Bez Pługa / Nowe rozsiewacze Amazone ZG-TS
Nowe rozsiewacze Amazone ZG-TS, modele 7501 i 10001, wyposażone w zbiorniki o pojemności 7500 i 10000 l, mają ustanowić nowe standardy zaczepianego sprzętu do rozsiewania nawozów.Wznoszący się ku tyłowi zbiornik o dynamicznej stylistyce pozwala na duże wychylenie kół podwozia. Specjalna geometria zbiornika oraz odpowiednie rozmieszczenie osi i zaczepu sprawiają, że nie nacisk na dyszel nie przyjmuje wartości ujemnych.Rozsiewacz ZG-TS 01 wyposażony jest w nowy zespół rozsiewający Amazone TS. Wykonany w całości ze stali szlachetnej mechanizm ma się cechować wyjątkowo dużą trwałością. Różne rodzaje łopatek wysiewających można szybko i łatwo wymieniać dzięki stosowaniu systemu szybkiej wymiany elementów roboczych. Hydrauliczny napęd tarczy rozsiewającej zapewnia jej stałą prędkość obrotową w każdych warunkach eksploatacyjnych. W przypadku określonych nawozów szerokość może sięgać nawet 54 m, a ilość wysiewu 10,8 kg/s.Rozsiewacz ZG-TS wyposażony jest w system załączania sekcyjnego DynamicSpread, który pozwala na wydzielanie na klinach nawet 128 sekcji. Ponadto stosowane są systemy kontroli wachlarza rozsiewu i wiatru (ArgusTwin i WindControl).
Oś kierująca o maksymalnym wychyleniu wynoszącym 28° była dotychczas rozwiązaniem zarezerwowanym dla sprzętu do ochrony roślin. Teraz firma Amazone przedstawiła rozsiewacze przeznaczone do pracy na wielkich powierzchniach, wyposażone właśnie w taką oś. Przy rozstawie kół równym 1800 mm i szerokości opon wynoszącej 520 mm rozsiewacz ZG-TS 01 może się poruszać dokładnie po śladach ciągnika. System automatycznego kierowania, który jest wkomponowany w oprogramowanie ISOBUS, obejmuje nawet funkcję kierowania kontrującego w terenie nachylonym.Kolejną innowacją jest napęd hybrydowy. Dzięki stosowaniu dwupompowego manometru wagowego wykorzystywane są mniej więcej dwie trzecie wydajności ciągnikowego układu hydraulicznego typu Load Sensing. Resztę zapewnia hydraulika pokładowa rozsiewacza. Zamontowana w nim pompa hydrauliczna jest napędzana bezpośrednio przez WOM ciągnika. Taki hybrydowy napęd umożliwia agregowanie rozsiewacza z mniejszymi ciągnikami.
W urządzeniu ważącym, wbudowanym w ramę rozsiewacza ZG-TS ProfisPro, stosowane są cztery ogniwa obciążnikowe, umieszczone w narożnikach. Zbiornik połączony jest z ramą za pomocą osobnej konstrukcji. Dzięki temu siła pociągowa, wytwarzana przez ciągnik, nie oddziałuje na punkty obciążnikowe. Czujnik pochylenia koryguje wyniki ważenia w terenie nachylonym.

Oprac. M. Powałka.