Bez Pługa / Targi w błocie

Kolejne targi DLG – Dni Pola za nami. To odbywające się co dwa lata wydarzenie jest jednym z najważniejszych spotkań dla rolników zza Odry. W tym roku w czasie trwania imprezy od 12 do 14 czerwca odwiedziło ją około 22 000 zwiedzających, w tym ponad 2000 osób spoza Niemiec. 

 
Na tegorocznej wystawie zaprezentowało się 358 wystawców z 18 krajów. Znalazły się tam maszyny rolnicze, poletka doświadczalne z roślinami, nawozy, nasiona, środki ochrony itp. Impreza odbywała się w miejscowości Hassfurt w dolnej Frankonii na południu Niemiec. Pogoda nie rozpieszczała zarówno organizatorów, jak i zwiedzających. Matka natura okazała się kapryśna i tuż przed rozpoczęciem wystawy zesłała obfite opady deszczu, które zamieniły jej teren w błotnistą maź, w której z trudem przemieszczali się zwiedzający. Pomimo prób ratowania sytuacji drewnianymi zrębkami błoto wygrywało, ale w rolnictwie tak już jest, że czasem jest pięknie, a czasem nie wszystko układa się po myśli tych, którzy obcują z naturą na co dzień.
 
W tym roku redakcja „Bez Pługa” zorganizowała wyjazd na Dni Pola i tym samym dorzuciła do statystyki kilku Polaków więcej. Warto wspomnieć co nieco o warunkach przyrodniczych i glebowych pól, na których została zorganizowana wystawa. Pola wystawy znajdowały się 225 m n.p.m., średnioroczna temperatura dla tych terenów wynosi 9,5°C. a średnia ilość opadów to 550 mm. Gleba na terenie wystawy to gleba płowa. W niemieckiej skali jakości gleby uzyskała 48 punktów, co jest odpowiednikiem polskiej klasy III. Wystawowe pole miało 7,5 pH i zawartość próchnicy od 3,1% do 3,4 %, natomiast zawartość składników pokarmowych wynosiła K2O od 36 d0 44 mg/100 g gleby, P2O5 7-11 mg/100 g gleby, a MgO 17-20 mg/100 g gleby. Płodozmian od roku 2012 kształtował się następująco: rzepak ozimy, pszenica ozima, kukurydza na ziarno, pszenica ozima. Tak dobrą jakość gleby było widać na poletkach pokazowych, gdzie rośliny wyglądały znakomicie, jedynie łubiny miały problem z brakiem żelaza, co można zobaczyć na zdjęciach umieszczonych na stronie www.facebook.com/bezpluga/.
Na wystawie dało się zauważyć, że wystawcy kładą nacisk na prawidłowy płodozmian, rośliny poplonowe oraz te przeznaczone na drugi zbiór w roku jako substrat do biogazowi. Dużo miejsca poświęcono również roślinom miododajnym oraz owadom zapylającym. Firmy prześcigały się w sposobach przekazywania wiedzy rolnikom i przyciągnięcie ich do swoich stoisk.
Niestety z  uwagi na brak odpowiednich warunków nie odbyła się większość pokazów polowych. Udało się jedynie przeprowadzić przejazd opryskiwaczy po torze przeszkód oraz zaprezentować precyzję rozsiewu nawozów i pokazy robotów do ochrony roślin.
 
Następne Dni Pola DLG odbędą się w dniach 12­­–14 czerwca 2017 w miejscowości Bernburg-Strenzfeld.