Bez Pługa / Valtra Demo Tour 2017
Fiński producent ciągników co roku organizuje serię pokazów polowych, podczas których prezentuje możliwości swoich maszyn. Zaletą takiej formy promocji produktów jest możliwość przetestowania maszyn, z której zwiedzający chętnie korzystają.

Jedne z serii pokazów odbyły się dnia 12.09.2017 w miejscowości Poprężniki k. Goszczanowa (woj. łódzkie), a ich gospodarzami były firmy: Rolbud i Rol-Max. Jak co roku Valtra prezentowała pełną gamę ciągników. Nowością była seria A czwartej generacji, wyposażona w trzycylindrowe silniki dysponujące mocą od 75 do 95 KM oraz czterocylindrowe osiągające moc od 105 do 130 KM. Przedstawione w Poprężnikach ciągniki agregowane były z maszynami firm, takich jak: Pottinger, Hardi oraz APV. Atrakcją tegorocznego Demo Tour Valtry były eliminacje do Pucharu Valtra Master Cup, podczas których wyłoniony zostanie najszybszy operator ciągnika. Do rywalizacji mógł stanąć każdy, kto ukończył 18 lat miał odpowiednie uprawnienia, a konkurencja polegała na pokonaniu w jak najkrótszym czasie toru przeszkód za kierownicą ciągnika T 234 o mocy 250 KM. Najlepsi traktorzyści z poszczególnych krajów zmierzą się ze sobą podczas finału w Finlandii.


Tor przeszkód i stanowisko sędziowskie przed rozpoczęciem rywalizacji.


Tegoroczna nowość, czyli Valtra serii A czwartej generacji.


Prezentacja ciągnika N 104 z broną do pielęgnacji i podsiewu łąk APV GK 300.

Valtra N 174 z siewnikiem Pöttinger Vitasem 302 A opartym na bronie aktywnej Lion 303.


Początek prezentacji maszyn podczas pracy.


Efekt pracy brony do pielęgnacji użytków zielonych.


Ciągnik o mocy 250 KM doskonale radził sobie z broną talerzową o szerokości roboczej 5 m.


Drogowe ogumienie niezbyt dobrze sprawdzało się na podmokłym podłożu. Ciągnik niechętnie skręcał, co stanowiło dodatkowe utrudnienie na i tak niełatwym torze. Potrącenie pachołka skutkowało doliczeniem 5 s do czasu przejazdu, dlatego bardziej opłacała się wolna, ale dokładna jazda.


Tekst i zdjęcia: Sebastian Mikulski