Bez Pługa / Bracia konstruktorzy - "Bez Pługa" 4/2016

Tym razem w ramach naszej akcji „Rolnik konstruktor” zawędrowaliśmy na Kujawy. Na miejscu czekała na nas miła niespodzianka, gdyż mieliśmy okazję spotkać się nie z jednym rolnikiem, ale z trzema, którzy na dodatek są braćmi z zacięciem technicznym. Kolejnym zaskoczeniem było to, że zamiast jednej spodziewanej konstrukcji zastaliśmy aż trzy, w tym dwie do uprawy pasowej. O swoich maszynach opowiedzieli Michał, Krzysztof i Stanisław Sochoccy.

 


Pomysł na maszynę
Jak mówią bracia Sochoccy, przygoda z uprawą bezorkową zaczęła się w roku 2013 od zakupu siewnika do kukurydzy Kuhn Maxima. W ramach transakcji diler zorganizował u rolników pokaz pracy kultywatora Kuhn Striger. Podczas zbiorów okazało się, że 15 ha kukurydzy zasianej w technologii strip-till plonowało tak samo jak w technologii orkowej. Rolnicy wyszli więc z założenia, że skoro nie widać różnicy, to nie warto przepłacać i zaczęli myśleć nad wdrożeniem takiej technologii do własnego gospodarstwa. Niestety nowa maszyna była poza ich zasięgiem finansowym, więc postanowili skonstruować własną. (...)

Żmudna praca
Bracia podkreślają, że zakup dobrej bazy do budowy własnej konstrukcji był dopiero początkiem długiej, bo czteromiesięcznej pracy nad uzyskaniem zadowalającego efektu końcowego. Najpierw w zakupionym gruberze zdemontowano wszystkie elementy robocze, następnie pomiędzy istniejące belki wstawiono kolejną, do której przytwierdzono rząd zmodernizowanych słupic. (...)

Zmiana funkcji
Do dozowania nawozu potrzebny był przedni zbiornik. Za bazę tym razem posłużył stary rozsiewacz pneumatyczny firmy Rauch. Zostały z niego wymontowane lance rozsiewające nawóz. (...)

Mniej chwastów
Gospodarstwo braci Sochockich ma powierzchnię 250 ha i znajduje się w miejscowości Karnkowskie Rumunki, położonej w województwie kujawsko- pomorskim. Gleby, na jakich gospodarują nie są najlepsze, gdyż należą w większości do V i VI klasy bonitacji; tylko niewielka część pól jest klasy IV. Podglebie przeważnie jest piaszczyste. W płodozmianie dominuje kukurydza, która zajmuje około 150 ha, buraki cukrowe są wysiewane na około 50–60 ha, na reszcie areału są zboża i rzepak ozimy. Kukurydza wysiewana w technologii pasowej w tym roku plonuje na poziomie 8–13 ton, buraki cukrowe około 75–90 ton, rzepak i zboża ozime nie przetrwały trzech ostatnich zim. (...)

Przepraszamy za pomyłkę - w magazynie błędnie podaliśmy plon kukurydzy :
 
Więcej o "Braciach konstruktorach"  przeczytacie w zimowym  „Bez Pługa”.

Galeria zdjęć:


Bracia Sochoccy (od lewej): Stanisław, Michał i Krzysztof. 


Bracia Sochoccy to nie tylko rolnicy, ale także konstruktorzy maszyn do uprawy pasowej. W głowach mają kilka pomysłów na kolejne konstrukcje, więc zestaw kluczy ufundowanych przez Grene Sp. z o.o. nie będzie leżał bezczynnie.


Tak wygląda rzepak wysiany prosto w ściernisko w jednym przejeździe, maszyną skonstruowaną przez rolników.
Buraki zasiane w tej technologii mają dłuższe i większe korzenie, lepiej także plonują.
Przy siewie kukurydzy uprawiany pas o szerokości 30 cm położony jest niżej, co powoduje spływanie do niego wód opadowych.
Za bazę do budowy maszyny do uprawy pasowej posłużył stary kultywator, w którym zmodernizowano kształt zęba uprawowego oraz wyposażono go w elementy odkładające wgłębnie nawóz. Dodano również krój tarczowy, gwiazdki rozgarniające i wał doprawiający. Maszyna uprawia pas gleby o szerokości około 30 cm.Druga maszyna została skonstruowana od podstaw na potrzeby siewu buraków cukrowych i rzepaku. Elementy robocze są rozstawione co 45 cm i spulchniają glebę na całej szerokości roboczej maszyny. Do jej skonsolidowania użyto wału Packera. Na maszynie zawieszono siewnik punktowy, jego podsiewacz nawozów został zmodernizowany i może wysiewać nawóz za zębami spulchniającymi.Zbiornik przedni powstał z rozsiewacza pneumatycznego Rauch. Sochoccy dodali do niego sterowanie elektroniczne oraz napęd hydrauliczny wentylatora i wysiewu.

Autor: Michał Wołosowicz
e-mail: m.wolosowicz@oikos.net.pl

Więcej przeczytacie w "Bez Pługa" 4/2016.