Bez Pługa / Nawozowa precyzja

Amazone, niemiecki producent maszyn rolniczych, zaprezentował rozwiązanie DynamicSpread, które w znacznym stopniu może poprawić dokładność wysiewu nawozu.

 

Precyzja jest jednym z kluczowych czynników decydujących o wydajnym prowadzeniu gospodarstwa i wysokich plonach. Nic więc dziwnego, że producenci maszyn i urządzeń rolniczych mocno angażują się w opracowywanie kolejnych rozwiązań pozwalających na zwiększenie dokładności w przeprowadzaniu zabiegów polowych. Najczęściej dotyczą one opryskiwaczy, ale nie tylko. Amazone zaprezentował w ubiegłym roku system DynamicSpread, który znajduje zastosowanie w rozsiewaczach nawozu.

Istotą DynamicSpread jest zwiększenie precyzji dystrybucji w sytuacjach, kiedy odgrywa ona kluczową rolę. Mowa o polach nierównych, na których granica jest pofałdowana, na klinach pola oraz tam, gdzie występują rozmaite przeszkody. Jak to osiągnięto? Cała szerokość robocza rozsiewacza została podzielona na sekcje, które są odpowiednio włączane lub wyłączane poprzez system informatyczny połączony z GPS-em.

Rozsiewacze ZA-TS i ZG-TS wyposażone w Amazone Section Control, czyli wielostopniowy system kontroli sekcji, nie są nowością. Jednak w tym przypadku wspomnianych sekcji jest 16, natomiast DynamicSpread gwarantuje 64 lub nawet 128 sekcji.

Dynamiczna kontrola sekcji DynamicSpread dostępna jest do rozsiewaczy zawieszanych ZA-TS Hydro oraz do modeli zaczepianych ZG-TS Hydro. Obie maszyny wyposażone są w elektryczny system prowadzenia nawozu oraz hydrauliczny napęd tarcz rozsiewających z regulacją obrotów dla lewej i prawej strony. Podstawę stanowi oprogramowanie komputera roboczego, z którym współpracuje jeden z terminali (Amatron 3, CCI 100 lub Amapad) oraz GPS-Switch. Producent jednak zaznacza, że terminale ISOBUS innych producentów niż Amazone nie poradzą sobie z kontrolą tak wielu sekcji.

DynamicSpread to bez wątpienia interesujące rozwiązanie, które może przyczynić się do zwiększenia wydajności zabiegu nawożenia. Różnicę w zastosowaniu tego systemu odczują szczególnie właściciele pól o nierównych granicach. Nowy układ sprawdzi się podczas rozsiewu na klinach pola oraz wokół przeszkód. Za sprawą połączenia wysokiej dokładności z dużą szerokością roboczą oraz wieloma innymi rozwiązaniami, otrzymujemy bardzo wydajne narzędzie do nawożenia. Maksymalna szerokość robocza w rozsiewaczach ZA-TS i ZG-TS wynosi 54 m.

System DynamicSpread dzieli szerokość roboczą rozsiewacza na 64 lub 128 sekcji.

Tekst: B. Kowalski.