Bez Pługa / Warsztaty polowe u Czajkowskiego
6 września w gospodarstwie Macieja Czajkowskiego po raz kolejny odbyły się  warsztaty polowe promujące pasową uprawę gleby. Tym razem tematem przewodnim była uprawa buraków cukrowych oraz kukurydzy. Współorganizatorami spotkania były firmy Syngenta oraz Pfeifer & Langen.
 
Wydarzenie zgromadziło ponad 100 rolników z całej Polski zainteresowanych technologią strip-till. Mogli oni nie tylko poznać rozwiązania techniczne dające agregatom skonstruowanym przez Macieja Czajkowskiego przewagę nad konkurencją, ale również wzbogacić swą wiedzę z zakresu agrotechniki buraka cukrowego oraz kukurydzy. W części praktycznej warsztatów uczestnicy mieli okazję zwiedzenia poletek doświadczalnych oraz obejrzenia procesu zbioru buraków i uprawy pasowej gleby.
 
W części wykładowej dr Dariusz Górski przedstawił wyniki badań, w których porównywał plonowanie buraków cukrowych uprawianych w systemie orkowym oraz strip-till. Dowodzą one, że technologia uprawy pasowej może być nie tylko tańsza, ale również bardziej wydajna. Rośliny uprawiane w tym systemie charakteryzowały się zarówno wyższym plonem korzeni, jak i cukru. W dalszej części wykładów eksperci firmy Syngenta zaprezentowali ofertę odmianową buraka cukrowego i kukurydzy oraz środki chemiczne polecane do stosowania w uprawie tych roślin.
 
Ostatnie wystąpienie należało do gospodarza spotkania. Pan Maciej podzielił się ze słuchaczmi swoimi doświadczeniami związanymi z nowym systemem uprawy roli. Wskazał jego zalety (m.in.: niższe nakłady finansowe, lepszy rozwój systemu korzeniowego roślin, efektywniejsza gospodarka składnikami nawozowymi oraz wodą), ale także ostrzegł przed potencjalnymi zagrożeniami (zachwaszczenie, nornice), jednocześnie podpowiadając jak sobie z nimi radzić.
 
Następnym punktem programu było zaprezentowanie uczestnikom poletek pokazowych oraz doświadczalnych obsianych burakami cukrowymi oraz kukurydzą. Były one doskonałym narzędziem do pokazania różnic między systemami uprawy roli, odmianami, schematami nawożenia i ochrony. Z dużym zaciekawieniem analizowano odkrywki glebowe, które miały na celu uchwycenie różnic w kształcie i długości korzeni buraków uprawianych tradycyjnie oraz w technologii strip-till. Bez trudu dało się dzięki nim zauważyć korzystny wpływ uprawy pasowej na stan gleby.
 
Największe zainteresowanie i emocje wzbudził jednak pokaz pracy maszyn. Jego bohaterem (oczywiście poza argregatami strip-till produkowanymi przez firmę Czajkowski) był kombajn do zbioru buraków Grimme Maxtron 620. Jednym z elemnetów, dla których Pan Maciej Czajkowski zdecydował się na zakup akurat tego modelu, jest zespół wyorywujący z wyorywaczami kołowymi. Rozwiązanie to umożliwia optymalną ochronę buraków przed uszkodzeniami, gdyż są one w całości wyciągane z ziemi. Jest to szczególnie ważne w przypadku długich korzeni typowych dla uprawy pasowej.
 
Gwoździem programu były agregaty pracujące w technologii strip-till. Na polu zaprezentowano modele ST300 oraz ST600. Pierwszy z nich współpracował z przystawką do wysiewu zbóż PS300, będącą nowością w ofercie firmy. Jest to dosyć ciekawa konstrukcja. Wysiew ziarniaków realizowany jest za pomocą specjalnie zaprojektowanych redlic zębowych, których część robocza ma kształt „skrzydełek" o szerokości 25 cm. W efekcie jedna sekcja wysiewa 3 rzędy w rozstawie 12,5 cm. Zdaniem Macieja Czajkowskiego jest to zdecydowanie lepsze rozwiązanie w porównaniu do redlic talerzowych stosowanych zazwyczaj w siewnikach przeznaczonych do uproszczonych systemów uprawy roli. Przede wszystkim nasiona umieszczane są bezpośrednio na glebie, a nie słomie czy resztkach pożniwnych, jak często ma to miejsce w przypadku redlic talerzowych. Kolejnymi zaletami redlic Czajkowskiego są prosta budowa oraz brak łożysk, co przekłada się na większą niezawodność i niższe koszty serwisowania. Każda sekcja wyposażona jest w parę kół: kopiujące i dogniatające oraz zgrzebło. Przystawka siewna może także zostać wykorzystana do wysiewu nasion innych roślin, np. rzepaku.

W części wykładowej warsztatów słuchacze mieli dostęp do fachowej wiedzy z zakresu uprawy pasowej oraz agrotechniki buraka cukrowego i kukurydzy.

Dzięki odkrywce glebowej każdy zainteresowany mógł naocznie przekonać się o wpływie uprawy prasowej na glebę i kształt korzeni buraka cukrowego. 

Maciej Kuś przedstawił zalety odmian kukurydzy z oferty firmy Syngenta.

W gospodarstwie Macieja Czajkowskiego zlokalizowane są liczne poletka doświadczalne i pokazowe. Porównywane są różne odmiany buraka cukrowego oraz sposoby uprawy roli i nawożenia.


Uczestnicy warsztatów zostali zapoznani z rozwiązaniami konstrukcyjnymi kombajnu Grimme Maxtron 620, wyróżniającymi go na tle konkurencji.

Plon jest zawsze ostateczną weryfikacją działań podejmowanych przez rolnika. Jakość wykopanych korzeni w dużej mierze była zasługą technologii strip-till promowanej przez Macieja Czajkowskiego, oraz kombajnu Maxtor 620.

Prezentacja agregatów konstrukcji Macieja Czajkowskiego spotkała się z dużym zainteresowaniem uczestników warsztatów.

Przystawka siewna, bazująca na redlicach zębowych, uzupełnia ofertę firmy Czajkowski. Przeznaczona jest głównie do wysiewu zbóż.

Rolnikom nie wystarczyły zapewnienia Macieja Czajkowskiego o wysokiej precyzji wysiewu nasion. Jakość pracy zespołu siewnego została osobiście przez nich sprawdzona.

Czajkowski ST600 to największy agregat w ofercie firmy. Jego szerokość robocza wynosi 6 m.Tekst i zdjęcia: Paweł Frąckiewicz.