Bez Pługa / Nowości od firmy Bednar na 2017 r.
Firma Bednar prezentuje nowe maszyny na rok 2017. Wśród nowości znalazły się: lżejsza wersja siewnika: OMEGA OO_L, rozwiązanie do zarządzania resztkami pożniwnymi dla mniejszych gospodarstw rolnych: STRIEGEL-PRO PN, oraz nawożenie profilu glebowego dla małych gospodarstw rolnych: FERTI-BOX FB 1500TN.


OMEGA OO_L
Lżejsza wersja siewnika

Siewniki OMEGA OO_L zostały zaprojektowane w odpowiedzi na zapotrzebowanie rolników, którzy poszukują maszyn wyróżniających się niewielką masą, solidną konstrukcją i precyzyjnym układaniem ziarna. Firma BEDNAR wprowadza na rynek dwa modele siewnika o różnych szerokościach: 3 i 6 metrów. Masa urządzenia została zredukowana dzięki zastosowaniu nowych zbiorników wykonanych z polietylenu. Siewniki o szerokości roboczej 3 metrów zostały wyposażone w zbiorniki o pojemności 2800 l, podczas gdy w siewnikach sześciometrowych zastosowano pojemniki o pojemności 3500 l.

Urządzenie precyzyjnie kopiuje tor traktora dzięki X-kształtnemu ułożeniu sekcji talerzowej.
 Dzięki takiemu rozwiązaniu maszyna nie jest znoszona na bok, co umożliwia wykonanie dokładnych, następujących po sobie przejazdów. Ma to szczególne znaczenie, zwłaszcza w przypadku siewników
– wyjaśnia Jan Bednář, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w firmie BEDNAR.

W porównaniu z poprzednią wersją model OMEGA z rodziny OO_L został wyposażony w talerze o średnicy 460 mm. Mniejsza średnica talerza zapewnia większą prędkość kątową, co pozytywnie wpływa na jakość przygotowania przedsiewnego gleby. Siewniki OMEGA OO_L o dowolnej szerokości mogą zostać wyposażone w sekcję redlic, która w znaczący sposób usprawnia proces przygotowania przedsiewnego na ciężkich glebach.


Modele siewników nowej generacji OMEGA OO_L ze zbiornikiem wykonanym z polietylenu będą dostępne w wersji o szerokości 3 i 6 metrów.Ułożenie sekcji talerzowej w kształcie litery X zapewnia precyzyjne podążanie za torem traktora.


Siewniki OMEGA OO_L zostały wyposażone w talerze o średnicy 460 mm.
 
STRIEGEL-PRO PN
Rozwiązanie do zarządzania resztkami pożniwnymi dla mniejszych gospodarstw rolnych

Wysokie plony wymagają precyzji na każdym etapie prac polowych. Nowa, zawieszana brona do słomy STRIEGEL-PRO PN stanowi nieocenioną pomoc w postępowaniu z resztkami pożniwnymi, których prawidłowe zagospodarowanie wpływa na wysokość przyszłych plonów. Wiele gospodarstw prowadzących działalność w zakresie podstawowej produkcji rolnej koncentruje się na produkcji roślinnej. Wymieszanie resztek pożniwnych z glebą jest racjonalnym rozwiązaniem, gdyż pozwala podnieść zawartość związków organicznych w glebie. Brona do słomy tnie resztki pożniwne i rozrzuca je równomiernie na całej powierzchni pola, ułatwiając innym maszynom zagospodarowanie dużych ilości materiału.  Ponadto, przez umieszczenie nasion w glebie, użycie brony do słomy przyspiesza start samosiewów, co ułatwia ich późniejsze mechaniczne usuwanie. Brona do słomy może być wykorzystywana do wielu zróżnicowanych zastosowań. Rolnicy zwykle wykorzystują ten model brony jako agregat przedsiewny, który ułatwia wzruszenie i ocieplenie wierzchniej warstwy gleby oraz do pielenia i kultywacji trwałych użytków zielonych.


Brona do słomy STRIEGEL-PRO PN oferowana będzie w wersjach o szerokości 6, 7, 5 i 9 metrów.


FERTI-BOX FB 1500TN
Nawożenie profilu glebowego dla małych gospodarstw rolnych

Zastosowanie zbiornika nawozowego FERTI-BOX pozwala nawozić profil glebowy w trakcie kultywacji. Model FERTI-BOX FB 1500 TN opracowano z myślą o bieżących lub przyszłych użytkownikach pługów dłutowych TERRALAND TN. Zbiornik o pojemności 1500 litrów przeznaczony jest do zabudowy bezpośrednio na ramie pługa dłutowego. Nawóz dostarczany jest za pomocą przenośnika śrubowego do dozownika, skąd trafia do gleby poprzez system aplikacyjny pługa dłutowego. Elektroniczny układ sterowania i podciśnieniowa wersja maszyny zapewniają precyzyjny wysiew nawozu.


Zbiornik nawozowy FERTI-BOX FB 1500 TN o pojemności 1500 litrów może być montowany zarówno na nowych, jak i na starszych wersjach pługa dłutowego TERRALAND.