Bez Pługa / Komunikat fitosanitarny Procam
Doradcy Procam z Grupy Technicznej zwracają uwagę na naloty pluskwiaków, zaopatrzonych w aparat gębowy kłująco-ssący, mogących przenosić i infekować wirusami rośliny uprawne.

Na zdjęciach poniżej przedstawiono mszycę brzoskwiniowo-ziemniaczaną na rzepaku, mszycę kapuścianą oraz mszycę czeremchowo-zbożową na zbożach. Prawdopodobnie w tym przypadku aby uchronić rośliny uprawne przed wirusami jeden zabieg insektycydowy nie wystarczy. Co jeszcze jest ważne przy określaniu strategii zwalczania szkodników to ich przewlekłość występowania. Cały czas mamy równe obłożenie w czasie. Takie szkodniki jak tantniś krzyżowiaczek, gnatarz rzepakowiec występują od kilku tygodni w jednakowym nasileniu i jest to bardziej niebezpieczne gdybyśmy mieli do czynienia z jednym dużym pikiem szkodliwości czy wręcz miejscową gradacją. To samo dotyczy szkodliwości ploniarki zbożówki na zbożach.

Mszyca brzoskwiniowo-ziemniaczana.

Mszyca kapuściana.

Mszyca czeremchowo-zbożowa.
 
Nie zapominajmy o ślimakach. Wilgoć w wierzchnich warstwach już jest a więc może to zadziałać pobudzająco na żerowanie i liczebność tych mięczaków. W ich zwalczaniu polecamy preparat SIMAROL GB na ślimaki.

Ślimaki żerujące na wschodzących roślinach zbóż.

Razem z deszczem przyszedł czas na workową formę suchej zgnilizny kapustnych. Lokalnie pojawiają się nekrozy patogena już na liścieniach i liściach właściwych. Co do zbóż, to obserwując trawy identyfikujemy dużą ilość rdzy oraz mączniaka prawdziwego zbóż i traw. Przy prognozowaniu, że jesień będzie długa i ciepła z punktowymi opadami możemy już jesienią być zmuszeni do zabiegów fungicydowych.
 
Objawy suchej zgnilizny kapustnych na rzepaku.

Duża wilgotność gleby zachęca do zastosowania REWITAL PRO+, preparatu chroniącego przed patogenami zasiedlającymi materię organiczną (źdźbła, pędy, liście). REWITAL PRO + w tych warunkach wilgotnościowo-temperaturowych będzie bardzo dobrze rozprzestrzeniał się w glebie i przyspieszał obieg makro- i mikroelementów, tak potrzebnych roślinom do przezimowania. Wieloletnie doświadczenia prowadzone przez doradców PROCAM, potwierdziły kierunek i wzrost ilości bakterii  oraz próchnicy, będących symptomem kierunkowych zmian w środowisku glebowym po zastosowaniu tego rewitalizatora bakteryjnego.

Po zastosowaniu preparatu Rewital Pro+ zaleca się jak najszybciej przemieszać go z glebą.
 
Mając na uwadze brak wilgoci w profilu glebowym, nie zapominajcie także o zaprawie SUPERPOWER, która wpływa na szybkość tworzenia się systemu korzeniowego i wzrost początkowy części nadziemnych roślin uprawnych, w tym szczególnie zbóż.
 
Uwaga:
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone na etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa, o których mowa na etykiecie.

Żródło: Informacja prasowa PROCAM.