Bez Pługa / Polní den Bednar 2017
Już po raz szósty firma Bednar zorganizowała Dni Pola. W tym roku znów odbyły się one na terenie gospodarstwa ZS Sloveč, którego pola są także poligonem testowym dla nowych konstrukcji firmy.
 

Podczas imprezy firma Bednar zaprezentowała szeroką gamę produkowanych przez siebie maszyn, które w tym roku obejrzała rekordowa liczba 2098 gości z całego świata, począwszy od Rosji poprzez Republikę Południowej Afryki po Kanadę czy Australię. Tegoroczna edycja Dni Pola Bednar była wyjątkowa, ponieważ zbiegła się w czasie z 20-leciem powstania firmy Bednar FMT. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Minister Rolnictwa Marian Jurečka, który jest czynnym rolnikiem i zwolennikiem uprawy bezorkowej. O mały włos deszczowa pogoda nie pokrzyżowała planów organizatorom, gdyż w noc poprzedzającą imprezę spadło 16 mm wody. Jednak dzięki dobrej kondycji gleby uprawianej od kilku już lat bezorkowo i słońcu dnia następnego pokazy odbyły się bez większych przeszkód. 

Właściciel firmy Bednar FMT Ladislav Bednář podziękował rolnikom za okazane zaufanie, a współpracownikom za ciężką pracę, bez której nie byłoby sukcesu firmy na rynkach światowych. Podkreślił, że produkty firmy Bednar są obecne na wszystkich kontynentach, oprócz oczywiście Antarktydy.

Uczestnicy Dni Pola mieli możliwość przyjrzenia się maszynom rozstawionym na polu pokazowym. Następnie zostały one dokładnie omówione oraz zaprezentowane podczas pracy na polu pokazowym. W trakcie imprezy przedstawiono całą rodzinę siewników Omega wyposażonych w zbiornik wykonany z polietylenu. Jest on znacznie lżejszy, co pozwala zmniejszyć wagę całej maszyny oraz ograniczyć jej zapotrzebowanie na moc. W to nowe rozwiązanie mogą być wyposażone siewniki od 3 do 6 m.

Siewnik Omega ze zbiornikiem wykonanym z polietylenu może występować w szerokościach roboczych od 3 do 6 m. Lżejszy zbiornik zmniejsza zapotrzebowanie na moc ciągnika konieczną do pracy z maszyną

Goście mieli okazję obejrzeć zgrzebła do słomy Striegel PRO PN. Maszyny z tej serii są zawieszane i mogą mieć szerokość roboczą od 6 do 9 m. Cechuje je niskie zapotrzebowanie na moc, gdyż wersja 6-metrowa może pracować już z 80-konnym ciągnikiem, natomiast wersja 9-metrowa wymaga ciągnika około 200-konnego. Maszyna w zależności od warunków może pracować do 4 cm głębokości.

Nowa rodzina bron mulczowych Striegel PRO PN jest zawieszana i może mieć szerokość roboczą od 6 do 9 m. Cechuje ją niskie zapotrzebowanie na moc oraz wysoka wydajność pracy. Może służyć zarówno do uprawy ścierniska, jak i do mieszania z glebą gnojowicy czy pracy na łąkach

Firma zaprezentowała także Mulczer MZ 6000 wyposażony w wentylator zdmuchujący resztki z maszyny. Bednar zaprezentował także dodatkowe narzędzie doprawiające ściernisko w postaci wałka wyposażonego w ostrza tnące. Jest on przeznaczony do przyczepianych bron talerzowych Swifterdisc o szerokości 6 m i ma za zadanie dodatkowo pociąć ściernisko.

Wyposażenie mulczarki w wentylator rozgarniający resztki z obudowy maszyny pozwala na jej efektywniejszą pracę bez obawy o przegrzewanie przekładni roboczych; zmniejsza także zagrożenie pożarowe.

Nie zabrakło także zbiornika na nawóz Ferte-Box FB 1500, który można zamontować na kultywatorze Terraland TN. Dzięki wyposażeniu kultywatora w zbiornik dozujący można aplikować nawozy głęboko, co rozwiązuje problem ich wymywania oraz sprawia, że są lepiej wykorzystywane przez rośliny. Nowością był także pielnik Row Master RN_S występujący w szerokościach roboczych od 3 do 9 m, który można wyposażyć w system dozowania nawozów płynnych za elementami roboczymi. Lokowanie nawozów w glebie pozwala na jego lepsze wykorzystanie przez rośliny oraz zapobiega stratom nawozu po jego zastosowaniu.

Firma Bednar oferuje także pielniki Row Master, które można wyposażyć w system dozowania nawozów płynnych z elementami roboczymi maszyny. Pozwala to zarówno na lepsze wykorzystanie nawozów przez rośliny oraz na zabezpieczenie nawozów przed wymywaniem powierzchni gleby.

Tekst i zdjęcia: Michał Wołosowicz.