Bez Pługa / Precyzyjne rolnictwo dla nauczycieli
Przekazywanie wiedzy praktycznej nauczycielom mechanizacji w szkołach średnich, wykładowcom i studentom jest celem organizowanej od 11 lat konferencji naukowo-technicznej. Tradycyjnie odbywa się ona na terenie Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Tematem tegorocznej edycji konferencji, która miała miejsce 23 listopada 2017 r., były technologie i rozwiązania techniczne, jakie oferuje precyzyjne rolnictwo.

Program konferencji pt. „Precyzyjne rolnictwo – technologia przyszłości”, zorganizowanej przez redakcję „Bez Pługa” oraz Wydział Inżynierii Produkcji SGGW w Warszawie, obejmował wykłady wygłoszone przez ekspertów z branży oraz konsultacje ze specjalistami i naukowcami. Udział w niniejszej konferencji wzięły następujące firmy (alfabetycznie): AGCO, Agrocom Polska, Claas, Kam-Rol, Kuhn, Same Deutz-Fahr oraz Valtra. W wydarzeniu wzięło udział ok. 150 uczestników - nauczycieli szkół rolniczych, nauczycieli akademickich, uczniów oraz studentów. 

W spotkaniu na SGGW uczestniczyli nauczyciele szkół średnich, wykładowcy oraz studenci WIP-u.
          
Wykład wprowadzający wygłosił Jerzy Koronczok, właściciel firmy Agrocom Polska. Poza omówieniem idei precyzyjnego rolnictwa przedstawił on kilka nowinek, jakie są dostępne w ofercie jego firmy. Jedną z nich jest rozwiązanie własnego autorstwa o nazwie Smart Crop Damage Identification (SCDI), które jest wykorzystywane do szacowania szkód w uprawach wyrządzonych przez dzikie zwierzęta lub zjawiska atmosferyczne. System SDCI został nagrodzony srebrnym medalem podczas międzynarodowych targów Agritechnica w Hanowerze. Najnowszą usługą firmy Agrocom Polska jest zastosowanie dronów multiwrinikowców do aplikacji biopreparatów do walki z omacnicą prosowianką w uprawie kukurydzy.

Konferencja rozpoczęła się od wykładu wprowadzającego, który wygłosił Jerzy Koronczok, właściciel firmy Agrocom Polska.


Niezastąpionym narzędziem w technologiach GPS są drony.

Reprezentujący firmę Kuhn Filip Sawczenko przedstawił rozwiązania techniczne stosowane w rozsiewaczach, które są niezbędne dla wdrażania technologii rolnictwa precyzyjnego. Należy do nich system dozowania CDA, elektroniczna kontrola przepływu masy (EMC) czy też AXMAT umożliwiający automatyczną zmianę szerokości roboczej wysiewu nawozów.


Jak podkreślił Filip Sawczenko, strategia firmy Kuhn w zakresie precyzyjnego rolnictwa to przede wszystkim rozwiązania umożliwiające dokładną aplikację nawozów.


„Przyszłość się już zaczęła” – takim stwierdzeniem rozpoczął swój wykład Maciej Sternik z koncernu SDF. Prelegent poinformował o uruchomieniu platformy IoT SDF, która zapewnia kierownikom gospodarstw możliwość podglądu parametrów pracy ciągników i maszyn w czasie rzeczywistym bez względu na to, gdzie one się znajdują.


Maciej Sternik zapowiedział utworzenie nowej platformy obsługującej system telematyczny koncernu SDF.


Ciekawy wykład połączony z praktyczną prezentacją wygłosił reprezentujący firmę Valtra Maciej Małecki. Obecni na konferencji słuchacze mogli się zapoznać z funkcjonowaniem podłokietnika SmartTouch, który jest dostępny w nowej generacji ciągników Valtra serii N, T i S.


Podczas konferencji zaprezentowano działanie nowego podłokietnika firmy Valtra.

Rozwiązania niemieckiej firmy Claas w zakresie precision farming są dostępne w pakiecie EASY (Efficient Agriculture Systems – Efektywne Systemy Agrotechniczne). Najciekawsze z nich przedstawiła reprezentująca firmę Claas Polska dr inż. Barbara Raba. Jednym z takich rozwiązań jest system Cemos Automatic wspierający pracę kombajnisty.


Dr inż. Barbara Raba reprezentujące firmę Class zaprezentowała m.in. system Cemos Automatic wspierający pracę kombajnisty. 


O programie do zarządzania gospodarstwem (AgLeader SMS) i systemie bezprzewodowej wymiany danych pomiędzy biurem a maszynami (AgFiniti) opowiedział właściciel firmy Kam-Rol Kamil Szymańczak. Prelegent zaprosił obecnych nauczycieli do udziału w programie szkoleniowym organizowanym przez firmę Kam-Rol.


Firma Kam-Rol uruchomiła program szkoleniowy dla nauczycieli z zakresu technologii GPS.


Wykład dotyczący rozwiązań proponowanych przez firmę Kam-Rol poprowadził Kamil Szymańczak.

Przedstawione podczas konferencji rozwiązania zostaną szerzej omówione na łamach „Bez Pługa”w numerze 1/2018.

Zapraszamy do naszej galerii, gdzie znajdziecie więcej zdjęć z tego wydarzenia.


Prezentacje do pobrania:
 
"Valtra Smart Touch – rolnictwo precyzyjne w zasięgu ręki"
Prelegent: Marcin Małecki
 
Systemy inteligentnego zarządzania maszynami Kuhn
Prelegent: Filip Sawczenko
 
Systemy wspomagania operatora – rozwiązania Claas
Prelegent: dr inż. Barbara Raba
 
Przyszłość już się zaczęła. Rolnictwo precyzyjne w marce Deutz-Fahr
Prelegent: Maciej Sternik

Prospekty i foldery Deutz-Fahr