Bez Pługa / Dni Pola z firmą Osadkowski-Cebulski
Bogatą gamę odmian pszenicy, jęczmienia i rzepaku ozimego, programy ochrony herbicydowej i fungicydowej oraz pokazy maszyn sprzęgniętych z ciągnikami Case IH – to wszystko okoliczni rolnicy mogli obejrzeć podczas Dni Pola w Łukaszowie k. Złotoryi.
 

Firma Osadkowski-Cebulski Sp. z o.o. specjalizuje się w zaopatrzeniu gospodarstw i przedsiębiorstw rolnych w środki do produkcji, ponadto zajmuje się skupem, kontraktacją oraz sprzedażą płodów rolnych, sprzedażą i serwisem maszyn rolniczych, usługami finansowymi i ubezpieczeniami. Firma aktywnie uczestniczy w pokazach polowych mających na celu prezentację aktualnej oferty oraz podnoszenie wiedzy swoich klientów. W czerwcu tego roku firma Osadkowski-Cebulski Sp. z o.o. uruchomiła cykl spotkań z rolnikami, które obejmują zasięgiem makroregion dolnośląski i lubuski. Jedną z imprez były Dni Pola zorganizowane 6 czerwca na polach Przedsiębiorstwa Rolnego Łukaszów Sp. z o.o. k. Złotoryi. Na zwiedzających czekało kilka ciekawych atrakcji. Największą z nich był siew w technologii strip-till.


 
Dni Pola w Łukaszowie przyciągnęły tłumy rolników zainteresowanych nowymi technologiami w uprawie zbóż i rzepaku.

Prezentacje agrotechniczne
Przybyli na spotkanie okoliczni rolnicy mogli dokonać kontroli poletek demo, na których zasiano bogatą gamę odmian pszenicy, jęczmienia oraz rzepaku ozimego z hodowli takich firm, jak: Limagrin, Syngenta, Monstanto, Rapool, Saaten Union, Top Frams, Danko, Caussade, KWS Lochow, IGP Polska, Saatbau i Pioneer. Wśród zaprezentowanych roślin były odmiany odporne na rdzę brunatną, choroby podstawy źdźbła, fuzariozę oraz na wyleganie. Podczas spotkania przedstawiono odmiany roślin proponowane rolnikom zmuszonym stosować uprawę w monokulturze. Efektami hodowlanymi mogli się pochwalić także polscy producenci nasienni, wśród których była spółka Danko Hodowla Roślin z Choryni. Na poletku w Łukaszowie zaprezentowała ona pszenicę odmiany ‘Hondia’, która została nagrodzona Złotym Medalem MTP Polagra – Premiery 2016. Odmianę ‘Hondia’ cechuje wysoka odporność na przymrozki i niedobory wody oraz tolerancja na słabsze gleby. Pszenica ta, mimo niższych wymogów, jest w stanie zaskoczyć producentów ziarnem o parametrach zbliżonych do odmian elitarnych. Na przykładzie odmiany ‘Hondia’ zaprezentowano efekty zastosowania preparatu Nano-GRO firmy Agrarius, który stymuluje wzrost systemu korzeniowego oraz części nadziemnej roślin. Jak wykazało doświadczenie na poletku, kłos pszenicy, którą potraktowano zaprawą Nano-GRO, cechowała większa liczba nasion.


Podczas Dni Pola reprezentujący firmy nasienne omówili poszczególne odmiany zbóż i rzepaku.

Podczas pokazów zaprezentowano zarówno odmiany od kilku lat sprawdzające się na polskich polach, jak i debiutujące na naszym rynku. Jedną z nich jest odmiana pszenicy ‘Apostel’, która równolegle trafia do Polski i Niemiec.


Rolnicy mogli naocznie ocenić efekty zabiegów herbicydowych i fungicydowych zastosowanych na poletkach doświadczalnych.

Na części poletek hodowlanych zwiedzający mogli porównać rezultaty jesiennego oraz wiosennego nawożenia dolistnego, które przeprowadzono produktami firmy ADOB. Na wszystkich poletkach zaprezentowano efekty skuteczności zabiegów herbicydowych i fungicydowych firm Syngenta, BASF i Bayer. Ta ostatnia przedstawiła system Univo Xpro polecany producentom rolnym chcącym uzyskać wysokie plony zbóż. Univo Xpro składa się z dwóch zabiegów preparatami, które stymulują rozwój roślin oraz kompleksowo chronią zboża przed chorobami.
Odwiedzający Dni Pola mogli zapoznać się z bogatą gamą odmian rzepaku ozimego. Wśród nich były odmiany odporne na opóźniony siew. Producenci rzepaku mogli znaleźć odmiany, które sprawdzą się w ich gospodarstwach.
 
Pokazy maszyn
Firma Osadkowski-Cebulski jest dystrybutorem bogatej gamy zarówno nowych, jak i używanych ciągników Case IH, które były źródłem napędowym maszyn zaprezentowanych podczas pokazów polowych. Dystrybuuje również maszyny rolnicze producentów krajowych (m.in. Metaltech, Unia Group, Ursus, Zasław) oraz zagranicznych (Pöttinger, Hardi, Farmet, Köckerling).


W programie Dni Pola była przewidziana prezentacja ciągników i maszyn dostępnych w ofercie firmy Osadkowski-Cebulski.

Największą atrakcją był pokaz siewu w technologii strip-till wykonany agregatem brytyjskiej firmy Sumo.

Nowością w ofercie firmy jest agregat do rozciągania resztek pożniwnych Strake oraz agregat uprawowo-siewny wysiewający nasiona i nawozy w technologii strip-till produkowany przez brytyjską firmę Sumo DTS. Agregat Strake rozciąga resztki pożniwne, aby zapobiec parowaniu gleby, jednocześnie przygotowuje pole do zabiegu kultywatorowania oraz pobudza nasiona chwastów. Narzędzie może pracować z prędkością nawet do 25 km/h.

Nowością w ofercie dystrybutora z Legnicy jest agregat do rozprowadzania po polu resztek pożniwnych Sumo Strake.

Tekst i zdjęcia: dr inż. Jacek Skudlarski