Bez Pługa / Ceus - nowy agregat Amazone
Ceus to nowy agregat uprawowy firmy Amazone, następca zestawu Centaur. Elastyczna konstrukcja, będąca kombinacją kompaktowej brony talerzowej do uprawy płytkiej z sekcją zębów, dostępna jest w wersjach o szerokości roboczej w zakresie 4–7 m.

Ustawienie elementów roboczych pozwala za jednym przejazdem przygotować pole do siewu, zapewniając dobre płytkie mieszanie gleby oraz głębokie jej rozluźnianie. Sekcja talerzowa z talerzami o średnicy 510 mm na łożyskach bezobsługowych może pracować na głębokości 5–14 cm. Dzięki pracującej za broną talerzową sekcji zębów można spulchniać glebę nawet na głębokość 30 cm, ale i też ograniczać się do uprawy płytkiej na głębokość 5 cm. Jeśli chodzi o uzbrojenie zębów, to do wyboru jest cały system redlic Amazone C-Mix. Zarówno kompaktowa brona talerzowa, jak i sekcje zębowa oraz równająca są wyposażone w hydrauliczną regulację głębokości roboczej. Do wtórnego ugniatania gleby do wyboru jest 10 różnych rodzajów wałów. Gdy jest bardzo wilgotno, agregat uprawowy Ceus można także użytkować bez wału ugniatającego.
Przewidywana prędkość pracy wynosi od 8 do 15 km/h, a zapotrzebowanie na moc w zależności od szerokości roboczej liczy od 147 kW do 257 kW.Tekst i zdjęcia: Małgorzata Powałka.