Bez Pługa / Odmiany kukurydzy na 2016
W nadchodzącym sezonie specjaliści firmy Sumi Agro Poland polecają kilka bardzo wydajnych odmian kukurydzy. Jedną z nich jest odmiana Veritis (ES), która sprawdziła się już na 100.000 hektarów uprawy w Polsce. Wśród nowości warto zwrócić uwagę na odmianę Eurytmi − jedną z najwcześniejszych na polskim rynku nasiennym, i odmianę Sikaldi, należącą do elitarnego programu żywienia zwierząt „Agro-Zoo”.
 
Eurytmi (CS) to jedna z najwcześniejszych odmian kukurydzy na polskim rynku nasiennym, o dobrym wigorze i wysokiej zdrowotności roślin. Odmiana posiada doskonałe parametry kiszonkarskie. Wysoki udział ziarna i ponad przeciętna koncentracja skrobi w kiszonce, w połączeniu z bardzo dobrą strawnością zapewniają idealną jakość żywieniową. Eurytmi to odmiana o uniwersalnym przeznaczeniu (zarówno na kiszonkę, jak i na ziarno). Eurytmi cechuje mała podatność na wyleganie, dobry wczesny wigor oraz mała podatność na patogeny, takie jak Helminthosporium sp., Fusarium sp., Ustilago maydis.
 
Sikaldi (CS) to wyselekcjonowana, bardzo wydajna odmiana, z grupy średnio wczesnej, należąca do elitarnego programu żywienia zwierząt „Agro-Zoo”. Sikaldi posiada doskonałe parametry kiszonkowe pod względem strawności i koncentracji energii. Odmiana o uniwersalnym przeznaczeniu na ziarno lub kiszonkę charakteryzuje się dobrą korelacją wielkości plonu ziarna do niskiej wilgotności podczas zbioru. Rośliny cechują się silną budową i wysoką zdrowotnością do końca wegetacji. Sikaldi to odmiana bardzo mało podatna na wyleganie; mało podatna na patogeny, takie jak Helminthosporium sp., Fusarium sp., Ustilago maydis.
 
Veritis (ES) cechuje stabilny plon ziarna w każdych warunkach, dobra wartość żywieniowa kiszonki, wysoka tolerancja na patogeny. Ziarno szybko dosycha już w czasie dojrzewania na polu i łatwo oddaje wodę w czasie dosuszania. Odmiana doskonale nadaje się na CCM.
 
Więcej informacji o odmianach można znaleźć w Katalogu Odmian Kukurydzy na 2016 r.