Bez Pługa / Sytuacja fitosanitarna w uprawie ozimin
O aktualnej sytuacji fitosanitarnej w uprawie zbóż i rzepaku informują doradcy firmy Procam.
 
Zboża
Na plantacjach szczególnie wcześnie sianych mamy już pierwsze infekcje zarówno mączniaka prawdziwego zbóż i traw jak i septoriozy paskowanej pszenicy szczególnie na mocno uwodnionych najstarszych liściach. Warto zwrócić uwagę na porażenie też tymi patogenami traw na obrzeżach pól co grozi szybkim przemieszczeniem. Do tego dochodzi już infekcja rdzy zarówno rdzy żółtej jak rdzy brunatnej. Co do szkodników to zwracajmy uwagę na żerowanie larw ploniarki zbożówki, która nalatuje intensywnie w całym kraju i składa przy szyi korzeniowej białe podłużne jaja. Oprócz tego również zwrócić zwracamy uwagę na naloty mszycy zbożowej oraz mszycy czeremchowo zbożowej z traw oraz kukurydzy na plantacje zbóż. Zabieg insektycydem jest konieczny. W dalszym ciągu mamy dużą gradację ślimaków, pomrowików – które uszkadzają rośliny.

 


Mszyce zbożowe – wektory wirusów.


Żerowanie larwy ploniarki zbożówki.

Rzepak
Odnośnie upraw rzepaku to pogoda bardzo sprzyja infekcji przez suchą zgniliznę kapustnych, która co ciekawe także poraża bardzo dobrze wyrośnięte i wykarmione egzemplarze roślin.

Kiła kapustnych nie odpuszcza rzepaku, w galerii zdjęć można zobaczyć bardzo dobrą skuteczność odmiany SY Alister na kiłę kapustnych. Jednakże warto pamiętać, że chwasty z rodziny kapustowatych są także roznosicielami kiły kapustnej. Na zdjęciach znajduje się również kiła kapustnych o. jak bulwy ziemniaka. Jak widać na zdjęciu zarówno tobołki jak i rzodkiew świrzepa mogą przyczynić się do rozwoju tego patogena nawet podczas zastosowania kwarantanny.

Jak na tą porę roku przystało należy kontrolować występowanie mszyc i to zarówno te przenoszące wirusy czyli mszycę brzoskwiniowo ziemniaczaną oraz mszycę kapuścianą. Do tego oczywiście jeszcze tak jak na zbożach ślimaki oraz gąsienice motyli jak tantniś krzyżowiaczek, bielinki oraz larwy gnatarza rzepakowego.


Żer śmietki kapuścianej.Śmietka na korzeniu rzepaka.


SY Alister wolny od kiły.


Kiła kapusty - odmiana ziemiaczana.


Kiła ziemiaczana.


Kiła kapustnych na tobołkch.


System korzeniowy tobołków porażony przez kiłę.


Rzodkiew świrzepa - porażenie przez kiłę.


Rzodkiew świrzepa - porażenie przez kiłę.


Sucha gnilizna kapustnych.


Mszyca kapuściana na plantacji rzepau.


Liście rzepaku przebarwione po żerowaniu mszyc - objwy infekcji wirusowej.


Mszyca kapuściana - żer gromdy na liściach rzepaku.


Ślimaki.


Ślimaki, bielinek rzepnik, bielinek kapustnik, rolnice, sucha zgnilizna kapustnych.

Chcesz wiedzieć więcej ? Już dziś skontaktuj się z doradcami z firmy PROCAM.

Źródło: Informacja prasowa Procam.