Bez Pługa / Zbadaj glebę penetrometrem
Penetrometr glebowy to urządzenie umożliwiające ocenę zwięzłości gleby na polu. Zwięzłość gleby to siła zespalająca ze sobą poszczególne cząstki gleby. W wyniku ich powiązania gleba stawia opór siłom, które dążą do jej rozgniatania, rozcinania lub rozklinowania. Zbyt duża zwięzłość gleby utrudnia wzrost systemu korzeniowego roślin oraz zwiększa opory podczas wykonywania zabiegów uprawowych.

 
Podczas wciskania penetrometru gleba stawia mniejszy lub większy opór. Wyczucie zwiększonego oporu może świadczyć o nadmiernej zwięzłości gleby w warstwie podornej i obecności tzw. podeszwy płużnej. Ich obecność na polu utrudnia krążenie wody i powietrza, co przyczynia się do tego, że warunki wzrostu roślin uprawnych ulegają pogorszeniu. Konieczne jest zatem zlikwidowanie tych zbitych warstw. W tym celu rolnik powinien przeprowadzić zabieg umożliwiający rozluźnienie gleby, stosując np. głęboszowanie czy uprawiając rośliny o silnym systemie korzeniowym. Ważne jest zatem, aby zlokalizować jak głęboko umiejscowione jest zagęszczenie i jak gruba jest warstwa zagęszczonej roli.Jeśli chcecie sprawdzić czy na waszych polach występuje podeszwa płużna użyjcie naszego bezpłużnego penetrometru. Badanie gleby przeprowadza się w prosty sposób: wystarczy określić siłę potrzebną do zagłębienia się w glebie metalowej sondy. Stożek penetrometru zagłębia się pod wpływem nacisku ręcznego, a konieczna do tego siła mięśni rąk świadczy o oporze gleby.Schemat postępowania:
  • wybierz na polu miejsca, gdzie chcesz dokonać pomiarów;
  • wciskaj sondę pionowo w glebę, naciskając równomiernie dłońmi na metalowy uchwyt;
  • obserwuj, czy podczas kolejnych pomiarów udaje ci się wcisnąć sondę na tę samą głębokość, używając tej samej siły mięśni rąk;
  • wyczucie zwiększonego oporu gleby podczas pomiaru może świadczyć o obecności na polu podeszwy płużnej;
  • badanie powtórz wielokrotnie.
Pomiary oporu gleby powinny być wykonywane po żniwach lub w okresie wiosennym, w stanie polowej pojemności wodnej, czyli ok. 24 godzin po intensywnych opadach, kiedy gleba nie jest zbytnio przesuszona. Pomiar w zbyt wilgotnej glebie może powodować niedoszacowane zagęszczenia gleby, natomiast przy zbyt suchej – jego przeszacowane.
 


Opis penetrometru:
- metalowy uchwyt/ rączka do wciskania sondy z logo „Bez Pługa”,
- sonda ze stali nierdzewnej o długości 100 cm,
- skala pomiarowa na sondzie z podziałką co 10 cm,
- stożek
 


Penetrometr można zamówić na stronie www.sklep-oikos.pl; ksw@oikos.net.pl lub tel. (22) 659 77 80

Cena: 40 zł dla prenumeratorów magazynu „Bez Pługa”
            60 zł (cena regularna)