Bez Pługa / Uprawa pasowa z Duro France
Agregat uprawowy Strip-Till Duro France do uprawy pasowej połączony z siewnikiem punktowym Monosem to rozwiązanie dedykowane dla rolników zainteresowanych uproszczoną techniką uprawy gleby.
 
Agregat podczas jednego przejazdu pozwala na rozsiew nawozu, pasową uprawę gleby, wraz z głębokim spulchnieniem, oraz siew punktowy rośliny. W pasowej uprawie gleby mamy zatem znacznie ograniczoną ilość przejazdów i zabiegów na polu. Strip-Till spulchnia pas gleby o szerokości około 10 cm, natomiast przestrzeń w międzyrzędziach nie jest wzruszana.
Uprawa pasowa w mniejszym stopniu niszczy strukturę gleby utworzoną przez dżdżownice, nie narusza kanalików, które napowietrzają i nawadniają glebę Pozostawione między rzędami resztki pożniwne tworzą tzw. mulcz, który bardzo dobrze reguluje poziom wilgotności w glebie, ogranicza kiełkowanie chwastów na jej powierzchni a dodatkowo stanowi pokarm dla dżdżownic. Rząd rośliny uprawnej jest oczyszczany z resztek roślinnych a spulchniona i odkryta gleba w rzędzie nagrzewa się szybko, tworząc bardzo dobre warunki do wschodów siewek. Dodatkowo spulchnianie gleby do głębokości 30 cm wpływa pozytywnie na rozwój systemu korzeniowego roślin.
 
Praca agregatu polega na:
- spulchnieniu gleby w rzędzie siewu – co ułatwia ukorzenianie się roślin i prowadzi do lepszego dostępu do głębokich zapasów wody i nawozu,
- uprawie gleby tylko w rzędzie - co ogranicza wzrost chwastów w międzyrzędziu oraz pozwala na utrzymanie odpowiedniej wilgotności gleby przed siewem,
- wysiewie nawozu za zębami głębosza.
 
Głównymi atutami stosowania agregatu Strip-Till Duro France są:
 •  ograniczenie zużycia paliwa,
 •  małe zapotrzebowanie mocy ciągnika,
 •  brak mieszania warstwy gleby, co korzystnie wpływa na jej strukturę mikrobiologiczną,
 •  pozostawienie resztek pożniwnych na powierzchni (uniemożliwienie kiełkowania chwastów, możliwość ograniczenia stosowania chemii),
 •  korzystny wpływ na rozwój systemu korzeniowego roślin,
 •  brak podeszwy płużnej.Agregat zbudowany jest z maszyny do uprawy pasowej Strip-Till, siewnika punktowego Monosem i przedniego zbiornika na nawóz.


Uprawa pasowa agregatem Strip-Till pozwala  na niższe zużycie paliwa. Gleba nie jest wzruszana na całej szerokości pracy maszyny, a jedynie w rzędach wysiewu nasion.