Bez Pługa / Czterorzędowy kombajn Grimme
Samobieżny czterorzędowy kombajn ziemniaczany Grimme Ventor 4150, wyposażony w zasobnik przeładunkowy o pojemności 15 t, to całkowicie nowa konstrukcja, którą mogliśmy oglądać podczas targów Agritechnica. Moc maszyny, której praca bazuje na sprawdzonym systemie kombajnów z serii SE (odsiewacz, podnośnik i oddzielacz łętów), sięga 530 KM. System ten jest dziś powszechnie stosowany w jedno- i dwurzędowych kombajnach ziemniaczanych z zasobnikami.Przejście maszyn czterorzędowych na system SE opóźniały wysokie wymagania konstrukcyjne. Model Ventor 4150 jest pierwszym dopuszczonym do ruchu drogowego samobieżnym czterorzędowym kombajnem ziemniaczanym, w którym udało się zastosować system SE. 
Tym samym wydajność tego systemu została podwojona. Rozwiązanie opiera się na podziale strumienia materiału i innowacyjnym obustronnie składanym mechanizmie jeżowych separatorów taśmowych. System Speedtronic automatycznie steruje separatorami w sposób zależny od prędkości roboczej, odciążając operatora od uciążliwych czynności obsługowych. Po opuszczeniu separatorów ziemniaki mogą być sortowane na platformie selekcyjnej nawet przez trzy osoby.

Konstrukcja podwozia modelu Ventor 4150 również obejmuje wiele funkcjonalnych rozwiązań, w tym jazdę w trybie psiego chodu, zwiększającego ochronę gleby. Stosowane jest duże ogumienie 900/70 R32 (z przodu) i 900/60 R38 (z tyłu). Opatentowane połączenie zapewnia równomierne i łagodne podawanie materiału z pierwszego odsiewacza taśmowego na drugi.Model Ventor jest seryjnie wyposażany w nowy cyfrowy system kontroli wideo ProCam, który składa się z dwóch supernowoczesnych kamer szerokokątnych o maksymalnie zredukowanym stopniu zniekształceń i monitora o bardzo dużej rozdzielczości, zaopatrzonego w funkcję dzielenia ekranu.

Tekst i zdjęcia: Małgorzata Powałka.