Bez Pługa / Manitou Cup z redakcją „Bez Pługa”
W piątek 09.06.2017 r. podczas trwających w Kamieniu Śląskim targów Opolagra odbyła się druga edycja zawodów Manitou Cup. Do rywalizacji na placu manewrowym stanęli dziennikarze prasy rolniczej.
 
Organizator zawodów firma Manitou zaplanowała dla uczestników niezwykle trudny slalom, wymagający precyzyjnej jazdy ładowarką teleskopową i przegubową.
Konkurs był bardzo widowiskowy. Uczestnicy musieli pokonać tor przeszkód w rywalizacji synchronicznej. 
W zabawie wzięło udział 7 dziennikarzy. Redakcję „Bez Pługa” godnie reprezentował Michał Wołosowicz, zajmując ostatecznie zaszczytne trzecie miejsce.


Manitou Cup pozwolił na sprawdzenie swoich sił w obsłudze ładowarek. Organizatorami zawodów była firma Manitou Polska.
 
Pierwsza z konkurencji odbywała się na dwóch torach równocześnie. Operatorzy mogli zaprezentować swoje umiejętności na modelu ładowarki teleskopowej MLT 737 130 Ps+. Maszyna umożliwiała podnoszenie na wysokość 6,88 m, a jej udźwig to 3,7 t. Napędzał ją silnik Deutz o mocy 129 KM, a skrzynia biegów Powershift Plus to najbardziej zaawansowana konstrukcja, zapewniająca odpowiednie wyniki pracy. Prześwit w maszynie wynosił 41 cm.


  W pierwszej konkurencji operatorzy zaprezentowali swoje umiejętności na modelu ładowarki teleskopowej MLT 737 130 PS+.

 
Przed startem uczestnicy konkursu obejrzeli jazdę pokazową przedstawiciela Manitou i pilnie słuchali jego wskazówek. Każda pomyłka wiązała się z otrzymaniem karnych sekund, dlatego w rywalizacji liczyły się nie tylko tempo przejazdu, ale także precyzja.

Pierwszą z konkurencji był test kraba, podczas której należało płynnie przejechać ładowarką pomiędzy dość ciasno rozstawionymi słupkami. Następnie zawodnicy musieli przewieźć beczkę po torze wyznaczonym przez organizatora. Zadania nie ułatwiał fakt, że znajdowała się na niej piłeczka tenisowa, która nie mogła wypaść na zewnątrz.
 
Przestawienie trzech balotów na wyznaczone przez organizatora miejsce wiązało się z koniecznością szybkiej wymiany osprzętu, jego prawidłowym mocowaniem i podłączeniem.
 

Najwięcej precyzji i uwagi wymagała konkurencja polegająca na podwójnym wsadzie piłki do kosza. Przebiegała ze zmiennym szczęściem, ale nasz redaktor wykonał ją bezbłędnie.

Powrót na metę i można świętować!

Czas 8’15 dał Michałowi trzecie miejsce.
 
Zwycięska trójka dziennikarzy wraz z organizatorami zawodów – firmą Manitou Polska. 

Tekst i zdjęcia: dr inż. Małgorzata Powałka