Bez Pługa / Przenośnik ślimakowy Cross Flow

Najnowsze rozwiązanie firmy Pöttinger umożliwia  formowanie pokosu bez zastosowania spulchniacza: przy pomocy specjalnego przenośnika ślimakowego CF pasza jest od razu po skoszeniu formowana w pokos.

 

 
Przenośnik ślimakowy CF (Cross Flow) formujący paszę w jeden pokos zaraz po skoszeniu. Lekka konstrukcja pozwala na prace z mniejszymi ciągnikami i na oszczędność paliwa. Nowe rozwiązanie stanowi również atrakcyjną, niedrogą alternatywę dla kosiarek ciągnionych.
 
Niecodzienna jest elastyczność tego rozwiązania: przenośnik ślimakowy może być wymontowany i kosiarka nie musi stale z nim pracować. Daje to użytkownikowi dużą różnorodność zastosowana, np. w gospodarstwach, gdzie formowanie jednego pokosu jest stosowane tylko w przypadku jednej "kultury" (przykładowo żyto na zieloną masę).
 
Napęd Cross Flow następuje od ostatniego dysku listwy tnącej przez kątową przekładnię zębatą, trzy paski klinowe i przegub podwójny. Wyjątkowe jest skośne ulistwienie przenośnika ślimakowego. Taka konstrukcja umożliwia przesuwanie dużych ilości paszy na bok. Powstaje przy tym równomiernie ułożony pokos. W opcji dostępny jest dodatkowy fartuch pokosu zawężający pokos. Możliwe jest również szerokie rozłożenie paszy: przez proste otworzenie kapsuły. Dzięki łącznemu prowadzeniu pokosu uzyskuje się wyraźnie większą skuteczność pracy i wzrost wydajności całego procesu zielonych żniw. 

Tekst i zdjęcia: Pöttinger