Bez Pługa / Mitas PneuTrac
Na początku października odbyła się konferencja prasowa firmy Mitas. Spotkanie, zorganizowane w ośrodku szkoleniowym ADAC niedaleko Hanoweru, było okazją do zademonstrowania podczas testów polowych możliwości innowacyjnej opony PneuTrac. Uczestnicy pokazów mogli m.in. porównać zachowanie ciągników, na których zamontowano opony czeskiego producenta z ciągnikami wyposażonymi w opony standardowe.

PneuTrac łączy w sobie najlepsze właściwości tradycyjnych opon i gąsienic gumowych, stąd też przez niektórych nazywany jest opono-gąsienicą. Mitas rozwija PneuTrac we współpracy z firmą Galileo Wheel Ltd. W listopadzie 2014 na targach we włoskim Bologne PneuTrac został wybrany Innowacją Techniczną EIMA w kategorii „Wyposażenie i Akcesoria”.

Konstrukcja PneuTraca umożliwia ich użytkowanie praktycznie bez powietrza, przy ciśnieniu zaledwie 0,5 bara, a ciągnik wyposażony w nowy model opon Mitasa może poruszać się z prędkością nawet 60 km/h. Opony PneuTrac testowane są w rozmiarach: 280/70 R18, 480/65 R28 oraz 600/65 R38.

Jak podaje producent, ślad zostawiony na powierzchni przez PneuTrac, jest w porównaniu ze standardową oponą większy o 53%. Dzięki temu PneuTrac dysponuje większą siłą uciągu. Jednocześnie na powierzchnię oddziałuje mniejszy nacisk, rozdziela się też równomiernie po podłożu. Sztywność boczna rozwiązania PneuTrac jest w porównaniu z oponą standardową nawet o 167% wyższa. Mitas PneuTrac ma lepszą trakcję i mniejszy poślizg, więc koszty eksploatacji są niższe w porównaniu z tradycyjnymi oponami i gąsienicami.

Uczestnicy konferencji mogli skonfrontować zachowanie ciągników wyposażonych w tradycyjne ogumienie z ogumieniem PneuTrac. Zarówno w jeździe slalomem, jak i przy pokonywaniu przeszkód nowa konstrukcja Mitasa mocno trzymała się drogi, zapewniając większą stabilność i lepiej tłumiąc drgania podczas pokonywania przeszkód, co gwarantowało większy komfort jazdy.

Dodatkowo w takcie testów polowych zaprezentowano pracę ciągników zagregowanych z kompaktowymi 3-metrowymi bronami talerzowymi. Ciągniki wystartowały jednocześnie, z tą samą prędkością jazdy i przy założeniu identycznej głębokości pracy. Ze względu na lepsze przyleganie do podłoża i mniejszy poślizg kół, ciągnik wyposażony w opony PneuTrac pokonał założony dystans zdecydowanie szybciej niż ciągnik poruszający się na oponach tradycyjnych.

Jak informuje czeski producent, Mitas dokłada wszelkich starań, żeby jak najszybciej wprowadzić PneuTrac na rynek. Produkcja seryjna jest obecnie planowana na koniec 2017 roku.
 
Zapraszamy Was do obejrzenia filmu z pokazu.