Bez Pługa / Nowoczesne malowanie maszyn
Firma RABE zainwestowała w ultranowoczesną linię do malowania maszyn w fabryce w Bad Essen, w Niemczech. Nowa malarnia zajmuje powierzchnię 1900 m2 a jej koszt wyniósł 10 milionów złotych (2,5 miliona euro). Każdy element maszyn, który będzie pomalowany podąża dokładnie wyznaczonym torem, w czasie którego przeprowadzane są kolejne czynności, w tym piaskowanie, odtłuszczanie, natrysk fosforanów umożliwiający maksymalne oczyszczenie części, płukanie wodą destylowaną i przejazd do suszarni komorowej. Proces malowania przebiega w temperaturze otoczenia równej 20º C. Nanoszona farba oraz malowana część są o takiej samej temperaturze (20º C), dzięki czemu unika się szoku termicznego i umożliwia doskonałe przyleganie farby do części. Dalej elementy przechodzą do pieca osuszającego w temperaturze 60º przez 40 minut i są schładzanie przez ok. 40 minut.
Nowoczesna instalacja przedstawia wiele zalet :
  • Lepsza jakość: lepszy wygląd maszyn podczas dostawy i odporność na korozję 4 razy wyższa w porównaniu do wcześniejszych produktów
  • Bardzo duża elastyczność : zmiana koloru jest możliwa w 45 sekund
  • Bardzo duża zdolność produkcyjna : możliwość malowania części o długości 9 metrów i wadze do 1900kg.
Niemiecka firma RABE osiąga obroty rzędu 28 milionów euro i zatrudnia 200 osób. Produkowane są tutaj pługi od 3 do 12 korpusów, brony wirnikowe od 3 do 8 metrów, siewniki mechaniczne i pneumatyczne oraz agregaty uprawowe i głębosze. Oficjalnym dystrybutorem RABE w Polsce jest firma GREGOIRE-BESSON POLSKA, której siedziba mieści się w Obornikach Wielkopolskich.