 1970 r. maszyny trafiają na rynki krajów europejskich, Australii i USA.
Jednym z produktów flagowych firmy Kuhn są kosiarki dyskowe, które z taśm produkcyjnych francuskiego wytwórcy zjeżdżają od 50 lat. Firma sukcesywnie wprowadza na rynek nowe maszyny. Były one zaprezentowane na ostatnich targach Agrotech w Kielcach.
 
Pierwsza kosiarka dyskowa
Kosiarki dyskowe są obecnie bardzo popularnymi maszynami wykorzystywanymi do zbioru traw i innych zielonek na siano lub sianokiszonkę. Pojawienie się na rynku tych maszyn znacznie zrewolucjonizowało technologię zbioru pasz objętościowych. Po wypuszczeniu na rynek w 1949 r. pierwszych maszyn agregowanych z ciągnikiem, kosiarka dyskowa była kolejną ważną w historii firmy Kuhn innowacją, która wyniosła francuskiego producenta na podium światowego lidera w technologii zbioru zielonek. Przedstawioną po raz pierwszy w 1967 r. kosiarkę GMD 4 z czterema owalnymi dyskami wyróżniała wyższa prędkość koszenia, mniejsze ryzyko zapychania oraz ułatwiony przepływ pokosu. Kosiarka dyskowa okazała się mniej podatna na blokowanie wywołane kretowiskami. Nowa konstrukcja eliminowała konieczność codziennego ostrzenia noży. Maszyna w krótkim czasie zyskała szerokie grono zwolenników.

Francuska firma Kuhn jest prekursorem w konstruowaniu kosiarek dyskowych, które znalazły szerokie zastosowanie w produkcji pasz objętościowych. 

Kosiarka ze zgniataczem pokosu
Kolejnym przełomem w proponowanej przez firmę Kuhn technologii zbioru zielonek było wprowadzenie w połowie lat 70. XX w. kosiarki ze zgniataczem pokosu. Nowa maszyna FC 44 została wyposażona w stalowe palce, które zgniatały ścięty materiał i przesuwały go w kierunku regulowanego grzebienia. Specjalne blachy umożliwiały formowanie równych i dobrze napowietrzonych pokosów. Nowa technologia przyspieszała proces schnięcia zielonki oraz poprawiała jej jakość.

Pierwszą kosiarkę z owalnymi dyskami wyprodukowano w 1967 r.

Pierwsza kosiarka zaczepiana
Na początku lat 80. XX w. firma Kuhn wprowadziła na rynek pierwszą kosiarkę przyczepianą FC 300 wyposażoną w zgniatacz pokosu. Była to trzymetrowa maszyna, którą charakteryzowała wysoka zwrotność uzyskana dzięki zastosowaniu głowicy Gyrodine. W 1992 r. w ofercie firmy pojawiła się kosiarka zaczepiana Alterna 500 o szerokości roboczej 5 m, wyposażona w system umożliwiający transport maszyny w pozycji wzdłużnej. Kosiarka zapewniała wysoką wydajność niezbędną na potrzeby wielkoobszarowych gospodarstw rolnych.

​Innowacyjne systemy
W 1994 r. firma opracowała hydropneumatyczny układ zawieszenia i regulacji nacisku na podłoże Lift Control, połączony z systemem zabezpieczenia najazdowego Non-Stop, który jest montowany w większości kosiarek, również w tych wyposażonych w zgniatacz pokosu. Konstruktorzy z firmy Kuhn opracowali nową konstrukcję belki tnącej Optidisc, w której odległości pomiędzy dyskami są różne w zależności od tego, czy obracają się one względem siebie zbieżnie, czy rozbieżnie. Innowacyjnym rozwiązaniem jest zabezpieczenie napędu belki tnącej Protectadrive. W przypadku silnego uderzenia w przeszkodę, rozwiązanie chroni układ napędowy belki tnącej, znacznie skracając czas przestoju.


W 1994 r. firma Kuhn opracowała aktywny system zawieszenia Lift-Control, w którym belka tnąca jest odciążana w miarę zwiększania siły, która na nią oddziałuje.

Zmiany konstrukcyjne
Na ostatnich targach Agrotech w Kielcach zwiedzający mogli obejrzeć kosiarkę dyskową GMD 2811 z nowej serii 1011 GMD Lift Control. Obok niej na stoisku producenta ustawiono kosiarkę GMD 66, która od 2008 r. pracuje w gospodarstwie rolnym w Wielkopolsce, kosząc rocznie około 15 ha użytków zielonych. Była to jedna z najpopularniejszych maszyn sprzedawanych w Polsce przeznaczona do współpracy z ciągnikami C-360 i MF 255. Jej szerokość robocza wynosi 2,4 m. Celem było pokazanie stopnia zużycia elementów roboczych maszyny, jakie nastąpiło w ciągu siedmiu lat użytkowania maszyny. W ten sposób przedstawiciele francuskiej firmy chcieli zaprezentować zalety nowych rozwiązań konstrukcyjnych ograniczających wycieranie się elementów roboczych. Widoczną zmianą są przekonstruowane dyski tnące, które zoptymalizowano pod kątem lepszego przepływu skoszonej masy. Kolejnym udoskonaleniem jest zastosowanie wymiennych elementów przykręcanych do płozy od przedniej strony, które po znacznym zużyciu można wymienić. W nowych kosiarkach zastosowano talerze napędowe o większej średnicy i zmienionym kształcie zębów. Wałek napędowy obciążanego dysku jest ścinany tuż nad łożyskiem dzięki specjalnie zaprojektowanemu przewężeniu. Zamiast listwy odkładającej wykorzystano talerz, który mniej się zapycha.
Nowe rozwiązania pozwalają kosić zielonkę z wyższą prędkością sięgającą nawet 20–25 km/h. Jest to w dużej mierze zasługa nowej konstrukcji zawieszenia.

Na ostatnich targach w Kielcach firma Kuhn zaprezentowała kosiarkę dyskową GMD 2811 z serii GMD Lift Control 1011.


W nowej kosiarce zastosowano dyski o większej średnicy oraz dłuższe i grubsze noże.


Nowe modele kosiarek dyskowych
Zwiedzający stoisko firmy Kuhn na ostatnich targach w Kielcach mieli okazję obejrzeć kosiarkę GMD 2811 z nowej serii GMD Lift Control 1011. Jest to maszyna o szerokości roboczej 2,67 m. W tej serii dostępne są także modele GMD 3111, GMD 3511, GMD 4011 i GMD 4411 o szerokościach roboczych 3,10 m, 3,50 m, 3,95 m i 4,35 m. Kosiarki serii 1011 są skierowane do gospodarstw o produkcji zwierzęcej, skoncentrowanych na intensywnej produkcji zielonek. Maszyny są wyposażone w zawieszenie Lift Control, które łączy działanie odciążenia zespołu koszącego, przegubu wahliwego i aktywnego zabezpieczenia najazdowego Non-Stop, wykluczając potrzebę regulowania za pomocą narzędzi.
Nowe modele GMD, podobnie jak poprzednie generacje tych kosiarek, są wyposażone w bezobsługową belkę tnącą Optidisc, w której odległości pomiędzy zbieżnie i rozbieżnie obracającymi się dyskami są różne. W nowej belce wyeliminowano konieczność wymiany oleju. Kosiarki GMD nowej serii wyposażono w dwa zewnętrzne dyski zintegrowane z bębnami, które kręcą się w tę samą stronę (do środka). Takie rozwiązanie ma na celu utworzenie wolnego pasa, po którym poruszać się będą koła ciągnika. W nowych maszynach wykorzystano dyski o większej średnicy oraz dłuższe i grubsze noże.
Zastosowane rozwiązania konstrukcyjne pozwalają uzyskać większą wydajność nowych kosiarek za sprawą wyższej prędkości roboczej sięgającej 25 km/h.


Przyszłościowe plany konstruktorów z firmy Kuhn zakładają produkcję samobieżnej kosiarki bezzałogowej. 


Tekst: dr inż. Jacek Skudlarski