Bez Pługa / Buraki w uprawie pasowej
29 czerwca na terenie Technikum Rolniczego w Trzciance k. Opalenicy odbył się Piknik Buraczany. Spotkanie zostało zorganizowane przez Zarząd Związku Plantatorów Buraka Cukrowego przy Nordzucker Polska S.A. przy współpracy z Działem Surowcowym Nordzucker Polska S.A. 

Już od kilku lat Nordzucker Polska S.A. realizuje projekt 20-20-20, którego celem jest zwiększenie efektywności produkcji buraka cukrowego. Prowadzone w ramach projektu działania mają pozwolić na uzyskanie plonów na poziomie około 20 t cukru z ha do 2020 roku przez co najmniej 20% wiodących plantatorów.

Piknik rozpoczął się od wizytacji pól produkcyjnych RSP Urbanowo, prezentacji pola doświadczalnego w Trzciance oraz pokazów odmianowych. Buraki cukrowe zasiane zostały w systemie uprawy pasowej (strip-till) w poplon, składający się ze słonecznika, facelii i rzodkwi ścierniskowej. W metodzie tej zabieg uprawowy wykonywany był tylko w wąskim pasie, w którym następnie wysiano nasiona buraków. Tego typu uprawa ma na celu ochronę gleby przed erozją, a także przyczynia się do zachowania odpowiedniej struktury gleby oraz zwiększenia jej nośności.

Jedną z zalet uprawy strip-till jest zwiększenie pojemności wodnej oraz poprawa współczynnika infiltracji. Mimo panującej w Polsce suszy, buraki cukrowe obserwowane na polach doświadczalnych w Trzciance dobrze się prezentowały i nie wykazywały objawów stresu związanych z niedoborem wody.
Po prezentacjach polowych zostały wygłoszone dwa wykłady, których głównym tematem były nowoczesne technologie uprawy buraków cukrowych. Spotkanie zakończyła dyskusja, podczas której głos zabrali między innymi przedstawiciele firm partnerskich biorących udział w programie badawczym oraz rolnicy, którzy zdecydowali się na wprowadzenie uproszczeń w swoich gospodarstwach.