Bez Pługa / Srebrny jubileusz Farmetu
Firma Farmet obchodziła w tym roku 25-lecie powstania i z tej okazji zorganizowała przy swoich zakładach w Czeskiej Skalicy uroczystości podsumowujące tę ważną datę.
 

Na polach położonych tuż przy zakładzie stanął duży namiot, w którym odbywały się główne obchody srebrnego jubileuszu. Podczas wydarzenia nie zabrakło wspomnień dotyczących początków firmy, które sięgają 1992 roku. Nawiązywano do przełomowych momentów w dziejach Farmetu, takich jak wprowadzenie na rynek kultywatora do uprawy uproszczonej GX czy siewnika przystosowanego do siewu w mulcz BSK. Nie zabrakło podziękowań od współpracowników i partnerów biznesowych. Zaprezentowano także nowości maszynowe oraz omówiono plany na przyszłość.

Firma Farmet jest znana z produkcji bezramowych siewników serii Falcon. Mogą one być wyposażone w talerzową lub zębową sekcję doprawiającą z możliwością podsiewu nawozu jak na zdjęciu. Można je także zaopatrzyć w moduł do uprawy pasowej lub też pracować nimi solo.


Produkowane przez firmę maszyny zostały w bardzo efektowny sposób zaprezentowane na poletkach. Głębosz Krtek, jak widać na zdjęciu, spulchnia glebę głęboko (do 60 cm) bez jej mieszania. O to, aby nic się nie połamało, dba zabezpieczenie hydrauliczne każdego z zębów.

Właściciel firmy Karel Žďárský podkreślił, że Farmet jest firmą rodzinną i taką pozostanie. Publicznie ogłoszono nowe hasło przyświecające firmie: „Efektywna technologia i kompleksowa obsługa” (The effective technology and complex service).
Tuż obok głównego namiotu zostały ustawione maszyny, z którymi wiąże się początkowa działalność, czyli tłocznie oraz ekstrudery służące do przerobu zebranych plonów. Większość z nich została zaprezentowana podczas pracy, a każdy, kto tylko miał ochotę, mógł spróbować wybornego smaku ekstrudowanego ziarna soi.

Farmet jest znany nie tylko z produkcji maszyn rolniczych. Rozpoczynał od tłoczni i ekstruderów, których szeroki przekrój także został zaprezentowany wszystkim przybyłym na obchody jubileuszu 25-lecia firmy.

Jednym ze sztandarowych produktów firmy jest kompaktowa brona talerzowa Softer, która jest produkowana od 3 do 11 m szerokości roboczej. Idealnie nadaje się do płytkiego zrywania ścierniska i mieszania nawozów organicznych z glebą.

Wokół namiotu Farmet w bardzo pomysłowy sposób zaprezentował wytwarzane przez siebie maszyny. Każda z nich była ustawiona na poletku tak, że można było zobaczyć efekt jej pracy czy to w postaci np. spulchnionego pasowo podłoża, czy też roślin pszenicy posianych siewnikiem z redlicami zębowymi. Na tym jednak nie koniec, gdyż podczas pokazów polowych maszyn zaprezentowano w ruchu agregat Kompaktomat, siewnik Fantom brony talerzowe Diskomat oraz kultywatory ścierniskowe Triolet i Duolent, a także sprzęt do głębokiej uprawy i nawożenia zlokalizowanego Digger. Przedstawiono również najnowszą konstrukcję firmy – agregat Triton, przeznaczony do uprawy ścierniska w jednym przejeździe. Jest to maszyna przyczepiana, która składa się z dwóch rzędów uzębionych talerzy odpowiedzialnych za płytkie mieszanie gleby. Za nimi znajdują się dwa rzędy zębów z zabezpieczeniem sprężynowym mające za zadanie głęboko spulchnić glebę. Całość konsoliduje wał pierścieniowy. Koła jezdne maszyny umieszczone są w środkowej części konstrukcji, co ułatwia manewrowanie na polu i umożliwia bezpieczny transport na drodze.

Najnowszym „dzieckiem” Farmetu jest Tryton – agregat wielozadaniowy do jednorazowego doprawienia ścierniska, składający się z dwóch rzędów talerzy mieszających oraz dwóch rzędów zębów spulchniających. 


Tekst i zdjęcia: Michał Wołosowicz