Bez Pługa / Kongskilde StoneBear 2.60
Na tegorocznej wystawie Polagra Premiery 2016 zaprezentowano około 500 marek, z których w kategorii maszyn rolniczych wyłoniono 25 laureatów złotego odznaczenia. Jedno z nich otrzymał zbieracz kamieni drugiej generacji StoneBear 2.60. Konstrukcja maszyny została zaprojektowana na nowo, a jej przeznaczenie jest identyczne jak w poprzedniej wersji. Urządzenie ma zbiornik o pojemności 5 t (wcześniej 3 t), zmodernizowany bęben zgarniający i system przenoszenia napędów przez paski klinowe. Wyładunek na przyczepy o wysokości do 3 m jest możliwy dzięki zastosowaniu podnoszonego podwozia o 50 cm. Maszyna o szerokości roboczej 6,2 m jest składana hydraulicznie do pozycji transportowej (2,55 m) bez wychodzenia z ciągnika. W zależności od ilości i wielkości kamieni, mamy do wyboru cztery rodzaje sit, które są dzielone. Zastosowanie indywidualnych lemieszy przyczynia się do lepszego przesiewania ziemi, a wybieranie kamieni z gleby jest możliwe do głębokości 7 cm.
 
Zastosowanie maszyny
• StoneBear 2.60 to dołączana maszyna wyposażona w specjalny system zbierania kamieni z gleby w gospodarstwach rolnych, ogrodach i sadach.
• Maszyna może być również wykorzystywana w przygotowaniu ziemi uprawnej oraz w pracach drogowych.
• Maszyna jest zaprojektowana do zbierania kamieni z powierzchni ziemi, do maksymalnej średnicy kamieni (w najszerszym punkcie) 50 cm.
• Główny bęben maszyny zbiera do zbiornika kamienie przesunięte na środek przez boczne zgarniacze. Zapewnia to glebę oczyszczoną z kamieni, co zapobiega mieszaniu się kamieni z przyszłymi plonami oraz zmniejsza prawdopodobieństwo uszkodzenia innego sprzętu.
 
Dane techniczne
Max. średnica zbieranych kamieni* 50,0 cm
Maksymalna głębokość robocza 7,0 cm
Wysokość rozładunku 3,0 m
Szerokość transportowa 2,55 m
Masa 5050,0 kg
Szerokość robocza 6,2 m
Pojemność zbiornika 5000,0 l