Bez Pługa / Wyjazdowe lekcje mechanizacji rolnictwa i agronomii
Wyjazdy studyjne do fabryk produkujących maszyny rolnicze to jedne z najlepszych form przyswajania wiedzy w zakresie mechanizacji rolnictwa. Taką okazję mieli studenci SGGW, którzy w dniach 25–27 kwietnia 2018 r. odwiedzili w Niemczech firmy Claas i Amazone. Odbyli tam również krótki kurs z zarządzania gospodarstwem na przykładzie platformy internetowej 365FarmNet.

W wyjazdowych lekcjach dotyczących ogólnie rozumianej mechanizacji i agronomii w Niemczech uczestniczyli studenci Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Inicjatorem tej akcji było studenckie koło naukowe funkcjonujące na Wydziale Rolnictwa i Biologii. Ze strony polskiej inicjatywę wsparły firmy: Agrocom Polska Jerzy Koronczok, Agro-Land Marek Różniak ze Śmielina (dystrybutor marek Claas i Mzuri), Agro-Sznajder Sp. z o.o. z Olsztyna (dystrybutor marki Claas), Tech-Kom z Żabikowa k. Środy Wielkopolskiej (diler marek Amazone, Geringhoff, Rolland, Zasław i Votex) oraz portal internetowy TopTraktor.

Wyjazd studyjny obejmował zwiedzanie centrum logistycznego firmy Claas w Hamm i fabryki w Harsewinkel oraz zakładu produkcyjnego Amazone w Hasbergen-Gaste w powiecie Osnabrück. Podczas pobytu w tych zakładach studenci zapoznali się z procesami logistycznymi i produkcyjnymi oraz organizacją pracy na liniach montażowych, jakie towarzyszą powstawaniu gotowych maszyn trafiających potem do klienta.
W drodze do fabryk studenci zatrzymali się w niewielkiej miejscowości Nauen, by w ośrodku wypoczynkowo-konferencyjnym Landgut Stober uczestniczyć w szkoleniu, jakie zorganizowali twórcy niemieckiego serwisu 365FarmNet oraz firma Agrocom Polska Jerzego Koronczoka. Studenci pod okiem Moniki Cieniawskiej z Agrocom Polska, która specjalnie w tym celu przybyła do Nauen, wykonywali różne ćwiczenia, poznając tym samym zasady funkcjonowania modułów wchodzących w skład platformy 365FarmNet. Wspierała ją obecna na spotkaniu Ludmila Sergeeva, reprezentująca dział marketingu niemieckiego serwisu.
Wybór miejsca szkolenia z 365FarmNet był nieprzypadkowy. Niedaleko stąd znajdują się poletka doświadczalne Instytutu Rolniczych i Urbanistycznych Projektów Ekologicznych (IASP) podlegającego pod berliński Uniwersytet Humboldtów. Była to więc dobra okazja do zapoznania się w doświadczeniami polowymi niemieckich naukowców. Jedne z nich dotyczyły pszenicy ozimej nawożonej pofermentem z pobliskiej biogazowni rolniczej. Studentów po poletkach oprowadzał dr inż. Andreas Muskolus z IASP, który opowiadał m.in. o problemach niemieckich farmerów zajmujących się uprawą rzepaku. Wyzwaniem dla niemieckich rolników, podobnie jak i pozostałych w UE, jest niedobór skutecznych środków do walki ze szkodnikami, wynikający z unijnego zakazu stosowania środków ochrony roślin zawierających neonikotynoidy.Jednym z punktów bogatego programu wyjazdu studyjnego do Niemiec była wizyta w fabryce Amazone w Hasbergen-Gaste.


Lekcję mechanizacji w Amazone poprowadził Andrzej Borowiec reprezentujący niemieckiego producenta w Polsce.


W bogatym programie wyjazdu studyjnego przewidziano zajęcia z oprogramowania 365FarmNet, które poprowadziła Monika Cieniawska z Agrocom Polska.

 Wyjazd do Niemiec był dobrą okazją do zapoznania się z doświadczeniami polowymi niemieckich naukowców reprezentujących świat nauki.

Ważnym punktem wyjazdu grupy studentów była wizyta w fabryce Claas w Harselwinkel.

Tekst i zdjęcia: dr inć. Jacek Skudlarski.