Bez Pługa / „Nauka kształtuje przyszłość rolnictwa”

Konferencja prasowa zorganizowana przez Bayer Crop Science była poświęcona roli nauki w kształtowaniu rolnictwa. Wydarzenie odbyło się 5 grudnia 2017 r. w hotelu InterContinental w Warszawie. Data spotkania z dziennikarzami nie była przypadkowa, gdyż 5 grudnia to Światowy Dzień Gleby.

W programie spotkania z dziennikarzami przewidziano panel dyskusyjny, podczas którego rozmawiano na temat wpływu nauki na rozwój zrównoważonego rolnictwa.

Nagroda AgroBioTop dla młodych naukowców
Skierowany do młodych naukowców konkurs AgroBioTop ma na celu wyróżnianie osiągnięć naukowych z zakresu biotechnologii, które wnoszą wybitny wkład w rozwój rolnictwa. Przede wszystkim są promowane działania na rzecz uzyskania zdrowej i dobrej jakościowo żywności. Ufundowana przez firmę Bayer indywidualna nagroda pieniężna jest przyznawana przez niezależną kapitułę, powołaną przez Komitet Biotechnologii Polskiej Akademii Nauk. Wysokość nagrody to 5000 euro. Laureatką pierwszej edycji konkursu została dr hab. Beata Hasiów-Jaroszewska z Państwowego Instytutu Badawczego Ochrony Roślin w Poznaniu. Wykorzystując wiele metod współczesnej biologii molekularnej, opracowała ona skuteczny i szybki sposób wykrywania bardzo zróżnicowanych populacji wirusów atakujących m.in. pomidory, ziemniaki, cukinie czy ogórki, która pozwala na wczesne wykrywanie patogenów i podjęcie odpowiednich działań zapobiegawczych. Nowe techniki diagnostyczne zostały wdrożone w Klinice Chorób Roślin Instytutu Ochrony Roślin-PIB w Poznaniu, założonej przez dr. hab. Hasiów-Jaroszewską.

Laureatką pierwszej edycji konkursu AgroBioTop została dr hab. Beata Hasiów-Jaroszewska z Instytutu Ochrony Roślin-PIB w Poznaniu.

Youth Agriculture Summit 2017
Firma Bayer była inicjatorem zorganizowanego w październiku 2017 r. w Brukseli szczytu Youth Agriculture Summit 2017, który zgromadził 100 młodych wizjonerów rolnictwa i zrównoważonego rozwoju z 49 krajów. Hasłem przewodnim światowego spotkania było „Wykarmić głodną planetę”. Polskę reprezentowało dwoje delegatów. Jednym z nich był Łukasz Czech – student Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego oraz Szkoły Głównej Handlowej i jednocześnie rolnik prowadzący z rodzicami 200-hektarowe gospodarstwo rolne pod Lublinem. Łukasz Czech prowadzi networkingową grupę dla młodych rolników na Facebooku. Drugim delegatem szczytu była Katarzyna Kostrubiec – 18-letnia licealistka z Gorzowa Wielkopolskiego. Jej projekt zajął drugie miejsce i zostanie zrealizowany przez firmę Bayer.

Podczas konferencji prasowej członkini kapituły nagrody AgroBioTop dr Aleksandra Małyska przedstawiła działalność Europejskiej Platformy Technologicznej „Plants for The Future” w Brukseli, która wspiera wdrażanie innowacji w rolnictwie.

W spotkaniu z dziennikarzami uczestniczył Łukasz Czech – student i zarazem młody rolnik, który w październiku 2017 r. reprezentował Polskę w globalnym szczycie Youth Agriculture Summit 2017 w Brukseli.

Szeroki wachlarz badań naukowych
Bayer Crop Science dysponuje w Polsce placówką badawczą, która zatrudnia 21 osób. Pracują one nad realizacją badań, które służą przełożeniu i wdrożeniu pomysłów na zalecenia i technologie dopasowane do potrzeb polskiego rolnictwa. W 2017 r. placówka przeprowadziła 480 doświadczeń ze środkami ochrony roślin, których generalnym celem jest optymalizacja i zrównoważenie produkcji rolniczej.

Doktor Jerzy Próchnicki zaprezentował działania firmy Bayer w prowadzeniu badań naukowych w Polsce, które mają na celu minimalizację skutków szkodników, chorób i chwastów na rośliny uprawne.

Iwona Krych-Stec ze spółki Bayer stwierdziła, że rolnictwo potrzebuje innowacji, by wykarmić stale wzrastającą liczbę ludności.

Tekst i zdjęcia - dr inż. Jacek Skudlarski