Bez Pługa / Zmiany w rolnictwie – zdalna kontrola maszyn rolniczych
Polska wieś staje się coraz bardziej innowacyjna, a rolnicy chętniej korzystają z nowych rozwiązań. Postęp technologiczny wpływa na efektywność ekonomiczną gospodarstw rolnych, ułatwia codzienną pracę oraz wspiera rolników w precyzyjnym kontrolowaniu ich maszyn.
Z  artykułu dowiesz się o zaletach rozwiązań telematycznych wykorzystujących technologię GPS/GSM/A-GPS dla rolnictwa.
Rolnicy mają pełne ręce roboty dlatego tak wielu z nich decyduje się na rozwiązania, które mogą im pomóc w codziennej pracy, zaoszczędzić czas i pieniądze. Ponadto, koszt zakupu maszyn rolniczych to dla większości rolników spory wydatek. Zastosowanie nowych technologii dla rolnictwa pozwala zaoszczędzić na kosztach produkcji i poprawić efektywność poprzez lepsze planowanie i podejmowanie decyzji. Dzięki telematycznym rozwiązaniom, właściciel ma dostęp do zaawansowanego systemu kontroli maszyn rolniczych.
 
1. Kontroluj maszyny rolnicze – wynajem sprzętu
Wynajem maszyn i sprzętu rolniczego po zakończeniu prac polowych to dobry sposób na dodatkowe zyski. Możliwość kontrolowania traktorów, ciągników, kombajnów i innego rodzaju sprzętu rolniczego, z dowolnego urządzenia podłączonego do Internetu, daje wiele możliwości. Rolnik może przykładowo sprawdzić, czy jego maszyny znajdują się tam, gdzie być powinny. Może również monitorować, kiedy i jak długo używana jest maszyna, co ułatwia fakturowanie według faktycznych godzin czasu pracy.
Funkcja geofencing czyli strefy poruszania się maszyn jest dodatkowym zabezpieczeniem dla firm z branży rolniczej wynajmujących swój sprzęt. Korzystając z wirtualnych ogrodzeń, rolnik może określić miejsce poruszania się sprzętu - w przypadku wjazdu i opuszczenia gruntu, otrzyma o tym powiadomienie SMS lub poprzez wiadomość e-mail.


 
2. Kontrola badań technicznych
Śledzenie motogodzin pracy silnika przydaje się również w przypadku konserwacji sprzętu. Dane zbierane w czasie rzeczywistym przez system monitorowania GPS, umożliwia utrzymanie według stanu (ang. Predictive Maintenance). Oznacza to w praktyce, że gospodarstwo rolne jest w stanie znacznie ograniczyć wydatki i zaoszczędzić czas dzięki zmniejszeniu prawdopodobieństwa nieplanowanego przestoju.
Rolnik korzystając z
systemu telematycznego od ABAX może planować z wyprzedzeniem i dostosowywać plan zadań do swoich potrzeb. Przydatną funkcją jest możliwość ustawienia automatycznego powiadomienia o zbliżającym się przeglądzie serwisowym.


 
3. Kontrola pracowników
Znajomość motogodzin przydaje się kiedy gospodarstwo chce mieć pewność, że ich maszyny nie są używane po godzinach pracy. Tak samo jak w przypadku wypożyczalni sprzętu, rolnik może dodatkowo zabezpieczyć się przed nieuprawionym wykorzystaniem maszyn, ustawiając geo-ogrodzenia (geofencing).

Chcąc sprawdzić czy pracownik rzetelnie wykonał swoją pracę można prześledzić trasę przejechanych kilometrów i zleconych zadań na mapie. Przykładowo, jeśli właściciel gruntu określił obszary, które wymagają nawożenia, zbiorów, opylania upraw może skontrolować w systemie, gdzie i jak długo pracownik pracował w danym terenie.4. Kontrola upraw i zapobieganie stratom
Technologia GPS pozwala kontrolować uprawy i może zapobiec stratom. Przy użyciu zaawansowanych systemów telematycznych od ABAX, rolnik może określać etapy działań na roli. Przykładowo, określając współrzędne geograficzne dla danej uprawy oraz poszczególnych działań:
  • przygotowanie gleby pod zasiew
  • wysiew
  • odchwaszczanie
  • nawożenie
  • kultywatorowanie
  • wałowanie gleby
  • podlewanie
  • opryski
  • zbiory
Następnie przypisując dany sprzęt do poszczególnych obszarów, pozwoli zapobiec niepotrzebnemu zużyciu maszyn, wpłynie na efektywność pracy, a przede wszystkim korzystnie wpłynie na rozwój upraw.
Atutem korzystania z rozwiązań GPS jest również możliwość lokalizacji terenu na którym pojawia się problem ze szkodnikami. Przykładowo, jeśli pracownik zauważył, że na jednym z geo-obszarów wystąpił problem z pędrakami, śmietką kapuścianą czy pchełką rzepakową może szybką zareagować i zastosować preparat do oprysków owadobójczych. Dzięki temu, zamiast opryskiwać kilka hektarów ziemi, może skupić się na określonym obszarze, co znacznie zmniejszy koszty zwalczania szkodników i uchroni resztę upraw.Żródło: www.abax.net.pl