Bez Pługa / Doroczny zjazd dilerów grupy Agro 7
Kilkuletnią tradycją producentów skupionych w grupie Agro 7 jest coroczna gala mikołajkowa. Jej członkowie wraz z dilerami i zaproszonymi gośćmi każdego roku spotykają się, aby podsumować miniony rok i omówić cele na kolejny. Tegoroczna impreza odbyła się 30 listopada 2017 r. w Hotelu Copernicus w Toruniu.

Grupę Agro 7 tworzą czterej producenci: Expom Krośniewice, Metaltech, POM Augustów oraz Pomot Chojna. Nie jest ona powiązana kapitałowo. Jej zadaniem jest kooperacja produkcyjna i marketingowo-handlowa. Agro 7 współpracuje również z placówkami naukowymi, wdrażającymi nowoczesne technologie do techniki rolniczej. Zjednoczone działania pozwalają również na zorganizowanie masowych imprez, mających na celu kształtowanie wizerunku członków grupy. Przykładem takiej imprezy jest coroczne spotkanie mikołajkowe, łączące dyskusję merytoryczną z wymianą informacji rynkowej i własnych doświadczeń.

 
Podczas spotkania w Toruniu wręczono nagrody dla czołowych dilerów i najlepszych sprzedawców maszyn w ramach całej grupy.

Gala grupy Agro 7 była dobrą okazją do podziękowania za wspólną pracę i dobre wyniki w sprzedaży. Kulminacyjnym punktem spotkania było wręczenie statuetek w poszczególnych kategoriach dla najlepszych dilerów grupy Agro 7, dilerów zagranicznych, a także liderów sprzedaży poszczególnych firm.
 
Czesław Ostaszewski, prezes POM Augustów, zaprezentował nowości produktowe, jakie spółka oferuje na rynku.

Poprawa nastrojów rynkowych
Jak wynika z wystąpień przedstawicieli zrzeszonych w grupie Agro 7, rok 2017 okazał się dla nich lepszy niż poprzedni. Członkowie grupy odnotowali wyższą sprzedaż za trzy kwartały 2017 r. niż za cały 2016 r. Dzięki temu zakłady wracają do pełnej wydajności. Producenci odnotowali także wzrost eksportu. Dla Pomot Chojna eksport stanowi ponad połowę przychodu firmy. Producent z Chojny, chcąc polepszyć wyniki eksportowe, aktywnie uczestniczył na wystawie Agritechnica w Hanowerze, gdzie zaprezentował transporter do gnojowicy o pojemności 30 tys. l. Wzrost eksportu odnotował także Metaltech, który zajmuje trzecią pozycję w sprzedaży przyczep rolniczych w Polsce, osiągając tym samym 9% udział na rynku tych maszyn. Obchodząca w tym roku 25-lecie działalności spółka odnotowała wzrost sprzedaży przyczep (nawet dwukrotny w niektórych miesiącach) w porównaniu z poprzednim rokiem. Szczególnym popytem cieszą się 12-tonowe przyczepy serii DB.
Na wiele rynków eksportuje także POM Augustów, który w tym roku obchodził 20-lecie działalności spółki i 60-lecie firmy. Spółka specjalizuje się także w produkcji sprzętu komunalnego. Nowością produktową jest rozsiewacz do piasku, gresu i soli ze sterowaniem elektronicznym i z GPS.

Tekst i zdjęcia: dr inż. Jacek Skudlarski