Bez Pługa / Automatyczne linie do produkcji opon Bridgeston

Bridgestone wprowadził nowy system produkcji  opon w swoim flagowym zakładzie Hikone w Japonii. EXAMATION  to zaawansowana linia produkcyjna, zaprojektowana z myślą o poprawie jakości i zwiększeniu wydajności. Łączy on opracowane przez Bridgestone zintegrowane systemy informatyczne ze sztuczną inteligencją. 

 
Aby zwiększyć efektywność produkcji opon, Bridgestone planuje wdrożyć nowy system zarówno w już istniejących, jak i nowo budowanych fabrykach. Dzięki temu koncern będzie mógł zapewnić swoim klientom produkty o jeszcze wyższej jakości w przystępnej cenie.
Pod koniec lat 90. XX wieku firma Bridgestone rozpoczęła prace badawczo-rozwojowe nad liniami produkcyjnymi wykorzystującymi technologie teleinformatyczne. Efektem tych prac był wprowadzony w 2002 roku system BIRD – pierwszy na świecie system umożliwiający pełną automatyzację procesu produkcji w zakresie konfekcjonowania poszczególnych elementów składowych opony oraz kontroli produktów. System ten pozwalał również na monitorowanie w czasie rzeczywistym warunków panujących w zakładach produkcyjnych.
EXAMATION wykorzystuje zaawansowane technologie opracowane w ramach projektu BIRD, a także nowe, zastrzeżone technologie.
 
System EXAMATION jest oparty na sztucznej inteligencji wykorzystującej czujniki do pomiaru 480 punktów w poszczególnych komponentach opony. Informacje te są wykorzystywane do sterowania procesami produkcji w czasie rzeczywistym, dzięki czemu zyskuje się pewność, że wszystkie elementy bieżnika są łączone w idealnych warunkach. Automat pozawala uzyskać wysoką precyzję, co przekłada się na 15-procentowe zwiększenie jednorodności produktów w porównaniu z konwencjonalnym procesem produkcji.
 
Jego zaletą jest także wysoka produktywność. Konwencjonalny proces produkcji polega na konfekcjonowaniu wszystkich komponentów na jednym bębnie. Oznacza to, że do czasu zakończenia układania wszystkich warstw nie można rozpocząć kolejnego etapu, co wydłuża cały proces. W przypadku systemu EXAMATION zastosowano podejście oparte na wielu bębnach, które umożliwiają jednoczesną realizację kilku etapów produkcyjnych. Takie rozwiązanie pozwala na dwukrotne zwiększenie wydajności w porównaniu z konwencjonalnymi procedurami.
 
Automatyzacja procesów odbywa się bez dodatkowych wymogów dotyczących poziomu umiejętności. Konwencjonalne procedury produkcji opierały się na założeniu, że proces budowy i kontroli jakości opon byłby realizowany ręcznie. Oznaczało to, że kluczowym aspektem tego procesu był zależny od zdobytej wiedzy i umiejętności oraz edukacji. Dzięki EXAMATION udało się wyeliminować różnice jakościowe związane z czynnikiem ludzkim oraz uzyskać wyższą jakość i wydajność.Żródło: www.bridgestone.pl