Bez Pługa / Centralna Panorama Pól na półmetku
Za nami drugie ze spotkań w ramach Centralnej Panoramy Pól organizowane przez firmę Timac Agro Polska. Formuła spotkania w Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Chrząstowie w woj. kujawsko-pomorskim pozwalała nie tylko na obserwację efektów działania zastosowanych mieszanek nawozowych, lecz także na zasięgnięcie fachowych informacji od ekspertów.

Specjalnym gościem tegorocznej edycji imprezy był prof. dr hab. Krzysztof Jankowski z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, ekspert w dziedzinie uprawy rzepaku. Poruszał on nie tylko kwestie nawożenia i ochrony tej rośliny, zwrócił również uwagę na techniki uprawy gleby z uwzględnieniem technologii strip-till.


Kolejne spotkania dotyczyły nawożenia i ochrony buraków cukrowych, pszenicy i kukurydzy, a produkty firmy Timac prezentowali jej pracownicy, m.in. Przemysław Lipiecki i Michał Jędrzejewski. Uwaga prelegentów skupiła się głównie na przedstawieniu efektów wykorzystania nawozów Timac Agro, w tym na serii EUROFERTIL TOP z technologią TOP-PHOS. Jest to opatentowana forma fosforu, w której cząstka fosforanowa została połączona z cząstką organiczną mostkiem wapniowym. Fosfor w tej formie jest bardziej odporny na uwstecznianie, bez względu na pH gleby, dzięki czemu rośnie skuteczność wykorzystania go przez rośliny, gwarantując ich odpowiedni wzrost, wysoką produkcję energii oraz odporność na stres wodny i termiczny.

Technologia MEZOLAC to wysoko reaktywny węglan wapnia pochodzenia organogenicznego. Jego porowata struktura ma pozytywny wpływ na reaktywność, dzięki zwiększonej powierzchni kontaktu z kwasami glebowymi. Celem wykorzystania węglanu wapnia w tej formie było stworzenie optymalnych warunków do uwalniania składników pokarmowych z gleby za sprawą rozwoju jej mikroflory. Uzupełnieniem technologii MEZOLAC jest kompleks PHYSIO+, zawierający naturalny ekstrakt z alg morskich. Ma on aminopurynę, przyspieszającą pobieranie wapnia. Skutkuje to stymulacją podziałów komórkowych i w konsekwencji pobudza rozwój systemu korzeniowego.

Podczas spotkania odbyła się także prezentacja odmian kukurydzy, proponowanych przez firmę Polish Agro, w tym Cranberri CS, Scilab, DKC 3509 i Narvik.
W tym roku w ramach cyklu imprez Centralna Panorama Pól odbędą się jeszcze dwa spotkania: jutro, w Zakładzie Produkcyjno-Doświadczalnym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego i 27 czerwca w Rolniczo-Wytwórczym Kombinacie Spółdzielczym im. A. Paśki w Dębnie w woj. podkarpackim.Tekst i zdjęcia: Mateusz Wasak.