Bez Pługa / BACTIM SŁOMA w sprzedaży pilotażowej

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, firma Intermag planuje już w lipcu wprowadzić do sprzedaży pilotażowej prototyp innowacyjnego biopreparatu BACTIM SŁOMA. Jest to preparat oparty o specjalnie wyselekcjonowane mikroorganizmy, służący do przyspieszenia rozkładu resztek pożniwnych i poprawy właściwości gleby. Rezultatem aplikacji BACTIM SŁOMA jest wzrost zawartości składników pokarmowych oraz próchnicy w glebie.

 

Biopreparat zawiera wyselekcjonowane szczepy bakterii: Bacillus subtilis szczep B00105 i Bacillus licheniformis szczep B00106, zdolne do szybkiej i efektywnej dekompozycji resztek pożniwnych. Jak informują przedstawiciele Intermag, zastosowanie BACTIM SŁOMA eliminuje problemy z wykonaniem uprawek przedsiewnych, zapewnia dynamiczne i wyrównane wschody roślin, wysoki wigor siewek w początkowych fazach wzrostu, stymulację rozwoju systemu korzeniowego, lepsze zaopatrzenie roślin w składniki pokarmowe i wodę.
 
Preparat jest polecany na resztki pożniwne, po zbiorach wszystkich gatunków roślin uprawnych w dawce 1–2 l/ha w 300–400 l/ha cieczy roboczej, (dawka 1 l/ha zalecana jest w przypadku stosowania azotu do rozkładu resztek pożniwnych). Stosowanie BACTIM SŁOMA jest szczególnie polecane na resztki pozostałe po zbiorach: kukurydzy, zbóż ozimych i jarych, rzepaku oraz po zbiorach warzyw pozostawiających dużą biomasę np.: kapustowate, psiankowate i korzeniowe. Ponadto może być także stosowany na nawozy naturalne
 
Prototyp biopreparatu powstał w wyniku projektu realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, w ścisłej współpracy z jednostką naukowo-badawczą wyspecjalizowaną w kierunku mikroorganizmów. Produkt od 2 lat jest testowany w warunkach polowych. Prototypowe preparaty przechodzą surowe testy jakościowe, ale również wstępne badania opinii i popytu. Obecnie trwają intensywne prace nad przygotowaniem do komercyjnego wprowadzenia produktu na rynek. W ramach pilotażowej sprzedaży produkt będzie dostępny w ograniczonej ilości.
 
Szczegółowe informacje o biopreparacie wraz z wynikami badań można znaleźć na stronie www.bactim.pl. Firma Intermag zachęca do zgłaszania swoich opinii i sugestii, dotyczących rozwoju tego biopreparatu w kierunku dodatkowych właściwości i cech użytkowych.