Bez Pługa / Domowy sposób oznaczenia odczynu ziemi w doniczce

Odczyn ziemi w doniczce lub podłoża ogrodniczego w naszym ogrodzie jest jednym z najważniejszych czynników warunkujących prawidłowy wzrost  roślin  ozdobnych i użytkowych, które nas otaczają.

 
Optymalny odczyn dla nich mieści się w zakresie pH 6,5-6,8. Większość roślin jest wrażliwa na nadmierne zakwaszenie środowiska, w którym rośnie. W przypadku bardzo niskiego pH rośliny nie mogą pobrać pierwiastków mineralnych potrzebnych do ich prawidłowego wzrostu i zakwitania. Nawet początkujący „ogrodnik” może określić odczyn ziemi korzystając o ogólnie dostępnych i tanich materiałów. Oto krótki opis jak w domowych warunkach zmierzyć odczyn gleby czyli tzw. pH ziemi w inspekcie czy doniczce stojącej na parapecie w mieszkaniu.
Szanowni Państwo pierwszym odczynnikiem, który musimy kupić jest woda dejonizowana używana przez mężczyzn do uzupełniania akumulatorów, a przez panie do żelazek w czasie pracowania odzieży. Należy nalać ją do szklanki w ilości około 200cm3 (⅔ objętości szklanki) i dodać około 2-3 krople soku z cytryny w celu obniżenia pH wody, gdyż z reguły woda ta ma odczyn zasadowy – pH 7,4. Całość dokładnie mieszamy łyżeczką, którą dokładnie osuszamy (wycieramy). Następnie pobieramy około 13 gramów badanej ziemi (trzy płaskie łyżeczki od herbaty), wsypujemy do naczynia i zalewamy 25 cm3 wcześniej przygotowanej wody. Całość należy dokładnie zamieszać przynajmniej 3 razy w odstępach 5 minutowych. Po upływie 10 minut po ostatniego mieszaniu przystępujemy do pomiaru odczynu ziemi (podłoża) za pomocą wcześniej zakupionego papierka lakmusowego. Jego cena waha się od 5 złotych do 18 złotych za tzw. książeczkę zawierającą 80 papierków (Fot. 1.). Średniej klasy papierki kosztują około 12 złotych. Żeby prawidłowo oznaczyć pH papierek lakmusowy zanurzamy w wodzie z ziemią na około 10 sekund, a następnie po wyjęciu porównujemy jego zabarwienie ze skalą.  Jeżeli chcemy dokładniej oznaczyć odczyn ziemi w doniczce możemy do tego celu wykorzystać pehametr Helliga (Fot. 2.) dostępny powszechnie w centrach ogrodniczych jak również w sklepach internetowych. Jego cena kształtuje się od 19 złotych do 40 złotych. Pehametr Helliga jest sprzedawany razem z odczynnikiem oraz instrukcją wykonania analizy, która jest bardzo prosta. Uzyskany wynik jest obarczony mniejszym błędem niż w przypadku oznaczenia odczynu ziemi za pomocą papierka lakmusowego.
W celu podniesienia odczynu ziemi (podłoża) stosujemy granulowane wapno węglanowe. Przy czym ilość jaką musimy zastosować  zależy od oznaczonego odczynu ziemi oraz jej ilości w doniczce (inspekcie) i wymagań naszej rośliny. Mam nadzieję,  że ten krótki opis pomoże początkującym „ogrodnikom” prawidłowo zadbać o rośliny.

Fot. 1. Papierki lakmusowe (www.mj7.pl)


 
Fot. 2 Kwasomierz Helliga (www.alleogrodniczy.pl)


 
Tekst opracował: Dr inż. Piotr Mirosław Szulc (KPODR w Minikowie)


Fot. http://www.pflanzenforschung.de/