Bez Pługa / Siew w trudnych warunkach
Rolnictwo to branża gospodarki, która, jak chyba żadna inna, nie jest tak uzależniona od warunków atmosferycznych oraz otaczającego środowiska. Mając jeszcze świeżo w pamięci zimny i mokry początek wiosny, wielu rolników przekonało się, jak duże znaczenie ma również sprzęt do uprawy i siewu, jakim dysponujemy.

Prawidłowo wykonany siew jest czynnikiem gwarantującym sukces w uprawie. Sprawa komplikuje się, gdy zabieg musimy przeprowadzić jak najszybciej i w niesprzyjających warunkach. Czynnikiem decydującym staje się wówczas dobór odpowiedniej maszyny.


Sprzyjająca aura ma to do siebie, że zacierają się istotne różnice pomiędzy sposobami uprawy i maszynami używanymi do jej przeprowadzenia. Problem pojawia się wtedy, gdy warunki atmosferyczne nie pozwalają przygotować właściwie pola, a optymalne terminy agrotechniczne są już dawno przekroczone. Zaczyna się przysłowiowa walka z czasem i znaczenia nabiera słowo „tempo”. Przekonaliśmy się o tym dosłownie, obserwując tegoroczny siew kukurydzy zawieszanym sześciorzędowym siewnikiem Väderstad Tempo T. Nie było by w tym nic dziwnego, ponieważ już kilka lat upłynęło od premiery maszyn szwedzkiego producenta i są one znane na polskim rynku. Naszą uwagę zwróciły bardziej warunki, z jakimi przyszło się zmierzyć maszynie. Pole do popisu stanowiła dla niej kilkuhektarowa działka o zróżnicowanej glebie, która jesienią została dodatkowo powiększona o zlikwidowaną łąkę, na której uprawę ograniczono do minimum.Sprawdzone rozwiązania konstrukcyjne zastosowane w siewniku Väderstad Tempo zapewniają prawidłowe wykonanie siewu. W opisywanym siewie kukurydzy ułożenie ziarna w bardzo trudnych warunkach było bez zarzutu. Redlica wysiewająca ma kilka regulacji głębokości oraz kilka pozycji pracy kółek dociskowych.
 
Masa i nacisk
Siew bezpośredni lub w warunkach uprawy uproszczonej stawiają przed każdą maszyną dwa podstawowe wymogi, mające zagwarantować jego jakość. Pierwszy z nich to masa maszyny, drugi to nacisk redlic. Jeśli chodzi o szwedzki siewnik, oba te punkty były spełnione. Z danych katalogowych wynika, że masa siewnika wyposażonego w system dozowania nawozu wynosiła 2,2 t, a z pełną skrzynią nawozową – prawie 3500 kg . Było to widać podczas pracy: mimo zalegającej na powierzchni gęsto pociętej, suchej darni zestaw poruszał się płynnie z prędkością około 9–10 km/h, dozując jednocześnie 230 kg/ha nawozu wieloskładnikowego. Nie bez znaczenia w tym przypadku były również zastosowane rozwiązania, tj. ciągnięte koło redlicy nasiennej oraz konstrukcja mocująca cały układ wysiewający oparta na równoległoboku. To sposób znany i wykorzystywany przez wielu producentów, który doskonale sprawdza się podczas kopiowania terenu. Szwedzki producent poszedł krok dalej i wyposażył każdą sekcję wysiewającą w mechanizm ze sprężyną skrętną, którą (bez użycia narzędzi) można zwiększyć indywidualnie nacisk każdej sekcji o 150 kg, w sumie do ponad 300 kg. (...)
Napęd elektryczny sekcji wysiewających (nasiona, nawóz, granulat) pozwala na indywidualne sterowanie nimi przy pomocy terminalu Control Station. Choć obawy może budzić wiele rozwiązań napędzanych elektrycznie, szczelność wszystkich podzespołów ma zagwarantować bezawaryjną pracę.

  
Elektryczny napęd
Plusem siewników Tempo jest możliwość pracy z dużymi prędkościami. Aby to osiągnąć, konieczne było znalezienie rozwiązania innego niż tradycyjne mechaniczne czy hydrauliczne. Wybór padł na napęd elektryczny, rozwiązanie dość rzadko stosowane w rolnictwie, ale mające jedną podstawową zaletę – łatwość kontrolowania i sterowania procesami (siewem).
Decyzja ta była początkiem stosowanego obecnie systemu wysiewającego PowerShot, którego praca polega na całkowitym kontrolowaniu drogi przebytej przez pojedyncze ziarno ze zbiornika aż do bruzdy nasiennej. (...)


W zależności od zastosowanego ustawienia wysiewu pojemność zbiornika nawozowego (1200 kg) oraz rezerwuarów nasiennych (70 l każdy) i pojemników mikrogranulatu (17 l – opcja) pozwalają na siew kilku hektarów bez przestojów załadunkowych.


Uniwersalność siewnika Väderstad Tempo pozwala na pracę w warunkach uprawy konwencjonalnej, a także podczas siewu bezpośredniego. W tym drugim przydatne są gwiazdy rozgarniające oraz nacisk redlic przekraczający 300 kg.

Podsumowanie
Zawieszany sześciosekcyjny siewnik Väderstad Tempo T jest ciekawym rozwiązaniem dla gospodarstw lub firm usługowych, które chciałyby siać kukurydzę i inne rośliny w technologii uproszczonej lub siewu bezpośredniego. Z uwagi na masę siewnika i warunki pracy najlepiej agregować go z ciągnikiem o mocy około 200 KM. Zapewni to stabilność zestawu i pozwoli na dużą wydajność. Już dziś zapraszamy wszystkich czytelników do odwiedzania naszego profilu na Facebooku, gdzie zaprezentujemy fotorelacje ze wschodów kukurydzy zasianej siewnikiem Tempo T.
 
Więcej przeczytacie w magazynie "Bez Pługa" 3/2017

Tekst i zdjęcia: Tomasz Fabijański