Bez Pługa / Vive Sima!

Kiedy w roku 1922 w Paryżu został zorganizowany Salon de la Machine Agricole (wystawa maszyn rolniczych), jego twórcy zapewne nie przypuszczali, jak długą tradycję uda im się stworzyć.


95 lat później, w marcu 2017 zakończyła się 77 edycja targów, które obecnie noszą nazwę Sima i odbywają się w Parku Ekspozycyjnym Paris-Nord Villepinte. Podczas tegorocznej edycji targów produkty skierowane dla rolników prezentowało blisko 1800 firm z 42 krajów świata. Rolnictwo francuskie jest jednym z największych w Europie i stoi na bardzo wysokim poziomie. Francja jest największym rynkiem zbytu dla producentów ciągników i maszyn towarzyszących. To sprawia, że każda z firm oferujących środki do produkcji chce znaleźć na nim swoje miejsce. Na wystawie było obecnych kilkunastu producentów z Polski oferujących zarówno sprzęt rolniczy, jak i środki do produkcji.
 

Zarówno wśród wystawców, jak i rolników odwiedzających targi dało się zauważyć duże zainteresowanie siewnikami do siewu bezpośredniego.Organizatorzy oraz wystawcy duży nacisk położyli na ochronę gleby i środowiska naturalnego, co znalazło odbicie w szerokiej ofercie opon, które mogą pracować przy niskich ciśnieniach, dzięki czemu mniej ugniatają glebę. Producenci opryskiwaczy zaprezentowali nowe rodzaje dysz i rozwiązania umożliwiające ograniczenie dawek środków ochrony roślin i polepszenie ich efektywności. Sporo było siewników do siewu bezpośredniego oraz maszyn do uprawy pasowej, które cieszyły się szerokim zainteresowaniem rolników szukających sposobów na zwiększenie opłacalności produkcji i podniesienia żyzności gleby, na której pracują. Producenci ciągników przedstawili prototypy ciągników autonomicznych, które mogą pracować bez udziału człowieka.
 

Jak zwykle nie zawiedli producenci opon, którzy przedstawili szeroką ofertę rozwiązań umożliwiających poruszanie się po glebie bez jej nadmiernego ugniatania. 


 

Równocześnie z targami Sima odbywają się targi produkcji zwierzęcej i energii odnawialnej Simagena. Ponad 200 rolników z całej Francji prezentuje na nich zwierzęta walczące o tytuł czempiona w swojej klasie.
 

Czy przyszłość rolnictwa to rzeczywistość wirtualna i autonomiczne ciągniki? Obie wystawy podczas trwania zwiedziło ponad 230 000 profesjonalistów szukających nowych rozwiązań. Ponad 23% z nich pochodziło spoza Francji, co świadczy o dużym zainteresowaniu na świecie prezentowanymi rozwiązaniami. 

 

Równolegle do wystawy Sima odbywa się Simagena, na której prezentowane są najlepsze zwierzęta. 

Tekst i zdjęcia: M. Wołosowicz