Bez Pługa / Targi OpenFarm 2017
Za nami pierwsza edycja targów OpenFarm, odbywających się 20–21 maja w Sierakowie pod Przasnyszem. Bogaty program wystawy oraz słoneczna pogoda przyciągnęły tłumy zwiedzających. Mimo drobnych niedociągnięć organizacyjnych, imprezę bez wątpienia należy uznać za udaną.

Wydawać by się mogło, że w krajowym terminarzu targów rolniczych nie ma już miejsca na nowe wydarzenia. Organizatorzy OpenFarm 2017 udowodnili jednak, że jest inaczej. Kluczem do sukcesu okazała się mnogość i różnorodność atrakcji towarzyszących części wystawienniczej.Główny filar największej imprezy rolniczej województwa mazowieckiego stanowiła wystawa rolnicza. Na stoiskach wystawców można było nie tylko oglądać ciągniki, maszyny i urządzenia rolnicze, ale także zapoznać się z ofertą nawozów, środków ochrony roślin, pasz, materiałów budowlanych, wyposażenia budynków inwentarskich czy produktów finansowych. Ponadto wystawie rolniczej towarzyszył kiermasz ogrodniczy oraz produktów regionalnych.


Targi OpenFarm były miejscem pierwszych w Polsce mistrzostw w grze Farming Simulator. Po raz pierwszy zorganizowano także spotkanie z najpopularniejszymi polskimi YouTuberami zajmującymi się tematyką rolniczą.
Niemałe zainteresowanie i emocje wzbudziły pokazy pracy maszyn, a program był naprawdę bogaty. Głównym jego punktem była demonstracja aż 18 zestawów do zbioru zielonki. Zgromadzeni widzowie mieli możliwość obejrzenia pracy kosiarek dyskowych, przetrząsarek, zgrabiarek, pras zwijających czy owijarek. Maszyny współpracowały z ciągnikami marek John Deere, Deutz-Fahr, Zetor, Ursus czy Kubota.Ciekawostką była prezentacja technologii zakiszania materiałów sypkich w balotach przeprowadzona przez Grupę Paszową AgroHurt. Firmy Team-Rol (producent nawozu OrCal) i Trimble wspólnie pokazały możliwości bezzałogowego sterowania ciągnikiem, który bez udziału operatora poruszał się po wyznaczonym torze. W programie znalazły się także manewry łąkowe firmy Samasz oraz demonstracja mycia maszyn rolniczych preparatem Hyperin.Warto także wspomnieć o ekspozycji zabytkowych ciągników pochodzących z kolekcji firmy Sawik. Odpalanie kultowego Ursusa C-45 stanowiło nie lada atrakcję, a dźwięk pracy jego silnika przyciągał tłumy zaciekawionych gości.Zapraszamy do obejrzenia reszty zdjęć z targów OpenFarm zamieszczonych poniżej.


 


Tekst i zdjęcia: P. Frąckiewicz