Bez Pługa / Jubileusz firmy Bury

Firma Bury Maszyny Rolnicze obchodzi 25-lecie istnienia. 9 września, w należącym do Wojciecha Burego, Ośrodku „Stacja Nieborów” odbyły się uroczyste obchody tego wydarzenia połączone z konferencją poświęconą nowym trendom w technice opryskiwania.

 

Firma powstała w sierpniu 1991 roku w Urbańszczyźnie k. Łowicza. Początkowo zajmowała się montażem prostych opryskiwaczy zawieszanych z dostępnych wtedy na rynku materiałów i podzespołów. Dynamiczny rozwój nastąpił w 1995 roku, po zakupie zakładu POM w Kutnie. Zaczęto budować opryskiwacze o bardziej zaawansowanej konstrukcji. Rozszerzono także ofertę o maszyny uprawowe, w tym brony talerzowe, w których produkcji do dziś firma się specjalizuje. Milowym krokiem naprzód okazała się z współpraca z zagranicznymi dostawcami podzespołów, m.in. z firmą TeeJet, w której to komputer sterujący pierwszy opryskiwacz Burego został wyposażony już w 1999 roku.
Nieodłącznym elementem historii firmy jest współpraca z ośrodkami naukowo-badawczymi: Przemysłowym Instytutem Maszyn Rolniczych w Poznaniu, Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie czy Instytutem Budownictwa, Mechanizacji i Elektryfikacji Rolnictwa. Opryskiwacze oraz brony talerzowe zbudowane w zakładach Wojciecha Burego wielokrotnie były nagradzane, m.in. złotymi medalami Międzynarodowych Targów Poznańskich.
Ćwierć wieku działalności firmy, Wojciech Bury wraz zaproszonymi gośćmi świętował w miejscu klimatem nawiązującym do czasów jej narodzin. Znajdujące się na terenie „Stacji Nieborów” Muzeum Motoryzacji oraz restauracja „Posterunek 77” są efektem sentymentu właściciela oraz hołdem złożonym minionej epoce.
W czasie uroczystości wspomnieniami powrócono do najważniejszych dat w historii firmy, z dumą opowiedziano o firmie jaką dziś jest Bury Maszyny Rolnicze, a także przestawiono plany na przyszłość. A wśród nich Wojciech Bury wymienia 3 najważniejsze punkty: budowa nowej hali produkcyjnej wyposażonej w nowoczesne stanowiska do testowania sprzętu, skonstruowanie wspólnie z Instytutem Ogrodnictwa sadowniczego opryskiwacza tunelowego, współpraca z firmą TeeJet w kierunku rolnictwa precyzyjnego.
Wydarzeniom tym towarzyszyła konferencja pn. „Krok w przyszłość w stosowaniu płynnych agrochemikaliów”. Prof. dr hab. Ryszard Hołownicki (Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach) opowiedział o przyjaznych dla środowiska technikach opryskiwania sadów. Dr Jan Spitalniak z firmy TeeJet wygłosił prezentację na temat zmiennego dawkowania, będącego jednym z ważniejszych narzędzi rolnictwa precyzyjnego. A mgr inż. Eugeniusz Tadel z Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego przedstawił tendencje w rozwoju opryskiwaczy polowych.
Firmie Bury Maszyny Rolnicze serdecznie gratulujemy pięknego jubileuszu oraz życzymy dalszych sukcesów.Uroczystość 25-lecia istnienia firmy Bury Maszyny Rolnicze


Wojciech Bury odbiera gratulacje od przedstawicieli lokalnych władz


Z okazji jubileuszu odświeżono logo firmy


Właściciel firmy przedstawił najważniejsze nowości w jej ofercie


Prof. dr hab. Ryszard Hołownicki z Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach


Dr Jan Spitalniak reprezentujący firmę TeeJet


mgr inż. Eugeniusz Tadel z Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego


Wojciech Bury na tle opryskiwaczy z serii Pelikan


Działalność firmy Bury Maszyny Rolniczy zaczęła się od opryskiwaczy. Maszyny te do dziś pozostają główną gałęzią produkcji.

Teks i zdjęcia: Paweł Frąckiewicz