Bez Pługa / Ogólnopolski dzień uprawy pasowej z firmą Czajkowski
Technologie bezorkowej uprawy roli zdobywają coraz więcej zwolenników. Mogli się o tym przekonać rolnicy, którzy licznie przybyli do Sokołowa na zorganizowany przez pana Macieja Czajkowskiego Ogólnopolski Dzień Uprawy Pasowej. Wydarzenie było doskonałą okazją do poznania technologii strip-till oraz obejrzenia wyników doświadczeń polowych realizowanych w gospodarstwie w Sokołowie.
 
Organizator zadbał o bogaty i interesujący program spotkania. Podczas części wykładowej można było wysłuchać ciekawych prelekcji dotyczących zagadnień związanych z uprawą roli, ochroną gleby czy wapnowaniem. Część praktyczna obejmowała pokazy szerokiej gamy maszyn do uprawy pasowej produkowanych przez firmę Czajkowski.

Do Sokołowa przybyło około 300 rolników z kraju i zagranicy. Wśród nich było liczne grono zadowolonych użytkowników agregatów Czajkowski.

Organizatorem spotkania był pan Maciej Czajkowski – propagator technologii bezorkowych oraz konstruktor i twórca maszyn do pasowej uprawy roli.

 Jerzy Włodarski, reprezentujący firmę Hilleshog, przedstawił wyniki trzyletnich badań nad występowaniem mątwika burakowego w Polsce. Zaznaczał, że występujące ostatnio ekstremalne warunki pogodowe – ciepła wiosna i upalne lato – sprzyjają rozwojowi mątwika. Zastosowanie odmian tolerancyjnych może być skutecznym narzędziem w walce z tym patogenem.

Roman Rutkowski scharakteryzował m.in. wapno węglanowe Nordkalk Standard Cal, przeznaczone do stosowania na wszystkich rodzajach gleb i we wszystkich okresach agrotechnicznych.
 
 
 Zainteresowani mogli obejrzeć pola buraków cukrowych, kukurydzy oraz pszenicy uprawianych w systemie pasowym.

 Na wykonanych odkrywkach glebowych można było porównać, jak rozwija się system korzeniowy roślin, oraz przyjrzeć się, czym różni się struktura gleby na polach uprawianych płużnie i w systemie pasowym.

Na polach doświadczalnych w Sokołowie wysiane zostały trzy odmiany buraka cukrowego: ‘Contenta’, ‘Armesa’ oraz ‘Julius’. Wszystkie są wyjątkowo odporne na najczęściej atakujące choroby. Cechuje je stosunkowo wysoki plon korzeni i duża zawartość cukru.

 
 Profesor Zygmunt Miatkowski starał się odpowiedzieć na pytanie, jak uprawiać rolę, aby nie pogorszyć jej jakości i struktury gleby. Podkreślił, że nieprawidłowości uprawowe powodują nadmierne zagęszczenie roli, rozkruszenie i obniżenie agregatów glebowych.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się pokazy polowe, podczas których zaprezentowano imponującą gamę agregatów produkowanych przez firmę Czajkowski.
 
 Pierwszy agregat uprawowo-siewny pracujący w technologii strip-till został skonstruowany przez pana Macieja Czajkowskiego w 2013 roku. O tego czasu gama i opcje wyposażenia agregatów produkowanych i sprzedawanych przez firmę Czajkowski stale się powiększa.

 Liczba uczestników spotkania w Sokołowie potwierdza, że zainteresowanie bezorkowymi systemami uprawy roli jest coraz większe.


System korzeniowy kukurydzy uprawianej w technologii strip-till.

 W technologii pasowej mogą być uprawiane rośliny rolnicze (buraki, kukurydza, rzepak, zboża, groch) oraz warzywa takie jak: fasolka szparagowa, groch cukrowy, marchew, kapusta, brokuły czy kalafiory. Pan Sławomir Weber (w środku) w tym roku zdecydował się na siew fasoli szparagowej, korzystając z usług firmy Czajkowski.

Więcej zdjęć z pokazów znajdziecie w Galerii.
O Ogólnopolsim dniu uprawy pasowej z firmą Czajkowski przeczytacie również w "Bez Pługa" w nr. 5/2018.

Tekst i zdjęcia: dr inż. Małgorzata Powałka.