Bez Pługa / Zmodernizowany Rostelmash Vector
Rosyjskie kombajny Vector jakie w Polsce oferuje firma Lupus-Export-Import są propozycją koncernu Rostelmash dla polskich rolników chcących wymienić zasłużone Bizony. Powstały one z myślą o niedużych gospodarstwach rolnych, których jest dużo zarówno w Rosji jak i w Polsce. Kombajny Vector są przeznaczone do zbioru nasion zbóż, rzepaku, słonecznika, kukurydzy oraz roślin strączkowych. Przewidziana dla tych maszyn wydajność roczna nie przekracza 750 ha. Kombajny z Rostowa są postrzegane jako  konkurencyjny cenowo produkt w stosunku do maszyn zachodnich producentów.

Zmiany modernizacyjne
Zaprezentowany na ostatnich wystawach Agroshow w Bednarach oraz na Mazurskim Agro Show w Ostródzie kombajn Rostelmash Vector 425 jest następcą dotychczas oferowanego modelu 420. Nową maszynę wyposażono w silnik spełniający wymagania normy Stage IV. 
Kombajny Vector 425 w stosunku do swoich poprzedników wyróżnia nowy silnik, który obecnie spełnia wymagania normy Stage IV.  Jest to 6-cylindrowa jednostka Cummins QSB o mocy 228 KM. Silnik wyposażono w system SCR w którym szkodliwe cząstki azotu są neutralizowane poprzez wtrysk substancji zwanej AdBlue (roztwór mocznika) z zamontowanego dodatkowo zbiornika. W nowym Vectorze zastosowano wydłużony podajnik pochyły, który zapewnia lepsza widoczność na przyrząd żniwny. Urządzenie standardowo jest  wyposażone w hydrauliczny rewers załączany z kabiny operatora. Najbardziej rzucającym się w oczy elementem jest niwa kabina Comfort Cab II. Wyróżnia ją duża szyba panoramiczna, regulowana kolumna kierownicza, komfortowy fotel dla operatora siedzenia dla pasażera, ogrzewanie, klimatyzacja, lodówka oraz system informacyjny Adviser III z dotykowym wyświetlaczem.

Kombajn Vector 425 jest rosyjską propozycją dla małoobszarowych gospodarstw rolnych. 

Klasyczny zespół młócący
W zespole młócącym zastosowano jeden bęben o szerokości 120 cm i średnicy 80 cm za którym umieszczono odrzutnik. Powierzchnia znajdującego się pod bębnem klepiska wynosi 1,1 m2 zaś kąt opasania 130⁰. Kombajn wyposażono w 4-klawiszowy, 7-kaskadowy wytrząsacz, którego powierzchnia wynosi 5m2. Na wytrząsaczach zainstalowane są czujniki strat ziarna, pomagające ustawić optymalne parametry omłotu. Niedomłócone kłosy trafiają do urządzenia domłacającego składającego się z trzy listowego bębna. Do oczyszczania ziarna zastosowano system podwójnych sit. Grzebienie na górnym sicie mają zróżnicowane rozmiary, co ma zapewniać równomierny przepływ powietrza.

Uzupełniającym wyposażeniem kombajnu jest podbieracz pokosów wykorzystywanych w technologii 2-etapowego zbioru zbóż, roślin strączkowych czy też traw na nasiona. 


Automatyzacja sterowania
Sterowanie kombajnem odbywa się głównie za pośrednictwem systemów elektromechanicznych i elektrohydraulicznych. Przyciski sterujące umieszczono na panelu z prawej strony operatora. Podstawowe funkcje takie jak rewers, sterowanie hederem i nagarniaczem umieszczono na wielofunkcyjnej dźwigni. Parametry pracy kontroluje komputer pokładowy Adviser. Urządzenie magazynuje informacje dotyczące skoszonej powierzchni, zebranej ilości ziarna, ilości opróżnionych zbiorników czy też pokonanej drogi.

Najważniejsze funkcje kombajnu są w pełni zautomatyzowane.  

Tekst i zdjęcia: dr inż. Jacek Skudlarski