Bez Pługa / Pług dłutowy Bednara
Mieliśmy możliwość zapoznania się z pracą Terralanda TN_Profi firmy Bednar. Maszyna ta, chociaż jest określana mianem pługa dłutowego, w żaden sposób nie przypomina narzędzia, jakim jest pług. 

Seria maszyn Terraland składa się z zawieszanych modeli TN, które występują w szerokościach roboczych 3 lub 4 metrów i w zależności od rodzaju słupicy mogą pracować na głębokość 55 lub 65 cm. Rozwinięcie tego modelu stanowią maszyny TN_Profi, które mogę być wyposażone w dwa rzędy talerzy docinających Cutter disc z podwójnym wałem kolczastym. Model TN_RT w rodzinie pługów dłutowych reprezentuje maszyny półzawieszane. Występuje tylko w wersji 3-metrowej i jest zaopatrzony w dyszel oraz wał oponowy za wałem kolczastym. Elementy te można zdemontować, jeśli zajdzie potrzeba pracy bez zagęszczania gleby.  Przyczepiany jest równieżjest model TO, dostępny w wersji od 4 do 6 metrów szerokości. (....)


Rozluźnić glebę
Producent podkreśla, że klasyczne kultywatory mogą pracować tylko do głębokości 35 cm co często okazuje się niewystarczające aby zlikwidować zagęszczenia znajdujące się w glebie. Zauważa jednocześńie, że pług dłutowy jest w stanie pracować nawet do 65 cm,  gwarantując zniszczenie całej warstwy podeszwy płużnej, która mogła wytworzyć się na polu. Tak głęboko wykonany zabieg (oczywiście w sprzyjających warunkach) powoduje przywrócenie prawidłowych stosunków wodno-powietrznych. W rezultacie przyczynia się to do poprawy warunków wpływających na wzrost korzeni, a te, jeśli są silne, przekładają się na większe plony roślin. (...)

Jeden przejazd
Podczas pokazu z 4-maszyną maszyną w wersji Profi, mającą dziewięć łap, pracował ciągnik o mocy 295 KM, wyposażony w opony bliźniacze. Gleba była mokra, gdyż w ciągu kilku dni przed pokazem padał deszcz, a w czasie pracy delikatnie mżyło. Maszyna została ustawiona na głębokość 40-45 cm, a mimo to ciągnik rozwijał prędkość pomiędzy 10 a 12 km/godz. (...)


Maszyna ma duży prześwit, dzięki czemu nie zapycha się resztkami pożniwnymi. Trójkąt na słupicach rozcinają glebę i zapobiegają jej wyciąganiu na powierzchnię. Boczny podcinacz można zdemontować, wtedy zmniejsza się intensywność mieszania.


W wersji Profi za wałem ulokowano podwójny wał talerzowy, dodatkowo wyrównujący glebę. Po przejeździe maszyny ma ona dobrą strukturę a resztki pożniwne są wymieszane w jej górnym profilu. Pole jest też bardzo wyrównane.

Bednar Terraland Profi umożliwia przygotowanie gleby pod siew w jednym przejeździe. Glebę można spulchnić do 65 cm. Tuż za zębami znajduje się podwójny wał kolczasty, na którym maszyna utrzymuje głębokość pracy i który jednocześnie rozbija bryły.

Sercem zabezpieczenia non-stop jest akumulator hydrauliczny, który chroni ząb przed uszkodzeniem. Za pomocą wrzeciona reguluje się nacisk wałów na glebę. Talerze docinające można unieść, jeśli nie są potrzebne.

Więcej przeczytacie w jesiennym numerze "Bez Pługa". 
Tekst i zdjęcia: M. Wołosowicz