Bez Pługa / Polowe spotkania z Timac Agro

„Panorama Pól Timac Agro” to cykliczne spotkania z rolnikami organizowane przez firmę Timac Agro w różnych regionach kraju. W tym roku wydarzenie odbyło się m.in. 21 czerwca na polach w Śremie Wójtostwie w Wielkopolsce. Na każdej imprezie można było otrzymać porady i konsultacje z zakresu odżywiania roślin, agrotechniki oraz uczestniczyć w pokazach efektów technologii nawożenia z wykorzystaniem produktów Timac Agro.

 
Na poletkach pokazowych zaprezentowano rośliny kukurydzy, rzepaku, zbóż ozimych i jarych oraz buraków cukrowych. Wskazano także przykłady wykorzystania różnych kombinacji znanych i popularnych preparatów Timac Agro, oraz wiele nowości.
W uprawie rzepaku został omówiony  PinKstart, mikrogranulowany produkt startowy do stosowania ultrazlokalizowanego. Poprawia on rozwój systemu korzeniowego, reguluje odczyn pH i zwiększa jesienną dostępność składników pokarmowych. PinKstart zawiera kompleks o działaniu biostymulującym Physio +. Obecna w nim aminopuryna wpływa na szybkie i równomierne wschody roślin oraz rozwój systemu korzeniowego. Nowoczesna technologia, jaką wykorzystano w tym nawozie, umożliwia jego aplikację w bezpośrednim sąsiedztwie nasion. Wielkość i ciężar granulek nawozu została tak dobrana, że użytkownik nie musi dodatkowo usprzętawiać  siewnika, ponieważ podczas rozsiewania nie dochodzi do zjawiska sedymentacji.
Z kolei w uprawie kukurydzy dla optymalnego odżywienia polecano nawóz startowy EuroFertil Top 35 NP (200 kg/ha) oraz mikrogranulat startowy Physiostart, dostarczający roślinom mikroelementów (20 kg/ha). EuroFertil TOP 35 NP zawiera szybko działające wapno Mezocalc i ekstrakt z alg morskich Physio+ oraz fosfor nowej generacji Top-Phos®. Nawóz ma również w swoim składzie inne niezbędne dla roślin składniki pokarmowe, takie jak siarka, magnez czy cynk. Natomiast nawóz Physiostart rekomendowany jest do aplikacji podczas siewu punktowego kukurydzy, buraka cukrowego, rzepaku oraz warzyw. Mikrogranulat startowy zawiera kompleks Physio+, Mezocalc oraz azot, fosfor, siarkę i cynk.
W rzepaku zastosowano również przedsiewne nawożenie azotowe z użyciem gamy produktów Sulfammo N-Process. Rozwiązania wykorzystywane w linii nawozów granulowanych N-Process działają w trzech obszarach. Pierwszym z nich jest sposób uwalniania azotu z granuli nawozu – azot w formie amidowej jest umieszczony w tzw. matrixie, czyli siatce krystalicznej zbudowanej z siarki i wapnia, która blokuje wydostanie się tej formy azotu do gleby. Jest to możliwe dopiero po hydrolizie do formy amonowej, przy czym cały proces odbywa się wewnątrz siatki, w której jest zamknięta forma amidowa. W ten sposób zostały zmniejszone straty wynikające z procesu ulatniania. Kolejnym obszarem działania N-Process jest aktywowanie azotu glebowego poprzez polisacharydy i wapno, które również stanowią składnik nawozu. Są one pożywieniem dla mikroflory glebowej, odpowiedzialnej za przemiany azotu organicznego w mineralny, dostępny dla roślin. Trzecim obszarem jest przyśpieszenie procesów regulujących przemiany azotu w komórkach i wbudowywanie go w struktury aminokwasów.
Spotkanie w Śremie było również okazją do wymiany poglądów na temat nawożenia i uprawy. Licznie zgromadzeni goście mogli liczyć na konsultacje z zakresu odżywiania roślin i agrotechniki, których udzielali eksperci z firmy oraz zaproszeni doradcy. Wśród nich był obecny dr Witold Szczepaniak z UP w Poznaniu, który chętnie dzielił się swoją wiedzą i spostrzeżeniami z rolnikami.
Po pokazach polowych uczestnicy i prelegenci miło spędzili czas, korzystając z poczęstunku oraz wielu atrakcji oraz konkursów przygotowanych przez organizatorów.